ANASAYFA
31 Mayıs 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Meralara şartlı tahsis
Meraların 3.Tarım Orman Şurası'nın 60 maddelik sonuç bildirgesinde yerini alması Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği'ni sevindirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 02-12-2019 07:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Meralara şartlı tahsis

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Meraların 3.Tarım Orman Şurası'nın 60 maddelik sonuç bildirgesinde yerini alması Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği'ni (SÜTÜB) sevindirdi. SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, “Meralar hayvancılığın olmazsa olmazıdır” dedi.
“Mera hizmetlerinin yürütüle-bilmesi, mera niteliği taşıyan alan-ların tespit ve tahdit çalışmalarının ivedilikle tamamlanması, üreticiler ve üretici örgütlerine tahsis edil-mesi, mera ıslahında kullanılacak bitki tohumları geliştirme çalışma-larının teşvik edilmesi” şeklindeki Tarım Orman Şurası'nın sonuç bildirgesinde yer alması SÜTÜB ve üreticileri memnun ve mutlu etti. SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakan ve bakan yardımcıları ile konuyla ilgilenen herkese teşekkür etti. “Hayvancılığın olmazsa olmazı meralar” diyen Suiçmez şunları söyledi:
“SONUÇ BİLDİRGESİNDE MERALARIN YER ALMASI MUTLU ETTİ”
“Tarım Şurası yapıldı ve Sayın Cumhurbaşkanımız 21 Kasım'da çiftçi örgütleri, çiftçilerin büyük bir katılımıyla açıkladı. 60 maddelik bölümler halinde açıklandı. Önemli ve çok iyi maddeler var. Bizi hepsi ilgilendiriyor da bizim Edirne Süt Üreticileri Birliği olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakan yardımcımıza orada kim ilgilendiyse teşekkür ediyoruz. Konu meralarımız. Hayvancılığın olmazsa olmazı meralar. Mera varlığımız ciddi ölçüde var. Edirne'de yaklaşık 56 bin hektar. Edirne ilinin ciddi mera varlığı var. Özellikle hayvancılık için çok önemli. Süt hayvancılığında kaba yem olmazsa olmaz. Kaliteli kaba yemin varsa sanayi yemine çok fazla ihtiyacın da olmaz.  Meraların hızlı bir şekilde tespit edildikten sonra ki zaten yüzde 90'nının tespitleri yapılmıştı sıkıntımız yok. O paragrafta 'Üretici ve veya üretici örgütlerine tahsisi ıslah amaçlı' bizim de istediğimiz buydu. O köyde kim hayvancılık yapıyorsa o köydeki o merayı şartlı, sınırlı bir tahsis yapılması, mera olayında çok başarılı olacağız. Meralarımıza bugüne kadar baktık sayın muhtarlarımız bize önderlik yaptı, yapmayı da sürdürüyorlar. Muhtarlarımız da sınırlı imkânlarıyla çalışma yapmaya uğraşıyor. 
UZUN UĞRAŞLAR SONUÇ VERDİ
Bir üreticiye hayvan sayısına göre 10 - 15 yıllığına şartlı bir tahsis yaparsan o üretici benimseyecektir. Karaçalısını düzgün kesecektir, gübresini atacaktır, otunu biçecektir. 560 bin dekar meradan elimde sağlam veri yok ama en azından kendi bölgemdeki meralardan yıllık bazda 30 - 40 kilo kaba yem aldığımızı bile düşünmüyorum.  Meraları bu şekilde değerlendiren gelişmiş ülkelerde baktığımızda yıllık 450 hatta 550 kilograma kadar kaba yem dediğimiz çayır mera otu alan ülkeler var. Bu bir başlangıçtır. 5 - 10 yıl içinde biz onları geçeriz. Bizim üreticimiz çalışkandır. Yeter ki biz imkân sağlayalım. Aylardır Edirne Süt Üreticileri Birliği olarak çeşitli platformlarda anlattık. Talep ettiğimiz mera konusunun Tarım Şurası'nın sonuç bildirgesinde 60 maddenin içinde yer alması bizi memnun etti. Cumhurbaşkanımıza, bakanımıza, bakan yardımcılarımıza birliğimiz ve üyelerimiz adına teşekkür ediyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE