ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Köy nüfusu yaşlanıyor’
Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, köy nüfusunun yaşlandığını, gençlerin de köylerden uzaklaştığına dikkat çekti.
Haberin Yayın Tarihi: 09-12-2019 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Köy nüfusu yaşlanıyor’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, köy nüfusunun yaşlandığını, gençlerin de köylerden uzaklaştığına dikkat çekti. Öztürk, verimlilik ve kârlılık arttırıldığında kazanım başlayacağını belirterek, "İnsanlar kazanınca köyde yaşar" dedi.
Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, köylerde nüfusun azalması, genç nüfusun tarım ve hayvancılıktan, köylerinden uzaklaşmasının birçok nedeni olduğunu kaydetti. "Köy nüfusu yaşlanıyor" diyen Öztürk, sosyal hayatın da köylerde geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve şunları söyledi:
"SOSYAL HAYAT GELİŞTİRİLMELİ"
"Köydeki nüfusumuz hızlı şekilde yaşlanıyor. Edirne 'nin köylerinde yaş ortalamasına baktığımızda 57 yaş ortalamasını görüyoruz. 57 yaş ortalaması ilerleyen günlerde daha da yaşlanacağını düşündüğümüzde ileride hayvancılığı tarımı kim yapacak, bu üretim nasıl yapılacak diye akıllarda soru oluşuyor. Bunun birçok nedeni var. 
Gençlerimiz köylerde kalmak istemiyor. Şehirlere gidip kendisinin hayvanı da olsa tarlası da olsa şehir hayatını yaşamak istiyor. Şehirlerde fabrikalarda ya da farklı işlerde ama kendi ama karı koca çalışarak şehirli olmak istiyorlar. Bunun ile ilgili köylerdeki sosyal hayatı biraz daha geliştirmek belki mantıklı olabilir. Diğer taraftan kazanım anlamında da baktığınızda verimsizlikten kaynaklı ya da kimlik karmaşası diyebileceğimiz bir konu da var. 
"KİMLİK KARMAŞASI NETLEŞMELİ"
Verimlilik ve kimlik karmaşası iki ana konuya ayırabiliriz. Kimlik karmaşası dediğim konu şu şekilde, 60-70 dönüm tarlası var bir taraftan tarımsal üretim yapmaya çalışıyor diğer taraftan ahırında 6-7 tane hayvanı var. Sorduğunuzda 'çiftçiyim' diyor. Diğer taraftan 'hayvancıyım da' diyor. Şimdi 6-7 tane hayvan ölçek olarak az olan bir ölçek diğer taraftan çiftçilik anlamında da 60-70 dönüm tarla artık insanları geçindirmiyor. Bunu tek tarafa toplamakta fayda var. Ya hayvancıyım diyecek tarlalarında hayvanını kaba yem ihtiyacını üretecek daha maliyetlerini düşürmenin peşinde olacak daha karlı bir hayvancılık yapmayı hedefleyecek ya da gidecek hayvancılıkta çıkacak 60-70 dönüm tarla içinde katma değerli üretimler yapmanın hedefinde olması gerekiyor. Ondan dolayı biz bu kimlik karmaşasını netleştirirsek çiftçilik tarafı ya da hayvancılık tarafında bir hedef oluşturursak verimlilik kısmını da geliştirmeye başlarız. 
Verimlilik kısmına da baktığımızda hala daha Türkiye 'de ortalama süt üretimine bakıldığında 12 ile 16 litre ortalamaları görüyoruz. Bu rakamlar çok düşük. Çünkü bir şekilde girdi maliyetleri arttı. Bunun yanında fiyatlar anlamında üretici çok rahat değil satış fiyatları anlamında. O zaman verimliliği artırmak gerekiyor. Verimliliğin arttırılması ile ilgili olarak hayvanların kaliteleri iyi. Bu iyi olan kalitedeki ırktaki hayvanların ihtiyaçlarını doğru belirleyerek doğru besleyerek doğru bakım bazen ufak tefek mekanizasyon kısmındaki eksikleri tamamlayarak bu verimlilikleri 25-30 litrelere doğru süt hayvancılığında getirmek gerekiyor. 
"İNSANLAR PARA KAZANDIĞINDA KÖYLERDE YAŞAR"
Besi hayvancılığında da günlük canlı ağırlık atışlarında özellikle bölgemizde Holstein ırkı hayvanlar var. 1.1 kilogram gibi günlük canlı ağırlık artışı görüyoruz. Bunları 1.4 - 1.5 kilolara çıkarmak mümkün. Hayvanların ihtiyacı doğrultusunda doğru organizasyon doğru beslemelerle biz verimi artırarak kârlılığı arttırabiliriz. Bu kazanımla birlikte insanlar para kazandığında köylerde yaşar diye düşünüyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
Patates-soğan tarlada kaldı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE