ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Trakya'ya ithal zehir!
Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek, Trakya bölgesinin sınırda yer alması nedeniyle komşu ülkelerdeki nükleer santrallerden hava akımı ve rüzgârlarla gelen kirliliğin etkisi altında bulunduğunu, bildirdi… Yapısı bilinmeden kullanılan gübreler, yanlış yapılaşmanın verimli toprakları yok ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Elipek, taş ocaklarından kaynaklı tozların da Trakya bölgesini etkileyen çevresel sorunlar arasında yer aldığını kaydetti…
Haberin Yayın Tarihi: 06-12-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Trakya'ya ithal zehir!

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek, Trakya bölgesinin ülke sınırında yer alması nedeniyle komşu ülkelerdeki nükleer santrallerden hava akımı ve rüzgârlarla gelen kirliliğin etkisi altında bulunduğunu bildirdi. Elipek, taş ocaklarından kaynaklı tozların da Trakya bölgesini etkileyen çevresel sorunlar arasında yer aldığını kaydetti.
Dönem Başkanlığı'nı Trakya Üniversitesi'nin üstlendiği Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) tarafından düzenlenen “Trakya Bölgesinin Çevre Sorunları” konulu panel Namık Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde Tekirdağ'da gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi'nin resmi internet sitesinde yer alan paylaşıma göre panele konuşmacı olarak katılan Trakya Üniversitesi üyeleri şunları kaydetti:
Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögr. Üyesi Doç. Dr. Aydan Ercan konuşmasında, beslenme ve çevrenin birbiriyle olan etkileşimi, ekosistem korunmazsa sağlıklı ve güvenli besin elde edilemeyeceği, gıda tüketimi sonucu oluşan organik ve inorganik atıkların çevreye verdiği etkiler gibi konulardan bahsederek doğru satın alma, saklama ve alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle tüketim planları sayesinde bu etkilerin azaltılabileceğini ifade etti.
Rejeneratif tarım hakkında konuşan Trakya Üniversitesi Ögr. Gör. Begona Rodriguez, “Vücudun olduğu gibi toprağın da besinleri faydalı hale getirmesine yardımcı olan bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalara ihtiyacı var. Klasik yöntemlerle toprak sürüldüğünde ve kimyasallar kullanıldığında bu yararlı mikroorganizmalar ölür. Ayrıca toprağın karbon tutma kapasitesi ve nem miktarı azalır. Rejenere tarım ilkelerine göre az sürülerek toprağa minimal müdahale edilir, canlı ve yaşayan köklerin sürekliliği sağlanmış olur, hayvan entegrasyonu gerçekleştirilerek biyoçeşitlilik artırılır. Böylece suni gübreye ihtiyaç kalmadığından sulamada %30 tasarruf sağlanarak daha fazla karbondioksiti toprak altında tutmak mümkün olur ve su toprakta kalarak buharlaşması önlenir.” dedi.
Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belgin Elipek ise konuşmasında şu bilgilere yer verdi; “Su dünyada var olduğundan itibaren miktarı değişmemiş sadece kalitesi bozulmuştur. Kimyasal atıklar, pestisitler ya da başka nedenlerle kirletilen sular oksijen yokluğunda temizlenemez. Toprak ise bakteri ve bitkiler sayesinde kendini temizler. Ancak yapısı bilinmeden kullanılan gübreler, yanlış yapılaşma verimli toprakları yok etmektedir. Ayrıca Trakya bölgesinin ülkemizin sınırında yer alması nedeniyle nükleer santrallerden hava akımı ve rüzgârlarla gelen kirlilikler, taş ocaklarından kaynaklı tozlar da Trakya bölgesini etkileyen çevresel sorunlar arasında yer almaktadır.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
Patates-soğan tarlada kaldı!
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE