ANASAYFA
28 Mayıs 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Has Oda’da helva sohbeti
Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gençlik Merkezi’ndeki Has Oda’da Edirne'nn 500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan "helva sohbetleri" etkinliği düzenlendi.
Haberin Yayın Tarihi: 27-12-2019 09:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Has Oda’da helva sohbeti

Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde bulunan Gençlik Merkezi’ndeki Has Oda’da , Edirne'nn 500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan "helva sohbetleri" etkinliği düzenlendi.
Faaliyete geçtiği günden buyana yaptığı organizasyonlarla dikkat çeken Gençlik Merkezi, gençlerin bir arada bulunmalarını sağlamak, bu sayede kültür, sanat gibi önemli aktiviteleri yaparak gençlerin ilgi alanlarını arttırıp, el becerilerini ve yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyor. Gençlik Merkezi Has Odada geleneksel helva sohbetleri gecesini Edirne kültürüne yakışır bir şekilde gerçekleştirildi
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü İl Müdürlüğü'nden etkinlikle ilgili şu açıklama yapıldı:
Gençlik Merkezi üyeleri ve gönüllülerin katıldığı helva sohbetlerine, Şehit ve gazi ailelerimiz de şeref konukları olarak katıldılar. Edirne'de helva sohbetleri geleneğinin devam etmesi adına çaba gösteren tarih ve edebiyat alanında ilimizin önde gelen isimleri de programda yer alarak, programın geleneğine uygun gerçekleşmesine katkı sağladılar. Gençlere kültümüzü ve tarihimizi anlatabilmek ve sınavlar öncesi stres atmalarını sağlamak adına gerçekleşen organizasyonda gençler eğlenerek hoşça vakit geçirmiş oldular. Edirne'nin kış eğlenceleri geleneği olan Tarihi Helva Sohbetleri gecesinde kazanlarda helva pişirilip ikram edilirken Gençlik Merkezi gönüllü üyeleri tarafından katılımcılara önce içerisinde manilerin yazılı olduğu kağıtlar sepetlerde dağıtıldı ve sonrasında bilmeceler söylendi, maniler okundu ve sandalye kapmaca, yüzük kaydırmaca, gibi oyunları oynanarak Edirne yöresine ait şiirler ve türküler seslendirilip izleyenlerin beğenisini sunuldu.
Helva sohbetleri, eski zamanlardaki kış toplantıları hakkında kullanılan bir terimdir. Arapça'da 'tatlı' anlamına gelen helva, genel olarak tatlıları ifade eden 'hulviyyat' sözcüğünden türemiştir. Yüzyıllardan beri Anadolu mutfak kültürünün vazgeçilmezlerinden olan helva, sadece bir damak tadı değil; aynı zamanda mutlulukların ve üzüntülerin en büyük ortaklarından biri olmuştur. Osmanlı imparatorluğu zamanında sarayın ve kış mevsiminin başlıca eğlencesi olan helva sohbetlerinde Padişah, vezirler, devletin ileri gelenleri, , zenginlerden ve orta halli olanlardan, sanat sahibi olanlardan ve sonraları halktan herkes kendi çevresinde imkânları ölçüsünde atalarından gördükleri adetler gereği toplanırlardı. Kış mevsimindeki bu toplantılarda meyve ve diğer ikram edilecek yiyeceklerin yetersizliği nedeniyle helvanın değişik çeşitleri yapılır ve bir sohbet ortamında misafirlere sunulurdu. Edirne'nin Osmanlı Devletinin başkenti olmasıyla köklü devlet yaşantısında başlayan bu geleneği tüm padişahlar sürdürmüşlerdir. İstanbul'un başkent olmasıyla bu gelenek İstanbul saraylarına taşınmıştır. Özellikle Lale devrinde çok sevilen kış eğlencelerinden  olmuştur. Ama aslını koruma açısından halk arasında vücut bulma geleneği Edirne konaklarında ve evlerinde yapılan geleneklerde sürdürülmüştür.
Bu toplantılara şairler, edipler, nükte ustaları, mevkîbegûler (hikâye anlatıcıları), güzel sesli hanendeler, mahir sazendeler bilhassa davet edilirdi. Sohbetin samimi bir ortamda, düzeyli ve neşeli geçmesi temel esastır. Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım desturu ile hareket edilerek helva sunulması sohbetin taçlandırılmasıdır.  Bu sohbetlerde helva itina ile hazırlanır gecenin sonunda ikram edilirdi. Sohbetten ayrılan konuklara giderken "diş kirası" adı altında ayrıca helva verilirdi. Genelde erkekler arası olan bu eğlencede, kadınlarda başka konaklarda veya evlerde toplanır onlarda kendi aralarında eğlenirlerdi. Gençlik Merkezi olarak köklü geleneğin devam etmesi adına 3. Kez helva sohbetleri programı düzenlenmiş olup, bu tür programların yapılması devam edecektir. 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE