ANASAYFA
30 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Engelli farkındalığı istenilen seviyede değil’
Edirne Engelli Meclisi üyesi sivil toplum kuruluşları biraraya gelerek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi….
Haberin Yayın Tarihi: 03-12-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Engelli farkındalığı istenilen seviyede değil’

Olgay GÜLER
Edirne Engelli Meclisi üyesi sivil toplum kuruluşları biraraya gelerek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. 
Kentteki bir kafede düzenlenen basın açıklamasına çok sayıda dernek temsilcisi katıldı. Basın açıklamasını okuyan Edirne Engelli Meclisi Başkanı Nilüfer Sivrikaya Tokgöz, engelliliğin, toplumun bireye bakış açısından kaynaklanan sosyolojik bir olgu olduğunu belirtti. Tokgöz, , Türkiye'de engelli hakları konusunda farkındalığın artmış olmasına rağmen henüz istenilen seviyede olmadığını dile getirdi. 
Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme ile Türkiye'de engelli hakları konusunda farkındalık artmış olmasına rağmen henüz istenilen seviyede olmadığını belirten Tokgöz şunları söyledi; 
“FARKINDALIK İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL”
“Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına Dair Uluslararası Sözleşmenin amacı: Engelli bireylerin, diğer bireylerle herhangi bir ayrım olmaksızın, tüm temel insan hakları ve özgürlüklerinden eksiksiz şekilde ve tam bir eşitliğe uyarak yararlanmasını desteklemek, garanti altına almak ve her insanın doğuştan sahip olduğu onuruna saygıyı daha ileri bir düzeye taşımaktır. Ülkemizde bu sözleşmenin imzalanmasından sonra yasal mevzuatta düzenlemeler ve engelli hakları konusunda farkındalık artmış olmasına rağmen henüz istenilen seviyede değildir. 
“TÜRKİYE ENGELLİ MECLİSİ OLUŞTURMA ÇABASI İÇERİSİNDEYİZ”
Türkiye'de engellilik alanında çalışan sivil toplum örgütleri yapıcı, işbirlikçi, katılımcı, demokratik, toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeterek engelli haklarının geliştirilmesine katkı sağlamak amacı güden “Türkiye Engelliler Meclisini” oluşturma çabası içindedir. Bu platformun Edirne Engelli Meclisini ve Edirne Kent Konseyi Engelli Çalışma Grubunu oluşturan üyeleri olarak 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü kapsamında engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm üretme çabalarına destek olmak adına isteklerimizi paylaşmak istedik. 
“YARDIMIN NESNESİ DEĞİL HAK ÖZNESİ OLMAK İSTİYORUZ”
Konuşmasının devamında engelli bireylerinin sorunları ve isteklerine dair isteklerini sıralayan Tokgöz; “İlimizde engellilik alanında çalışmalar sürdüren Sivil Toplum Örgütleri olarak engelli hakları mücadelesi içinde daha ileri kazanımlar elde edebileceğimizin güvencesinin toplumsal duyarlılık ve kamuoyu desteği olduğu bilinci ile “Yardım Nesnesi Değil Hak Öznesi” olma çabası içinde toplumun her kesiminin desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Karantinadan 12 kişi ‘arazi’
Narin bebek hoş geldin
Adalet Sarayı'nda ihaleye fesat
Palamut bayramı!
Yunan kovdu onlar soydu!
Canalp sınırın sıfır noktasında
‘Kapılar kapanmasın’
Pakdemirli'ye bahçede Edirne hatırası
Ekonomi duvara tosladı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama