ANASAYFA
30 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Konağın son sahibi
Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi'nin 1983-87 yılları arasında başkanlığını yürüten işkadını Gül Ercan, Haşim İşcan Konağı'nı yurt binası yapmak için kardeşi Sabiha İşcan ile anlaştıklarını ancak 1 yıl sonra nedenini açıklamadan burayı hibe etmekten vazgeçince projenin yarım kaldığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 30-11-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Konağın son sahibi

Olgay GÜLER
Türk Kadınlar Birliği (TKB) Edirne Şubesi'nin 1983-87 yılları arasında başkanlığını yürüten işkadını Gül Ercan, Haşim İşcan Konağı'na ilişkin unutulmuş bir girişimi hatırlattı. Ercan, Şube Başkanı seçildiğinde, Edirne'de tarihi bir binayı yaşama katmak ve birliğin amaçları doğrultusunda hizmet vermeyi hedeflerken Haşim İşcan'ın kızkardeşi Sabiha İşcan Erdemir ile tanıştıklarını söyledi. 
 Gül Ercan, o dönem Birliğin Edirne Şubesinde Nebahat Kocabaş, Ayşen Argün Tamergil, Perihan Önal, Şükran Kıray, Nazan Tuğlalıklı ve Ayşen (Özkan) Seçkin'den oluşan isimlerle görev yaptığını kaydetti. Büyük bir heyecanla işe girişerek Edirne'deki bir tarihi yapıyı ayağa kaldırıp yaşanır hale getirmek ve bir kız öğrenci yurdu açmak istediklerini kaydeden Ercan süreci şöyle anlattı. 
TÜRKİYE'DE BİR İLK OLACAKTI
“TKB Edirne Şubesinde her meslekten kadın aktif görev almıştık. Aramızda eğitimci büyüklerimiz vardı. Düşündük ve Türkiye'de dernek olarak bir ilki hayata geçirmek adına kolları sıvadık. TKB'nin o dönem Genel Başkanı olan Ayseli Göksoy'a bu hedefimizi anlattık. Memnuniyetle karşılandı. Biz de Edirne'de daha önceden amacımıza uygun olarak tespit ettiğimiz binalar arasından Haşim İşcan'ın konağı ile ilgili girişimlere başladık. Konakta o dönem kendisi de emekli bir eğitimci olan Sabiha İşcan Erdemir Hanım yaşıyordu. Sabiha hanım Haşim İşcan'ın kardeşiydi ve eşi öldüğü çocuğu da olmadığı için yalnız yaşıyordu.  Yönetim kurulu olarak kendisiyle görüşmelerimiz sonucunda konağı Türk Kadınlar Birliği'ne hibe etmeye karar verdi. 
BEDRETTİN DALAN VE EŞİ KONAK İÇİN DESTEK VERDİ 
Projemize göre, o yıllarda kullanılır durumdaki ana bina gerekirse restore edilecek ve arkada bulunan 2 dönümlük bahçeye de uygun şekilde yurt binası yapılacaktı. Bizler büyük bir heyecanla genel merkezin olur ve desteğini aldık. Ardından da dönemim İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ve eşi Ayseli Dalan'ı Sabiha hanımla tanıştırıp projemizi anlattık. Sabiha hanımın İstanbul'un eski belediye başkanı Haşim İşcan'ın kızkardeşi olması nedeniyle projemizi memnuniyetle karşılayıp destek sözü verdiler. Daha sonra Ayseli Dalan, 5 Aralık 1984'te Atatürk'ün Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkı verişinin yıldönümünde bizi Büyük Kulüp'te düzenledikleri kutlamaya davet etti. Sabiha hanımla birlikte gittik ve projemizi bu davette de açıkladık. Sabiha hanımın arzusu üzerine projeyi ben tanıttım ve bu girişimimizle büyük alkış aldık. Toplantıda İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ın eşi Sacide Ayaz da projemize ilgi gösterip destek sözü verdi.
SABİHA HANIM BİR YIL SONRA VAZGEÇTİ
Bir yıl boyunca Sabiha hanımla birkaç kez daha İstanbul'a gittik, projemiz şekillenmeye başladı. Ancak bir süre sonra Sabiha hanım nedenini açıklamadan konağı hibe etmekten vazgeçti. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadık ve projemiz de yarım kaldı.”
Bu süreçleri yaşamış biri olarak, aradan geçen 35 yılda binanın neredeyse kullanılmaz hale gelmesinden büyük üzüntü duyan Gül Ercan, yeşeren yeni umutlara destek verdiğini belirtti ve şöyle dedi.
“Edirne'nin farkına, farklılığına önce bizler varmalı ve değerlerimizi el ele verip ortaya çıkarmalı yaşatmalıyız. Bu binanın müze ya da kültür evi olarak yaşatılması korunması kentimize büyük zenginlik katar. Başta İstanbul olmak üzere Anadolu'nun birçok kentinde adı önemli eserlerde yaşatılan önemli bir değerimize bir borcumuz var.
İLHAN KOMAN'A DA BORCUMUZ VAR
Edirneli dahi heykeltraş İlhan Koman'ı dünya tanıyor, doğup büyüdüğü ve ailesinin Kültür Bakanlığına hibe ettiği evini bile müze yapıp ziyarete açamıyoruz. Edirne'nin bu konuda alacağı çok yol olduğunu düşünüyorum.”   

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Karantinadan 12 kişi ‘arazi’
Narin bebek hoş geldin
Adalet Sarayı'nda ihaleye fesat
Palamut bayramı!
Yunan kovdu onlar soydu!
Canalp sınırın sıfır noktasında
‘Kapılar kapanmasın’
Pakdemirli'ye bahçede Edirne hatırası
Ekonomi duvara tosladı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama