ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sağlıkçıdan çuvallı eylem
Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi Başkanı Alim Kanpolat, 'Döner Sermayene, emeğine ve ekmeğine sahip çık' sloganıyla yapılan basın açıklamasında ekmeği başkalarının yediğini, çuvalın ise hekimlerin dışındaki sağlık personeline kaldığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sağlıkçıdan çuvallı eylem

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi, 'Döner Sermayene, emeğine ve ekmeğine sahip çık' sloganıyla dün eş zamanlı yapılan basın açıklamasına Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünden katıldı. Başkan Alim Kanpolat, "Ekmeği başkaları yedi çuval hekim dışı sağlık personeline kaldı" dedi. Sendika üyesi çalışanlarda açıklamaya çuval giyip katıldı. 
Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi eş zamanlı yapılan basın açıklamasına Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünden destek verdi. Basın açıklamasına sendika üyesi çalışanlar çuval giyip katıldı. Başkan Alim Kanpolat, sınıflanan, dibe vuran döner sermeyeler için bir defa daha alanlara çıktıklarını, çalışanı merkeze alan bir döner sermaye sistemi isteklerini bakanlığa yüksek sesle bir defa daha duyurmak için 5 Aralık'ta Türkiye'de aynı anda sendikalarının meydanlarda olduğunu belirtti. Kanpolat, "Ekmeği başkaları yedi çuval hekim dışı sağlık personeline kaldı" diyerek açıklamasında şunları söyledi:
"ÇALIŞANIN HAKKI BAŞKALARINA DAĞITILDI”
"Sağlık personelleri her türlü riske, hastalığa, zorluğa ve imkânsızlığa rağmen, verdiği hizmetlerin karşılığını hak ettiği şekilde alamamakta. Tüm çalışanların mesleklerine ve yaptıkları işe saygı duymakla beraber, sağlık kurumlarında her türlü risk altında, mesai kavramı olmadan, gerektiğinde gün aşırı nöbet usulüyle çalışan sağlık personelinin aldığı bu ücret akıl ve mantıkla bağdaşmayan, hakka ve hukuka uymayan bir duruma dönüştü.
Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz hale geldi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu iddia edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı.
'Döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak' lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır.
Türk Sağlık Sen olarak, sağlık çalışanlarının maaşlarının bir an önce yaptıkları işin karşılığı olan düzeye getirilmesini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili devlet kurumlarından talep ediyoruz. 
Sağlık Bakanı'na sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun. Bu haklı taleplerimize Sayın Sağlık Bakanımızın sessiz, duyarsız kalmamasını istiyoruz. Sağlık çalışanlarını keyfi uygulamalara, adaletsiz ücret dağıtımına mahkûm etmek isteyenlerin sağlık çalışanlarının sorunlarından bihaber kişiler olduğunu artık düşünmek istemiyoruz. Bugün sesimize kulak tıkarsanız, biz o sesi size duyurmak için ne gerekirse yapacağız. Dilenmiyoruz emeğimizin karşılığını istiyoruz.
“BİR AN BİLE GERİ DURMAYACAĞIZ”
Çalışanın sesini bir defa daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktık. Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalı. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalı. Döner sermayeler yükseltilmeli. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmeli. Taban ücretler arttırılmalı. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalı. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmeli. 
Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalı. Adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık göstereceğiz ne de vazgeçeceğiz.
Bu hastaneleri hekimlerin üzerine kurmayı planlıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu hastanelerin tuğlası doktorlar ise, harcı da hekim dışı sağlık personelidir. Harç olmadan üst üste koyduğunuz tuğlalar yıkılmaya mahkûmdur. Döner sermaye planlamasında hekim dışı sağlık personelini hiçe sayanlar yarın hekimleri de sistemim dışında bırakacaktır. Hakkımızı sonuna kadar isteyeceğiz. Bizi görmeyenlere, duymayanlara hakkımızı helal etmiyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
Patates-soğan tarlada kaldı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE