ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çevreye ‘hayvansal’ tehlike!
Hayvanların kapalı ortamda topluca yetiştirildiği endüstriyel hayvancılık tesislerinde birikerek zamanla zehre dönüşen atıkların vahşi şekilde doğaya deşarj edilmesi sonucu çevrede büyük tehlike yarattığına dikkat çekildi… Lüleburgaz'ın Ovacık Köyü Muhtarlığı'nın daveti üzerine yaşanan çevre kirliliğini maske takarak gözlemleyen çevreciler, yaptıkları açıklamada gelecek adına endişelerinin arttığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 03-12-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çevreye ‘hayvansal’ tehlike!

Hayvanların kapalı ortamda topluca yetiştirildiği endüstriyel hayvancılık tesislerinde birikerek zamanla zehre dönüşen atıkların vahşi şekilde doğaya deşarj edilmesi sonucu çevrede büyük tehlike oluştuğuna dikkat çekildi. Lüleburgaz'ın Ovacık Köyü Muhtarlığı'nın daveti üzerine yaşanan çevre kirliliğini kokudan maske takarak gözlemleyen çevreciler, gelecek adına endişelerinin arttığını söyledi.
Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, endüstriyel hayvancık tesislerinin zehir saçtığını belirterek, şunları kaydetti:
“Bir de bu işletmelere çiftlik diyorlar. Çiftlik böyle mi olur? Kelime anlamına bakın. Yarattığı kirliliği görünce çiftlik olmadığı anlaşılacaktır. Bunlar yüzlerce binlerce hayvanın kapatılarak, endüstriyel  hayvancılık tesisleri olmuş. Yarattığı kirlilik ise köylünün hayvanlarını otlattığı merayı, Su içtiği hayvan sulama çeşmelerini kirletmiş, meraya hayvan salmak imkansız hale gelmiş. Meraya çıkan hayvanlar Endüstriyel Hayvancılık Tesisinin atıkları ile bataklığa saplanıp kalıyor.  Bunlar hayvan çiftliği olsa, merayı, merada ki su kaynaklarını yok eder mi?
Daha büyük bir tehlike ise, Demiryolu boyunca açılmış atık kanalı ve menfezin altında biriken atıklar.
Çorlu Tren faciası henüz sıcaklığını korurken, onlarca canımızı kaybettiğimiz bu tren yolu yeni tehlikelere açık hale geliyor ki?  Tren bu menfeze yaklaştığında yavaşlıyor. Neden? Menfezin altı sıvı atıklarla dolu.
Endüstriyel hayvancılık tesislerindeki hayvanlar kapalı bir ortamda ve toplu olarak yetiştiriliyor. Ancak küçük aile işletmelerinde hayvanlar dışarıda geziyorlar ve dışkıları da tarımsal gübre olarak geri dönüyor. Kapalı ortamdaki hayvanların gübreleri ise bir yerde toplanıyor ve tamamen zehre dönüşüyor. Geçtiğimiz ay Kırklareli'nde bulunan Şeytan Deresi gitti, daha önce de Teke Deresi'nde  şimdi de Ovacık köyü merasında benzer kirlilik. 
Kirletenlerle  ilgili etkin adli ve idari yaptırımlar uygulanmadığı sürece işimiz çok zor. Ama'sız, fakat'sız  kayıtsız şartsız yaşam alanları toprak, hava, su kirletilmemeli   korunmalıdır. Çünkü biz Ergene'yi kaybettik. Meraları, toprakları da kaybedince nerede yaşayacağız.. 
Trakya'nın can damarı olan Ergene Nehrinin ardından bölgedeki dere, toprak ve göletler de kokmaya başladı. Artık tuz kokmaya başladı. Bozulan bir şeyi düzeltecek çare vardır. Ama o çare de bozulmuşsa artık yapacak bir şey kalmaz. İlgili, yetkili kim varsa derhal sürece dâhil olmalı, görevlerini yapmalıdır. En kısa sürede kirliliğin önüne geçilerek kalan temiz su kaynaklarının kayıtsız şartsız korunmasını sağlamaları gerekir.
Hayvancılık tesislerinin su kaynaklarına verdiği zararları ilimiz sınırları içerisinde birçok defa gördük. Artık görmek, duymak ve koklamak istemiyoruz. ”
ÇEVRE SORUNLARI SİYASET ÜSTÜ ELE ALINMALI
Çevre gönüllüsü, doğa dostu Hakan Dedeoğlu da,  köy muhtarlığınca şikayetçi olunan çiftlik, ticari bir işletme olarak kamuya karşı şartları bir çok konuda yerine getirmiş olsa bile, işi gereği hayvan dışkılarını vahşi şekilde araziye deşarj etmelerinin doğru olmadığını yerinde hep birlikte gördüklerini söyledi.
Çevre sorunlarının siyaset üstü ele alınması ve çözüm bulunması gereken mesele olduğunu belirten Dedeoğlu, şöyle devam etti:
“Ülkemizde kim olursa olsun ve hangi partiden seçilirse seçilsin gereğini mutlaka halktan yana yapmak zorundadır!..
'Sermaye sahipleri artık hiç bir şeyden çekinmiyor' şeklinde düşünenlere karşı, Ovacık halkı olarak, sesimizi en başta çıkarmış ve süreci denetlemiş olsaydık, bugün gördüğümüz şekliyle yaşananlar sorun haline dönüşmezdi!
Köy halkının ve çevreye duyarlı yurttaşlarımızın meseleye sahip çıkmalarının önemli olduğunu düşünüyorum! Özellikle de parti gözetmeksizin katılım gösterilmesi beni mutlu etti. Ayrıca, muhtar ve azaların çabaları geleceğe yönelik olarak umut vericiydi. Bundan sonraki aşamaların çözümleri ise, seçilmişlerin atanmışlarla birlikte ama halk adına ortaya koyacakları mesai sonucunda yaşanacaktır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama