ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Prof. Dr. Altun beraat etti
TÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun 'cinsel saldırı şüphesi' ile yargı tarafından muayene edilmesi istenilen çocukları 'zorla' muayene etmediği için yapılan yargılama dün beraatle sonuçlandı...
Haberin Yayın Tarihi: 13-12-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Prof. Dr. Altun beraat etti

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun 'cinsel saldırı şüphesi' ile yargı tarafından muayene edilmesi istenilen çocukları 'zorla' muayene etmediği için yapılan yargılama dün beraatle sonuçlandı. Prof. Dr. Altun'u Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Tabipleri Birliği, Edirne Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Edirne Şubesi, Edirne Barosu avukatları da yalnız bırakmadı.
Prof. Dr. Gürcan Altun 'cinsel saldırı şüphesi' ile yargı tarafından muayene edilmesi istenilen çocukları 'zorla' muayene etmediği için hakkında açılan dava 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
PROF. DR. ALTUN BERAAT ETTİ
Edirne Yetiştirme Yurdu'nda kalan üç kız çocuğunu istemedikleri için muayene etmediği iddiasıyla yargılanan ve beraat eden Prof. Dr. Gürcan Altun'un davası, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden görüldü ve dava dün beraat kararı ile noktalandı. Prof. Dr. Altun, duruşmaya Avukatı Ziynel Özçelik'le birlikte katıldı. Prof. Dr. Altun ayrıntılı bir savunma sundu. Mahkeme suç unsurları oluşmadığından beraat karar verdi. 
"ETİK İLKELER HUKUKUN, HEKİM BAĞIMSIZLIĞI YARGI KARARLARININ ÜZERİNDEDİR"
Dava sonrası Adliye önünde basın açıklamasını Adli Tıp Uzmanları Derneği Genel Sekreteri Doç Dr Gökhan Ersoy okudu ve açıklamada şunlara yer verildi:
"Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun "cinsel istismar" şüphesi ile yargı birimleri tarafından muayene edilmesi istenilen çocukları "zorla" muayene etmediği için yeniden yargılandı.
Prof. Dr. Gürcan Altun, 2013 yılında savcılık tarafından "cinsel istismara" uğradıkları iddiası ile genital muayene yapılmak üzere gönderilen üç çocuğu muayene öncesi bilgilendirmiş, çocukların muayeneye rıza göstermemesi üzerine onların muayeneye zorlanmalarının ruh sağlıklarını olumsuz etkileyeceğini öngörerek çocukların muayenesini yap(a)mamış, bu nedenle "görevi ihmal" suçlamasıyla yargılanmış ve beraat etmişti. Bu kararı savcılık makamının temyize götürmesinden tam 6 yıl sonra Yargıtay  beraat kararını bozarak yeniden yargılama kararı verilmişti. Bugün Edirne 5. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmada beraat etmiştir.
Cinsel istismar çocukları örseleyen ciddi bir suçtur. Çocuk istismarının saptanması yalnızca biyolojik delile indirgenemez. Yargı organlarının "şaşmaz ve değişmez delilin mutlak surette mağdurlar üzerinde yapılacak genital muayenede bulunacağı" hatasını sürdürmektedir. Bu nedenle; cinsel istismar durumunda çocukların bedensel ve ruhsal bütüncül muayenesinin önemini kavramak, suçun diğer kanıtlarını araştırmak için etkili soruşturma yapmak, çocuğun yüksek yararını öncelemek ve yaşadığı travmayı onarmak yerine onlara travmayı yeniden yaşatmak anlamına gelecek bedenlerini zorla da olsa muayenesinden başka yol bulamamaktadır.
Çocukların yıllar önce meydana gelen bir olayın incelenmesi için uykuda olmaları gereken gecenin bir vakti, temel gereksinimlerinin dahi sorulmadan genital muayene için hastaneye gönderilmeleri; çocukların yargı birimleri tarafından cezalandırılmaları, istismar edilmeleri anlamına gelmektedir.
Ne yazık ki, çocukları istismara ve cinsel saldırılara karşı koruyan, çocuğun yüksek yararını öne alan mekanizmalar yerine, çocukların ve toplumun adalet ve güven duygusunu zedeleyen adli uygulamalar ve yasal düzenlemelere devam edilmektedir.
ÇOCUKLARIN ÜSTÜN YARARI İLKESİNE AYKIRI UYGULAMALAR YAPAN SORUMLULAR HAKKINDA İŞLEM YAPILMALI"
Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun çocukların üstün yararı ilkesine aykırı uygulamalar yapan sorumlular hakkında işlem yapmasını bekliyoruz.
Çocuklar; devletin, yasaların ve uluslararası sözleşmelerin güvencesi altındadır. Bir defa daha ve umarız son olarak; yargı mensuplarını, ulusal yasa, yönetmelik ve genelgelere, devlet olarak imzaladığımız uluslararası sözleşmelere uygun davranmaya, yargılama sırasında çocukların kırılganlığını unutmadan hoyrat uygulamalara son vermeye davet ediyoruz.
Hekimlik meslek ilkelerine ve iyi hekimlik değerlerine gönülden bağlı olan hekimler defalarca yargılansa da bu duruşlarından vazgeçmeyecektir. Yargı kararları ile hekim bağımsızlığına ve etik ilkelerimize müdahale edilmesini kabul etmiyoruz. Hekimler yargının zor kullanım aracı değildir. Çocukların yüksek yararını öncelemek sadece hekimlerin, sağlık çalışanlarının, insan ve çocuk hakları savunucularının değil, adalet sisteminin de önceliği olmalı."
"AYNI ZAMANDA ETİK DERSİ DE VERİYORUZ"
Prof. Dr. Gürcan Altun da gazetecilere, "Burada biz bir etik dersi de veriyoruz aynı zamanda" dedi ve şöyle konuştu:
"Sonuçta iyi hekimlik değerlerine bağlı olarak çalışan insanlar, hekim arkadaşlarım sahada çalışırken hiçbir zorlukla karşılaşmazlar. Burada mahkeme salonunu dolduran hem sahada çalışan hem de beraberinde bir yıl sonra mezun olacak genç hekim adayları vardı. Dolayısıyla bu insanların, bu meslektaşlarımızın bugün gelip burada duruşmayı izlemesi de çok kıymetliydi. Burada biz bir etik dersi de veriyoruz aynı zamanda. Hekim olarak bize gönderilen insanlar gerek adli gerekçelerle muayenesi olsun gerekse kendilerinin başvurduğu tıbbi muayeneler de mutlaka hasta onamına dayanır. Özellikle yargı birimleri tarafından, yargı mekanizması içerisinde gönderilen hastanın mutlak zorunlu muayenesi yapılması gibi bir algı vardır ne yazık ki. Öyle bir şey yok. Hekim olarak hasta muayeneyi kabul etmediği takdirde onu zorlamak hastaya ruhsal yönden zarar vermektir. 
Sonuçta bu ilk yargılanmam değil. 2013-2016-2019. Gelenek bozulmadı diyoruz ama gelenek beraat üzerine de bozulmadı. Suçlu olmadığımız, yapmış olduğumuz meslek uygulamasının iyi hekimlik değerlerine uygun olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Destek verenlere Türk Tabipleri Birliği, Edirne Tabipler Odasına, Adli Tıp Uzmanları Derneği, Edirne Çocuk Hakları Derneğine, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Edirne Şubesi, destek için gelen tüm kurumlara ve meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum."
"Çocukların 'yüksek yararını' öncelemenin sadece sağlık çalışanlarının değil, adalet sisteminin de temel ilkesi olması gerektiğine inanıyoruz. Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin kabul edilişinin 30. yılında çocuklar yargı ve hekimler nedeniyle örselenmesin diye, bir kez daha, yeniden Edirne adliyesinde olacağız" diyen; Adli Tıp Uzmanları Derneği, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Edirne Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Edirne Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı, genç hekim adayları da Prof. Dr. Altın'a destek için Edirne Adliyesi'ndeydi. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
Patates-soğan tarlada kaldı!
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE