ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Şapka ve Kıyafet Devrimi 94 yaşında
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Şapka ve Kıyafet Devrimi'nin 94. yıldönümünü kutladı.
Haberin Yayın Tarihi: 29-11-2019 07:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Şapka ve Kıyafet Devrimi 94 yaşında

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Şapka ve Kıyafet Devrimi'nin 94. yıldönümünü kutladı.
ADD Şube Başkanı Celil Özcan Yönetim Kurulu  adına yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:
“Erzurum Kongresi'nin kapanış gecesi yani 7/8 Ağustos 1919 tarihinde sabaha karşı Mustafa Kemal Atatürk, Süreyya Yiğit ve Mazhar Müfit Kansu konuşmaktadır ve Paşa, Mazhar Müfit Kansu'ya: Hatıra defterine yaz, der; “Zaferden sonra hükümet şekli Cumhuriyet olacaktır.Padişah ve hanedan hakkında zamanı gelince gereken yapılacaktır.Fes kalkacak, uygar uluslar gibi şapka giyilecektir.”
Bu anda Mazhar efendinin kalemi elinden düşer ve Paşa'ya “kusura bakmayın Paşam ama sizin de hayalperest taraflarınız var” der. Paşa da “Bunu zaman tayin eder, sen yaz” der ve diğer devrimleri maddeler halinde yazıya dökerler. Bundan 6 yıl sonra, Kastamonu'da başlatılan bir kampanya sonrasında 28 Kasım 1925'te Şapka Giyilmesi Hakkında Kanun çıkartılır.
Şapka Devrimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından, erkeklerin baş örtme uygulamalarının düzenlenerek çağın normlara uygun hale getirilmesi için 1925 yılında yapılan kanuni düzenlemedir. Şapka Devrimi, 25 Kasım 1925 tarihinde TBMM'de kabul edilen 671 sayılı Şapka İktisası Hakkında Kanun ile yürürlüğe girmiştir. 28 Kasım 1925 tarih ve 230 Sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 
Çağdaş giyim-kuşam, uygar oluşun en doğal işaretidir. Bu sebepledir ki Atatürk, çağdaşlaşma atılımları içinde, şapka ve kıyafet devrimine büyük önem verdi.
Kıyafet devrimine kadarki mevcut kıyafetimiz ne milli ne de uygardı. Fes, kalpak, külah, takke, sarık gibi başlıkların yanı sıra cübbe, ceket, şalvar, potur, pantolon gibi her çeşit kıyafet, toplumumuza dış görünüş bakımından karmaşık bir manzara veriyordu. Halbuki fikriyle, düşünüş biçimiyle uygar olmaya karar veren Türk milleti, bunu yaşayışıyla, dış görünüşüyle de kanıtlamalıydı. Daha önceleri başlık ve kıyafette bazı yenilikler yapılmışsa da eski ile yeninin bir arada yaşatılması nedeniyle bu atılımlar, gerektiği gibi gerçekleştirilememişti.
1925 yılında gerçekleştirilen şapka ve kıyafet devrimiyle toplumumuz, çağdaş giyim şekline kavuşmuş, yaşam tarzı bakımından uygar milletlerle birlik ve beraberlik içinde olduğunu göstermiştir. Bu bakımdan şapka ve kıyafet devrimleri şekilden öze geçen, belirlediği düşünüş biçimi bakımından çağdaş dünyaya açılan, çağdaş düşünce ile bütünleşen büyük ve bilinçli devrimlerdir.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Şapka ve Kıyafet Devriminin 94. yılında“Memleketimiz içinde uygar düşüncelerin, çağdaş ilerlemelerin zaman kaybetmeksizin yayılması ve gelişmesi gerekir. Bunun için bütün bilim ve teknik erbabının bu hususta çalışmayı bir namus ödevi bilmesi gerekir” diyen büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyoruz. “

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
25 Kasım'da çifte bayram
29 Ekim'e özel ziyaret
ADD'nin 97. yıl manifestosu
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama