ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Şaheser ve Yaşar
Mimar Sinan'ın, dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarından olan şaheseri Selimiye Camisi 6 yılda tamamlanırken, 2 yılda biteceği açıklanan Karaağaç Köprüsü ve bağlantı yolu 7 yıldır bitirilemedi…  Sinan'ın günümüzden 4 buçuk asır önce 80 yaşında iken yapımına başladığı Selimiye, döneminin imkanları ile değerlendirildiğinde mucize olarak yorumlanırken, tüm teknolojik imkanlara karşın bitirilememesi nedeniyle vatandaşın 'Yaşar' ismini verdiği köprü ve bağlantı yolunun ise bugün sadece bir bölümü kullanılabiliyor…
Haberin Yayın Tarihi: 12-12-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Şaheser ve Yaşar

Olgay GÜLER
Mimar Sinan'ın, dünya mimarlık tarihinin başyapıtlarından olan şaheseri Selimiye Camisi 6 yılda tamamlanırken, 2 yılda biteceği açıklanan Karaağaç Köprüsü ve bağlantı yolu 7 yıldır bitirilemedi. 
Pazarkule sınır kapısını, Edirne çevre yoluna bağlayacak olan ve üzerinde 8 adet köprü bulunan otoyolun temeli 2013'te atıldı. Dönemin Karayolları Genel Müdürü M. Cahit Turhan 14 Temmuz 2013 günü düzenlenen temel atma töreninde, Proje bedeli 102.300.000 TL olan yolun 2015 yılında tamamlanarak hizmete açılmasının planlandığını kaydetti. 2x2 şeritli bölünmüş yol olarak 2012 yılında ihalesi yapılan Edirne-Karaağaç Bağlantı Yolu kapsamında, 1642 metre uzunluğunda 44 açıklıklı Meriç Köprüsü, 220 metre uzunluğunda Tunca Nehri İkileme Köprüsü ve değişik uzunluklarda 8 adet köprünün yanı sıra Gazimihal, Yıldırım ve Fuar Kavşakları yapılacaktı.
2 YILDA BİTECEKTİ, 7 YIL OLDU
İlk etapta 2015 yılında tamamlanması planlanan yol 2019'un sonuna geldiğimiz bu günlerde bile halen bitirilemedi. Mimar Sinan'ın günümüz mimar ve mühendislerini bile kendisine hayran bırakan 'ustalık eserim' dediği Selimiye 6 yılda ibadete açılırken, iki yılda bitirilmesi planlanan alternatif köprü ve bağlantı yolu 7 yıldır bitirilemedi. Karaağaç semti ile şehir merkezini taşkın dönemlerinde birbirine bağlamayı ve bu sayede tarihi köprülerin taşıt trafiğini rahatlatmayı amaçlayan projenin hizmete açılmasıyla, Pazarkule Sınır Kapısı'nın TEM Otoyolu ile bağlantısı sağlanacak ve sınır kapısı daha etkin kullanılacak. Böylece, Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki araç yoğunluğunun da önüne geçilerek, beklemeden kaynaklanan zaman ve yakıt giderlerinden tasarruf edilecek.
SELİMİYE BİR MİMARİ ŞAHESER
Edirne'nin ve Osmanlı Döneminin simgesi olan Selimiye Camisi; 1569-1575 yılları arasında II. Selim'in emriyle Mimar Sinan'a yaptırıldı. Çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapı, kurulduğu yerin seçimiyle Sinan'ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da gösteriyor. Kesme taştan yapılan cami iç bölümüyle 1620 metrekare, tümüyle ise toplam 2475 metrekarelik bir alanı kaplıyor ve yerden yüksekliği 43.28 metre olan 31.30 metre çapındaki kubbesiyle taklitlerinden ayrılıyor. Altı metre genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük payeye oturan kubbe Sinan'ın yarattığı 8 dayanaklı cami planının en başarılı örneği olarak gösteriliyor. Caminin 3.80 cm çapında, 70,89 m yüksekliğindeki üçer şerefeli dört zarif minaresi bulunuyor. Giriş yönündeki her şerefeye ayrı ayrı yollardan, diğer ikisine ise tek yolla çıkılabiliyor.
DÜNYA MİRAS LİSTESİNDE BİR BAŞYAPIT
Cami terasının altında yer alan ve III. Murat zamanında Selimiye'ye gelir sağlaması amacıyla yaptırılan Arasta'nın ilk sırasını Mimar Sinan geri kalan kısmını da daha sonra  da Mimar Davut Ağa tamamlıyor. Selimiye Camii ve Külliyesi, UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin 2011 yılında gerçekleştirilen 35. Dönem Toplantısında kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi'ne dahil ediliyor.
BAKAN GİTTİ KÖPRÜ YATTI
Tem Edirne  Karaağaç Bağlantı Yolu'nun (Karaağaç Köprüsü)  Temeli, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve dönemin Sağlık Bakanı Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu'nun da katıldığı törenle atıldı. Yıldırım AK Parti'yi ziyaretinde, "Edirne, dünyanın en büyük şaheseri' Selimiye Camii'nin bulunduğu şehirdir. Edirne'de son 10 yılda yaptığımız bölünmüş yol miktarı tam 180 km. Daha önce 19 km olan yolları biz 10 katına çıkarmışız. Bugün de Edirne'nin Pazarkule sınır kapısını, çevre yoluna bağlayacak, 8 köprünün dahil olduğu otoyolun temelini atmaya geldik" demişti
TEMELLER ATILDI
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım temel atma törene Sağlık Bakanı ve Ak Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte katıldı. 
"EDİRNE'Yİ GELİŞTİRECEĞİZ"
Bakan Yıldırım Karaağaç Köprüsü ve Bağlantı Yolu ile ilgili konuşmasına, Edirne'nin bir köprüler şehri olduğunu, tarihi taş köprülerimizin gelişen trafik ve gelişen çağ karşısında cevap veremez hale geldiğini belirterek, "Tarihi eserleri  kontrol altına almak, trafiği farklı güzergâhla buluşturmak için 6 km'lik bu projemizin temelini atıyoruz" dedi. Yıldırım törende ayrıca Edirne'ye hızlı tren projesinin 2016 da bitirileceğini Demirhanlı Havaalanı projesini de mercek altına alacaklarını vaat etmişti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
Patates-soğan tarlada kaldı!
'Covid 19' toplantısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE