ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sağlık turizminde 'Edirne' zirvesi
Edirne Valiliği himayesinde, Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi" düzenlendi…  Toplantıda konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Türkiye'nin sağlık turizminde son 10 yılda 10 bin yabancı hastadan 550 bine çıktığını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 13-12-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sağlık turizminde 'Edirne' zirvesi

Olgay GÜLER 
Edirne Valiliği himayesinde, Trakya Kalkınma Ajansı ve Edirne İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Trakya Uluslararası Sağlık Turizmi Zirvesi" düzenlendi. Top-lantıda konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Türkiye'nin sağlık turizminde son 10 yılda 10 bin yabancı hastadan 550 bine çıktığını söyledi. 
Edirne'de Trakya Kalkınma Ajansı ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle Türkiye ve Balkanlar'dan gelen sağlık çalışanları ve yöneticilerinin de katılımıyla sağlık turizmi konusu masaya yatırıldı.  Kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda günümüzün gelişen trendi sağlık turizminde Türkiye'nin kat ettiği mesafe ve Trakya'nın rolü konuşuldu. Toplantıya Edirne Valisi Ekrem Canalp, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Dışişleri Bakanlığı Edirne İl Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, T.Ü. Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu ve Trakya bölgesi hastanelerindeki başhekimler ve doktorlar katıldı. 
"TÜRKİYE SAĞLIK TURİZMİNDE SON 10 YILDA 10 BİN YABANCI HASTADAN 550 BİNE ÇIKTI"
Toplantının açılışında konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, dünyanın sağlık turizmi alanında çok ciddi mesafeler kat ettiğini ve yapılan çalışmaların çok hızlı sonuç verdiğini ifade etti. Türkiye'nin son 10 yıl içerisinde sağlık turizminde çok ciddi atılım yaptığının altını çizen Şahin; "Türkiyemiz olarak biz de bu alanda geçmişte 10 yıl içerisinde 10 binlerden 550 bine kadar çıkmaktayız. Yine ülkemiz Brezilya, Hindistan, Tayland gibi ülkelerden sonra 5'inci sırada yer almakta ve bu alandaki yükselme hızı ortalama her sene yüzde 25 artmakta. Biz bu kapsamda dedik ki; madem böyle bir pasta var, böyle bir girişim var biz Trakya bölgesi olarak ne yaptık? 2017 yılında ilk kanun çıktığında sıfır olan sağlık turizmi belgesi almış hastane sayımız bugün 17 tane oldu. Yine hastanelere baktığımızda yaklaşık yüzde 30'un üzerinde hasta sayısı var. 2017'nin başında 3 binli rakamlar varken, Trakya bölgesine gerçekten bu anlamda gelen hasta sayısı 2018 yılında 5 bin, 2019 tahminimiz ise 8050 olarak tahmin etmekteyiz. Bu artışın Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görmekteyiz" dedi. 
"HİZMET KALİTEMİZİ ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ"
Trakya'daki illerin işbirliğinde Balkanlar'daki ülkelerle ortak çalışmalar yaparak kazan  kazan felsefesiyle hareket ettiklerini belirten Şahin; "Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve diğer ülkelere pazarlama, tanıtım faaliyetler yapıyoruz. Yine bu kapsamda dedik ki, madem kaliteli hizmeti ucuza vermeliyiz ve bunu yaparken diğer turizm anlamında da hem otellerimizi, hem turizm acentelerimizi bu işe katmalıyız. Bütün bu ekosistemde yer alan paydaşlarımızla beraber beşeri sermayenin güçlenmesi için eğitim faaliyetleri yapıyoruz. Diyoruz ki madem hizmet getireceğiz buraya, hizmeti veren insanlarımızın oteldeki resepsiyon görevlisinden hastanedeki doktora kadar herkesin ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitimler vererek hizmet kalitemizi arttırmaya çalışıyoruz" diye konuştu. 
"TURİZM GELİRLERİ DAHA DA YUKARIYA ÇIKMALI"
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise turizmin çeşitlendirilmesinin önemine değenerek bu noktada sağlık turizminin önemine vurgu yaptı. Gaytancıoğlu; "Türkiye'nin turizm gelirleri 30 milyar doları aştı, daha da ilerilere çıkması lazım. Sağlıkta da çok ciddi gelirlerimiz var. Tedavimiz iyi düzeyde. Sağlığa harcanan para da biraz fazla, bazıları da gereksiz. Burada çok güzel seviyeli, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bir toplantı yapıyoruz. Turizm gelirlerini arttırma sağlığı da iyi bir şekilde sunmanın toplantısını yapıyoruz. Bu noktada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.  
"HASTANELERİMİZİ SAĞLIK TURİZMİ AKREDİTESİYLE TAÇLANDIRMALIYIZ"
Edirne Valisi Ekrem Canalp de turizmin Türkiye ekonomisinin en güçlü sektörlerinden birisi olduğuna değindi. Türkiye'nin sağlıkta altyapısının çok iyi durumda olduğunu ifade eden ve bunun büyük bir avantaj olduğuna vurgu yapan Canalp; "Ancak her alanda olduğu gibi sağlık alanında da vatandaş memnuniyetinin yüksekliğiyle kendimizi avutmamalıyız. Yeni heyecanlara ve başarılara ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Bizim devlet hastanelerimiz büyük bir çoğunluğu itibariyle bugün uluslararası kalite belgesine sahip hastanelerdir. Ama aynı zamanda devlet hastanelerimizden belli bir nitelikte olanlar uluslararası sağlık turizmi akreditasyonlarıyla da taçlandırmak durumundayız. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, gerek özel hastanelerimiz, gerekse devlet hastanelerimizin çaba ve gayretleriyle bunu da başarabiliyoruz" şeklinde konuştu. 
"BAŞARININ TEMELİNDE BİNALARIN KALİTESİ DEĞİL ÇALIŞANLARIN ÖZVERİSİ VAR"
Sağlıktaki başarının temelinde binaların kalitesinin değil, sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarının yattığını da sözlerine ekleyen Vali Canalp; "Sağlıktaki başarımızın temelinde sadece binalarımızın kalitesi değil, sağlık çalışanlarımızın özverili çabaları, gayretleri de gerçekten çok belirgin olmuştur. Bugün belli bir vatandaş memnuniyetini sağlayabildiysek, bugün dünyada sürekli 550 bin hasta sayısına ulaşabildiysek ve bu sayı sürekli artarak devam edecek bir trend halindeyse bu sadece binaların kalitesinden değil, sağlık çalışanlarımızın çabasının üst düzeyde olmasındandır" ifadelerini kullandı.  
Trakya ve Balkanlar'dan gelen sağlık çalışanlarıyla yöneticilerini bir araya getiren toplantı panellerle devam etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
Patates-soğan tarlada kaldı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE