ANASAYFA
14 Ağustos 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Vakıf kiracıları uzlaşma peşinde
Vakıf dükkân kiracıları, yüksek orandaki kira artış oranlarına ilişkin verdiği mücadeleyi sürdürüyor... Vakıflar Bölge Müdürlüğü önüne yazar kasa bırakma eyleme yapacağını basın açıklamasıyla duyuran esnaf dün bu eylemini gerçekleştirmeyerek uzlaşma çabasına devam etti...
Haberin Yayın Tarihi: 13-12-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Vakıf kiracıları uzlaşma peşinde

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Vakıf dükkân kiracıları, yüksek orandaki kira artış oranlarına ilişkin verdiği mücadeleyi sürdürüyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü önüne yazar kasa bırakma eyleme yapacağını basın açıklamasıyla duyuran esnaf dün bu eylemini gerçekleştirmeyerek uzlaşma çabasına devam etti. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, Arasta Derneği Muhasip Üyesi Onur Özcan ve Başkan Yardımcısı Aykut Demirkol Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren'i ziyaret edip görüşmelerde bulundu. Gaytancıoğlu, görüşmenin olumlu geçtiğini açıkladı. 
Günlerdir esnafı üzen, endişe-lendiren vakıf kira artış oranlarıyla ilgili girişimler sürüyor. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytan-cıoğlu, Vakıflar Bölge Müdürü Os-man Güneren'i ziyaret etti. Gö-rüşmeye EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, Arasta Derneği Başkan Yardımcısı Aykut Demirkol ve Muhasip Üye Onur Özcan da katıldı. 
Bölge Müdürlüğü'ndeki görüş-melerden sonra Gaytancıoğlu Aras-ta Fincan kafede çarşı dernek baş-kanları ve esnaf ile bir araya geldi. Görüşmeleri esnafla paylaşan Gay-tancıoğlu esnafı da dinledi. 
"TÜRKİYE'NİN HİÇBİR YERİNDE BU ARTIŞ ORANI YOK"
Gaytancıoğlu, Türkiye'nin hiçbir yerinde bu kadar fazla oranda kira artışının olmadığı yönünde Edirne esnafından gelen yakınmaları haklı bulduğunu belirtti. "İş tatlılıkla çözülecektir" diyen Gaytancıoğlu şunları söyledi:
"İŞ TATLILIKLA ÇÖZÜLECEKTİR"
"Yunanistan ve Bulgaristan'dan gelen turistler Edirne'de çok alışveriş yapıyor, esnafta çok para kazanıyor mantığıyla kiraların bu kadar fazla arttırıldığını düşündük. Fakat burada bir diyalog eksikliği var. Burada zaman içerisinde sözleşmesi bitmiş dükkanlardaki kiralar farklı, 30-35 yıldan beri esnaflık yapanların kirası farklı. Yani farklı farklı uygulamalar var. Hükümeti temsil eden kanat bir şey yapmamış. Vakıflar Genel Müdürlüğü de kendi bünyesinde 'Yeniden değerlendirme' adı altında eski kiraları yukarı çıkartalım demiş. Bir kere 2019 ekonomik anlamda çok kötü geçen bir yıl. Bundan sonrası için de pek umutlu değiliz. Ciddi bir ekonomik kriz var ülkemizde. Bu ekonomik krizden dolayı esnafımız vergisini, Bağ-kur primini ödeyemiyor. Biz de böyle bir ortamda kira artışlarını geri çekin, artış yapacaksınız da enflasyon oranında artış yapın dedik. TBMM'de yaptığım konuşmaya Vakıflardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un da şahit olmasının ardından, onlar da bir çalışma yapmaya başladılar.
GÖRÜŞMEDE OLUMLU HAVA OLDU"
Görüşmede olumlu bir hava oldu. Esnafımız kendisini çok iyi anlatmış ama bir sorun var. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü de bu sorunu görmüş ve bu soruna yönelik birtakım çalışmalar yapmış. Tüm esnaflardan dilekçe istiyorlar. Bunun neticesinde yeniden bir çalışma yapacaklar. Çalışmalar esnafımızı mutlu etmezse; esnafımız kira tespit davası açabilecek. Bölge Müdürlüğü, dilekçede esnafımızdan tamamen kişisel olarak durumun tespi-tinin yapılmasını istiyor. Tüm dilek-çelere cevap vereceklerini söylediler. Bu iş tatlılıkla çözülecektir. Orta yol bu-lunacak. Bazı esnaflar siftah yapmadan dükkân kapatıyor. Evine ekmek gö-türmeyen birinden siz nasıl kira artışı istersiniz? Sorun Edirne'mizin sorunu. En kısa zamanda iyi bir şekilde çö-züleceğini düşünüyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gamze ve Gökhan'a mutluluklar
Şifayı su kabağında buldu
Saraçhane dökülüyor!
Kaptan geri döndü!
‘Köylünün daha nesini alacaksınız?’
Kuraklığa 'alternatif' proje
Trakya Birlik 137'nci
Patates-soğan tarlada kaldı!
‘Gerekirse eğitime 1 yıl ara verilir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE