ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Asgari ücret 3 bin 505 lira olmalı’
Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, TÜİK'in asgari ücret konusunda yayınladığı rakamların gerçekçi olmadığını ifade ederek, asgari ücretin 3 bin 505 lira olan en düşük memur maaşına göre belirlenmesi gerektiğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 24-12-2019 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Asgari ücret 3 bin 505 lira olmalı’

Olgay GÜLER
Ankara'da işçi, işveren ve hükümetten oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun görüşmeleri devam ederken, Eğitim İş Edirne Şubesi konu hakkında açıklama yayınladı. 
Şube Başkanı Nedim Zobar, Türkiye'e işçilerin çok büyük bölümünün asgari ücret ve asgari ücrete yakın bir ücretle çalıştığını ifade etti. Asgari ücretin, açlık sınırının bile altında kaldığını söyleyen Zobar, bugünkü haliyle artık 'açlık ücreti' haline geldiğini belirtti. Milyonlarca emekçinin borç batağına sürüklendiğini kaydeden Şube Başkanı Zobar açıklamasında şu ifadelere yer verdi; 
"TÜİK'İN RAKAMLARI GERÇEKÇİ DEĞİL"
"Asgari geçim koşullarının zorlaştığı ülkemizde, ekonomik ve sosyal yaşam şartları her geçen gün kötüye gitmektedir.  Ekonomik kriz çarşıda, pazarda, marketlerde ve alışverişin yapıldığı tüm noktalarda ağır şekilde hissedilmektedir. TÜİK'in bir işçinin aylık gıda harcaması ile ilgili belirlediği rakamlar ise şu şekilde: Ağır statüdeki işlerde 2 bin 331,  orta statüde 2 bin 86, hafif statüde de bin 940. Asgari ücret görüşmelerindeki TÜİK rakamları gerçekçi değildir. TÜİK, resmi enflasyon ve işsizlik rakamlarını AKP iktidarının hedeflerine uydurmak için çaba göstermektedir. Böyle bir ortamda sürdürülen asgari ücret belirleme çalışmaları milyonlarca işçiyi umutlandıracak bir rakamın çıkmasını engellemektedir.
"PATRON-HÜKÜMET ORTAKLIĞININ TEKLİFİ ÜLKE KOŞULLARIYLA UYUMLU DEĞİL"
Asgari Ücret Tespit Komisyonun üçüncü toplantısında patron-hükümet ortaklığının 2 bin 250 lira civarındaki teklifi ülke koşullarıyla uyumlu değildir. İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret için yapılması gereken açıktır. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon, 2020'de geçerli olacak asgari ücret belirleme şartlarını TÜİK'in işsizliğine, enflasyonuna ve asgari ücret koşullarına göre belirlemekten vazgeçmeli ve en düşük memur maaşının yaşam maliyetine göre belirlemelidir."
"ASGARİ ÜCRET 3 BİN 505 LİRA OLARAK BELİRLENMELİ"
Emekçilerin insanca yaşayacak ücret ve insanca çalışma koşulları için örgütlenmesi gerektiğini belirten Zobar; "Örgütlü mücadelenin büyütülüp güçlendirilmesi sağlanmadıkça, asgari ücrette yaşanacak artışın maliyeti olarak değerlendirilmesi ve ekonomik krizin yükü işçilerin sırtına yıkılması kaçınılmaz görünmektedir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; asgari ücretin sadece çalışanların değil ailelerinin de temel ihtiyaçları dikkate alınarak belirlenmesini istiyoruz.  2020 yılı başında en düşük devlet memuru maaşı 3 bin 505 lira düzeyine yükselecektir. Bu nedenle de asgari ücretin de  2020 yılı için net 3 bin 505 lira olarak belirlenmesini bekliyor ve istiyoruz" diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
Şallı gazeteci gibi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama