ANASAYFA
31 Mayıs 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çarşılar müze değil’
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, vakıf dükkânlarına gelen yüksek orandaki zammın kabul edilemez olduğunu belirterek, “Oraların varlığı esnafın ayakta kalmasına bağlı. Makul ölçüde olmalı” dedi… 
Haberin Yayın Tarihi: 02-12-2019 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çarşılar müze değil’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, vakıf dükkânlarına gelen yüksek orandaki zammı eleştirdi. Oranları kabul edilemez bulan İriş, “Oraların varlığı esnafın ayakta kalmasına bağlı. Makul ölçüde olmalı” dedi. 
SP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, vakıf kiracısı esnafın yüksek orandaki artışla mağdur edildiğini söyledi. Yüksek orandaki zamların kabul edilemez olduğunu kaydeden İriş, oluşturulacak platformda makul hesaplamalar yapılabileceğini belirtti. “Orta direk çatırdarsa topyekûn sıkıntıya gireriz” diyen İriş konuyla ilgili şunları dile getirdi:
“ORTA DİREK ÇATIRDARSA TOPYEKÛN SIKINTIYA GİRERİZ”
“Edirne deyince akla vakıf eserleri geliyor. Diğer taraftan da esnafımız toplumun orta direğini oluşturuyor. Ama orta direk çatırdarsa Allah korusun topyekûn bir sıkıntıya gireriz. Zaten 1980'li yıllardan bu yana esnafımız veya orta direk dediğimiz kesim sürekli aşınma içinde. Bunu iki cümle izah etmek biraz zor. Aslında büyük fotoğrafa bakılmalı. Ülkemiz 1980'li yıllardan bu yana adım adım vahşi kapitalizme, küresel finans sistemine eklemleniyor. Bu eklemlenme arttıkça yük tabana biniyor. Gelir dağılımı arasındaki dengeler sürekli bozuluyor, üstle altla iki grup arasında mesafe açılıyor. Bunun çok nedenleri var. Esnafımızın hiçbir koruma altında olmaması, tamamen kendi kaderine terk edilmiş olması, pazarların piyasaların belli tekellerin eline geçmiş olması ve benzer konulara baktığımızda milyonlarla ifade edilen esnaf ve aileleri gerçekten ülkemizde en mağdur en sıkıntı çeken gruplardan bir tanesini oluşturuyor. 
“ARASTA, BEDESTEN, ALİPAŞA'NIN VARLIĞI ESNAFIN AYAKTA KALMASINA BAĞLI”
Vakıf dükkân kiraları konusuna gelince, vakıf eserleri ecdadımızın bize yadigârı. Onların bakılması, korunması lazım. Ama diğer taraftan da Arasta, Bedesten ve Alipaşa çarşılarımızın bir müze olmadığını düşünelim. Oraları iş yeridir. Oraların varlığının devamı orada esnafın ayakta durmasına bağlıdır. Orada çalışan esnafımız varlığını sürdürebilirlerse ancak oraları değer ifade eder, hayat bulur. Yoksa terk edildiğini düşündüğümüzde oraları Allah göstermesin bir müzeye bir taş yığınına dönüşür. Son yıllarda dükkân devirlerine rastlıyoruz aylarca dükkânlar boş duruyor. Devralan yok. Demek ki sıkıntı var. 
“YÜKSEK ORANDAKİ ARTIŞLAR KABUL EDİLEMEZ”
Yüksek orandaki artışlar kabul edilebilir bir durum değil. Esnaflarımızla ben de görüştüm büyük bir mağduriyet söz konusu. Bir Edirneli olarak söylüyorum siyasi olmaktan ziyade bir de ticaret yapan biri insan olarak söylüyorum bir orta yolun bulunması lazım. Bu konuda esnaf kuruluşları, çarşı temsilcilerinin, vakıfların katıldığı bir platform oluşturarak makul hesaplamalar yapılabilir. Esnafımızın günlük kazançları, ciroları piyasanın durumu, diğer bireysel kiralar hepsi göz önüne alındığında ortalama değerler yakalanabilir. 
“KİRALAR PİYASAYA GÖRE MAKUL ÖLÇÜDE OLMALI”
Vakıf çarşılarımızın eserlerimizin yaşamasının birinci şartı orada neşeli hareketli insanların bulunmasına bağlı. Orada hareket olması için de kazanmaları lazım. Kazanmalarına olumsuz etkileyen faktörlerden masraflardan bir tanesi de kiradır. Kira faktörünün çok dengeli olması lazım. Vakıf eseridir, emanettir, korunması lazım, bakımının yapılması lazım. Ama diğer taraftan o esnaflarımızın varlıklarını sürdürebilmeleri için en ağır masraf yükü olan kira kalemlerinin piyasaya göre makul ölçülerde olması lazım.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE