ANASAYFA
11 Ağustos 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Halk için bütçe’
KESK, "Halk için bütçe, demokratik bir ülke istiyoruz" sloganıyla 8 Aralık Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirilecek mitinge katılmaları için emekçilere ve demokrasi güçlerine çağrıda bulundu…
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Halk için bütçe’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
KESK, "Halk için bütçe, demokratik bir ülke istiyoruz" sloganıyla 8 Aralık Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirilecek mitinge katılmaları için emekçilere ve demokrasi güçlerine çağrıda bulundu. 
 KESK, yoğun bir mücadele programını 8 Aralık Pazar günü İstanbul'da 'İnsanca Yaşamak İstiyoruz' mitingi ile başlatacak. KESK TİS Hukuk ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, Eğitim Sen Genel Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, BES Genel Mali Sekreteri Sedat Suna, BES Genel Basın Yayın Sekreteri A. Bahadır Berdicioğlu, Tüm Bel Sen Merkez Kadın Sekreteri Semra Kıratlı KESK Edirne Şubeler Platformu'nun düzenlediği basın top-lantısına katıldı. KESK Edirne Şubeler Plat-formu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına Edirne'de İs-tanbul'a tüm emekçileri, emeğin dostlarını, demokrasi güçlerini 8 Aralık Pazar günü Bakırköy'de saat 13.00'te başlayacak mitinge davet etti. 
KESK Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Yusuf Şenol, bir aylık süreçte yoğun bir mücadele programı hayata geçireceklerini, 8 Aralık İstanbul 'İnsanca Yaşamak İstiyoruz' mitinginin bunun ilk adımı olduğunu belirtti. Şenol öncelikli talepleri de sıraladığı açıklamasında şunlara yer verdi:
İŞSİZLİK REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR.
Emeğiyle geçim mücadelesi veren geniş halk kesimleri için hayatın her geçen gün daha fazla zorlaştığı bir süreçten geçiyoruz. İktidarın suni gündem yaratma çabaları ve çizilen pembe tablolar emekçi sınıfların, yoksullaştırılan halkın yaşadığı gerçeği perdelemeye yetmiyor. İşsizlik rekor üstüne rekor kırıyor.
Az kazanandan çok, çok kazanandan az vergi politikası sürdürülüyor. Hem dolaylı vergilerin hem doğrudan vergilerin yükü biz bordrolulara yıkılıyor. İşsizliğe, yoksulluğa çare üretmekle görevli olanlar ise çareyi internetten siyanür satışını yasaklamakta arıyor. Bu ağır koşullara rağmen ücretine zam istemek, hak istemek, adalet istemek hainlik(!) olarak görülüyor, en meşru talepler gözaltı ve tutuklamayla karşılık buluyor.
Öte yandan bir gecede çıkartılan KHK'lerle ihraç edilen kamu emekçileri, seçilmişlerin yerine atanan kayyumlar tarafından işlerine son verilen belediye çalışanları ve aileleri açlığa mahkum ediliyor.  İşçilerin, sendikaların grev kararları yasaklanıyor. Ankara'nın yolları gerçek grevli bir toplu iş sözleşmesi için taleplerini ifade etmek isteyen kamu emekçilerine, tazminatını isteyen maden işçilerine, emeklilik hakkını arayan EYT'lilere kapatılıyor. 
Bu zor koşullarda hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren bütçe süreci sürüyor. 29 Kasım 2019 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen bütçe 9 Aralık Pazartesi günü TBMM Genel Kurulu'na gelecek. Ülkeyi yönetenler 2020 bütçesi ile ekonomik krizin,  tutturulamayan hedeflerin faturasını başta emekçi sınıflar olmak üzere dar gelirlilerin üzerine yıkmaya hazırlanıyor. 
ÖNCELİKLİ TALEPLER
Öncelikli taleplerimiz; İşten çıkarmalar yasaklansın. Asgari ücret açlık değil, insan onuruna yakışır düzeyde belirlensin ve vergiden muaf tutulsun. İşsizlik fonu işçilere verilsin. Elektrik, su, doğalgazda vergi kaldırılsın. Emeklilikte yaşa takılanların talepleri kabul edilsin. Toplumsal barış sağlansın, bütçe kaynakları savaşa değil sağlığa ve eğitime harcansın. Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 8 Aralık, Pazar günü saat 13.00'te Bakırköy Halk Pazarında “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!” mitinginde buluşuyoruz. Tüm emekçileri bekliyoruz.
KESK olarak bütçe hakları ellerinden alınan, krizin faturası üzerlerine yıkılmak istenen, anti demokratik uygulamalardan nasibini alan emek ve demokrasi güçleriyle birlikte önümüzdeki bir aylık süreçte yoğun bir mücadele programı hayata geçireceğiz. 8 Aralık İstanbul 'İnsanca Yaşamak İstiyoruz' mitingi bunun ilk adımıdır. 21 Aralık'ta Mersin'de, 22 Aralık'ta Diyarbakır'da ve 11 Ocak 2020 tarihinde İzmir'de bölge mitinglerini hayata geçireceğiz. 2 Aralık  10 Ocak tarihleri arasında il il gezip bir çalışma yürüteceğiz. Tüm emekçilere, emeğin dostlarına, demokrasi güçlerine bu mitinglere katılmaları için buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz."

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Hastanede taciz iddiası!
ETUS'ta neler oluyor?
Cennet köşede 'Cehennem!’
Komşuda olağanüstü hal
Yalnızgöz gözsüz kaldı!
Aramızdan ayrılanlar
Damla Çisem ve Serhat nişanlandı
Kaynana gelin adaş çıktı
Ormanlık alanda mangal yasağı
Mezbelelik deresi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE