ANASAYFA
30 Mayıs 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
MEB'in kılavuzu Deniz Feneri
Eğitim Sen Edirne Şubesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Deniz Feneri Derneği'yle 'İyilik Okulu Protokolü' adı altında okulların kapısını 2024 yılına kadar açtığını belirterek, iktidarın kandırılmaya doymadığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 30-11-2019 07:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
MEB'in kılavuzu Deniz Feneri

Eğitim Sen Edirne Şubesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Deniz Feneri Derneği'yle 'İyilik Okulu Protokolü' adı altında okulların kapısını 2024 yılına kadar açtığını belirterek, MEB'in yargı kararlarını yok saydığını bildirdi.
Eğitim Sen Edirne Şubesi Yürütme Kurulu Adına Şube Başkanı Ayhan Fırtına yaptığı yazılı açıklamada, dini vakıf ve derneklerin de aralarında yer aldığı çok sayıda tartışmalı kurumla işbirliği yapan Milli Eğitim Bakanlığı'nın şimdi de Deniz Feneri Derneği ile masaya oturarak Bakanlık ve dernek arasında, 'İyilik Okulu' adı altında işbirliği protokolü imzalandığını kaydetti. Öğrencilerin harçlıklarından yapacakları bağışların, 'İyilik Kumbarası' adı verilen kumbarada toplanmasını öngören protokolün beş yıl süreceğini belirten Fırtına açıklamasında özetle şunlara yer verdi:
“30 sayfadan oluşan protokolde 8. maddenin 11. bölümüne göre; 2019-2020 Eğitim/Öğretim yılında dernek gönüllüleri okullarda dernek adına yardım toplama faaliyeti yapabilmesine imkan verilecek.
Danıştay'ın, 'Protokoller, kamusal eğitim sorumluluğunun ihlalidir' kararına karşın Ensar Vakfı başta olmak üzere, İlim Yayma Cemiyeti ve TÜGVA gibi birçok vakıfla işbirliği anlaşması imzalayan MEB, tartışmalı protokollerine bir yenisini daha ekledi. Deniz Feneri Derneği, 18 Kasım'da imzalanan protokol kapsamında bakanlığın yeni ortağı oldu.
MEB ile Deniz Feneri Derneği arasında imzalanan protokole, 'İyilik Protokolü' adı verildi. Derneğin, protokol kapsamında öğrencilere yönelik ödüllü yarışmalar düzenlemesine izin verildi, Türkiye genelindeki tüm ortaokulları kapsayacağı açıklandı. Ortaokulların yanı sıra halk eğitim merkezleri ve açık öğretim kurumları da protokole dahil edildi. Bakanlığın Deniz Feneri Derneği'yle imzaladığı protokol, bugüne kadarki protokollerin en kapsamlısı oldu.
Protokol kapsamında okullarda, 'iyilik' temalı yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek. Etkinliklerin düzenleneceği okulları dernek belirleyecek. Milli eğitim müdürlükleri ise protokol kapsamında yapılacak etkinliklerin tanıtımını ve duyurusunu yapacak.
Deniz Feneri Derneği gönüllüleri adı altında dernek okullarda fotoğraf ve video kaydı yapabilecek.
MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, il ve ilçe milli eğitim müdürleri de etkinliklere katılacak. Öğrencilere ayrıca, 'İyilik Günlüğü' ve 'Genç İyilik Ödülleri' gibi çeşitli ödül ve plaketler takdim edilebilecek.
Okullarda, aralarında,  'İyilik Günlüğü' ve 'İyilik Kumbarası' adı verilen etkinliklerin de yer aldığı onlarca etkinlik düzenlenebilecek. Öğrenciler, “İyilik Kumbarası” adı verilen etkinlik çerçevesinde derneğin kendilerine verdiği kumbaralara bağışlarını atacak. Etkinliğin amacı, 'İyilik yapmak ve infakta bulunmak' olacak. Deniz Feneri Derneği'nce belirlenen, 'Öncü şahsiyetler', okullarda konferans, söyleşi ya da sohbet programları düzenleyebilecek.
Okullar, 'İyilik Okulu Proje Uygulama Raporu' da yazacak. Proje 81 ilde uygulanacak.
Bakanlığın öğretmenleri ne yapacak? Sayın bakan bu protokolleri yaparken öğretmenlerin ne duruma düşürüldüğünün farkında mı acaba?
Protokol ile okullarda, 'Yardımlaşma duygusunu sevdirme'” amacıyla 'İyilik Projesi Yarışmaları' yapılabilecek. Bakanlığa bağlı tüm idarecilerin adeta seferber edileceği yarışmalar için Eylül 2020'de ödül töreni düzenlenecek. Öğrencileri yarışmaya katılmaya teşvik etmek için para ödülü konulacak.
Öğrencilerimizin dayanışmayı ve yardımlaşmayı davranış haline getirmesi için bu derneklere ihtiyaç yok.  Ayrıca çocuklarımız size harçlıklarını yedirmeyecek!
Soruyoruz, kim istedi de bu protokollere karar verildi?
Ancak her gün yeni bir protokol duyuyoruz. Protokoller suiistimale çok açık Danıştay, MEB'e ve hükümete Anayasa'daki sorumluluğunu hatırlatıyor. Öğrencilerimizin çeşitli kişi veya kurumlarca görüntülerinin alınması, çekimlerinin yapılması da bir suçtur. MEB hem kendisi bunu yasaklıyor hem de bu son protokolle Deniz Feneri'ne öğrenci görüntü ve videosunu çekebilmeleri için izin veriyor. Bu başlı başına bir çocuk hakları istismarıdır.
Eğitim Sen olarak, MEB'in yargı kararlarını yok sayarak vakıf ve derneklerle imzaladığı protokollerin iptaline yönelik hukuki meşru mücadeleyi sürdürüyoruz. Bu protokolün iptali için de dava hazırlığındayız.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE