ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hasanağa bilmecesi!
Edirne merkez Hasanağa Köyü deresindeki renk kirliliği üzerine yerinde inceleme gerçekleştiren Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu, suya karışan renkli sıvının nereden salındığına ilişkin şimdilik kanıt bulunmadığını bildirdi… Renk kirliliğinin aynı zamanda farklı kirlenmeleri de barındırıp barındırmadığının tahlillerden sonra belli olacağını belirten Yürütme Kurulu, yine de aksi kanıtlanmadıkça en büyük şüphe olarak Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri'ni işaret etti…
Haberin Yayın Tarihi: 29-11-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hasanağa bilmecesi!

Edirne Kent Konseyi (EKK) Yürütme Kurulu'nca, merkez Hasanağa Köyü dere-sindeki renk kirliliği üzerine yerinde gerçekleştirilen inceleme sonrası yapılan açıklamada, suya karışan renkli sıvının nereden salındığına ilişkin şimdilik elde kanıt bulunmadığını bildirildi. Renk kirliliğinin aynı zamanda farklı kirlenmeleri de barındırıp barındırmadığının Çevre Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü'nün tahlilinden sonra belli olacağını belirten Yürütme Kurulu, Yine de aksi kanıtlanmadıkça en büyük şüphenin Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri olduğu ortada” dedi.
EKK Yürütme Kurulu Başkanı Ziye Gökerküçük yaptığı yazılı açıklamada, “Ulusal ve yerel basından Hasanağa Köyü Deresinin renkli aktığını öğrendik. Bu bilgi doğrultusunda Yürütme Kurulu, Danışma Kurulu ve Hasanağa Köyü'nde çiftçilik yapan bir delegemiz ile olayı incelemek üzere ekip oluşturduk. Mahallinde gerekli incelemeleri yaptık” diyerek şunları paylaştı:
DERE KIYILARINDAKİ OTLARDA YAĞLILIK VE KİRLİLİK İZLERİ
“Derenin EDİKAP deşarjının buluştuğu yerin üzerinden aldığımız su normal renkte ve doğal görünümdeydi. Deşarjın yapıldığı mevkiinin alt kısmından aldığımız su örneği de görünüm de aynıydı ve beyazdı. Ancak dere kıyılarındaki otlarda yağlılık ve kirlilik izleri vardı. Köy muhtarının elde ettiği ve kamuoyu ile paylaştığı renkli su elbette o anda bulunamadı. Köylülerle yaptığımız görüşmede derenin geçmişte de bazen renkli aktığı iddiası yinelendi. Bu renklenmenin genellikle yağışlı havalarda olduğu da iddiaları arasındaydı. Dereden alınan renkli su köyün içindeki köprünün başında örnek olarak duruyordu.
EDİKAP tesis yetkilileri ile yaptığımız görüşmede sistemin kirlilik üretmediği ve toplanan suyun atık nemlendirilmesinde kullanıldıktan sonra arıtılarak doğaya salındığını söylediler.  Aynı söylemi daha öncede duymuştuk. 2015 yılı Aralık ayında Kent Konseyi olarak tesisi inceleme talebimiz vardı ve basından arkadaşlar da dâhil bir inceleme gezisi yapmış ve tesisin nasıl çalışacağı konusunda aynı bilgileri dinlemiştik. Yine 2016 Ocak ayı toplantımız da EDİKAP tesisinin irdelenmesiydi. Taraflar yeni tesisin nasıl olacağını, nasıl olması gerektiğini anlatmışlar ve katılımcılar da sorularını sorarak bilgi almışlardı. Tesisin yapılması kentimiz için vazgeçilmez memnuniyet verecek bir durumdu. Çünkü vahşi atık depolama tesisinin bulunduğu Yıldırım-Yeniimaret semtleri yaşanmaz hale gelmişti.
KİRLİLİK VARSA TAHLİLDE ÇIKACAK
EDİKAP tesisi sorumlusu gibi Belediye de aynı düşünüyordu; kirlilik tesisten olamazdı. Basından öğrendiğimiz kadarıyla Belediye yetkilileri de olay sonrasında gerekli yerlerde inceleme yapmış ve tahlil sonuçlarını bekliyordu. 
Çevre Şehircilik Bakanlığı İl Müdürü ile yaptığımız görüşmede kendilerinin olayı duyduktan sonra ekip olarak gidip EDİKAP tesisinin dereye deşarj yerinden su örneği aldıklarını belirtti. Suyun renginin normal olduğunu ancak bir kirlilik varsa tahlilde çıkacağını söyledi. Muhtarın renkli deyip videoya aldığı suyun neden tahlil edilmediğini sorduğumuzda suyun kendilerine ulaşmadığını, ilke olarak da kendi aldıkları suyun tahlilini yapmaları gerektiğini belirterek aynı su ise zaten renkli olmasa da tahlilde çıkacağını söylendi. 
Yaptığımız inceleme sonucunda Yürütme ve Danışma Kurulumuzdaki yetkin kişilerle de durumu tartıştık. Basında yazılanları yeniden okuduk.  Sonuçta gözle görülebilen bir kirlilik var. Bu renk kirliliğinin aynı zamanda farklı kirlenmeleri de barındırıp barındırmadığı ise Çevre Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğünün tahlilinden sonra olacak. 
EDİKAP SİSTEMİNİ ÇALIŞTIRAN İNSANLAR.
Dereye renkli bir sıvının karışmış olduğu kesin. EDİKAP tarafından sistem dışı bir salınım yok ise dereden neden renkli su akmıştı? Hasanağa Köyü Muhtarı ve köylüler bu kirliliği kendileri üretmiyordu ve dere kenarında tesis de yoktu. Basından okuduğumuz ve köylülerden dinlediğimiz kadarı ile bu tür salınımların bazen olduğu yönünde.  Ancak nereden salındığına, karıştığına dair elde kanıt şimdilik yok. Yine de aksi kanıtlanmadıkça en büyük şüphenin EDİKAP olduğu ortada. Evet, anlatıldığına göre sistem olumlu ve her türlü önlem alınmış. Ama sistemi çalıştıran insanlar.  
Köy sakinlerine önerimiz; gelecekte kanıtın da olması için renkli, kirli akan dere veya doğaya salınmış herhangi bir zararlı, bilinmez varlık gördüklerinde ÇŞB, Jandarma, DSİ, Ziraat Müdürlüğü gibi ilgili birimleri acilen aramalıdırlar. Yurttaşlık görevi bunu gerektiriyor, anayasamız ve mevzuatlarımızı bunu emrediyor. Doğayı korumak devletin ve yurttaşın görevidir. Bu hepimiz için gereklidir. Doğayı kirleten de insandır, temiz tutacak olan da insandır. Yasaları uygulatacak olan duyarlı yurttaşlardır.
Dileğimiz; kirlenmenin EDİKAP'tan olmamış olması. Bunun sonucunu göreceğiz. Ancak EDİKAP yetkilileri de arıtmanın her an çalıştığını kanıtlayabilmelidir. Öte yandan kirlenme EDİKAP'tan değilse bile bu kirlenmenin neden, nereden kaynaklandığını bulmak da resmi kurumların görevidir. Şu anda EDİKAP ve tesisin sahibi Belediye ve denetleyicisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü ile derelerin sorumlusu DSİ bu olayı aydınlatmak ve kirlenmenin failini bulmakla yükümlüdürler. 
Edirne Kent Konseyi olarak yaptığımız inceleme sonucunda edindiğimizi izlenimleri, düşüncelerimizi, öngörülerimizi, şüphelerimizi, önerilerimizi kamuoyu ile paylaşmayı uygun gördük. Sonuçlar elimize geldiğinde durumu yeniden değerlendireceğimizi de bilmenizi isteriz.”


 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama