ANASAYFA
27 Şubat 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İnekler küstü!
Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, Ulusal Süt Konseyi'nin fiyatların revize edilmesi için acil toplanması gerektiğini bildirdi… Ciddi maliyet girdileri, yem fiyatlarındaki artışlar sonucu 25 kilo süt verebilen bir ineğin yeterince beslenemediğinden veriminin 15 litreye kadar düştüğüne dikkat çeken Suiçmez, “25 kilo süt veren hayvanın günlük en az günlük 12-13 kilogram yem yemeli. Biz 5-6 kilo yem verebiliyoruz. Hayvan nasıl üretsin?” diye sordu....
Haberin Yayın Tarihi: 08-01-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İnekler küstü!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, Ulusal Süt Konseyi'nin fiyatların revize edilmesi için acil toplanması gerektiğini belirtti. Ciddi maliyet girdileri, yem fiyatlarındaki artışlar sonucu 25 kilo süt verebilen bir ineğin yeterince beslenemediğinden veriminin 15 litreye kadar düştüğüne dikkat çeken Suiçmez, “25 kilo süt veren hayvanın günlük en az günlük 12-13 kilogram yem yemeli. Biz 5-6 kilo yem verebiliyoruz. Hayvan nasıl üretsin?” diye sordu. Suiçmez, 2018 yılı buzağı desteklerinin 2020'nin Ocak ayına rağmen hala ödenmediğini de belirterek, “2020 ile ilgili beklentilerimiz; hayvancılıkta teşvik ve desteklerin tekrar gözden geçirilerek revize edilmesini ve zamanında ödenmesini istiyoruz” dedi.
SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, süt fiyatları, piyasadaki dalgalanmalar, kargas et sınıflandırılması, buzağı destekleri, yem maliyetleri, meralar gibi üretim adına tüm talep, sorun ve çözüm önerilerinin Tekirdağ'da yapılan bölge toplantısında gündeme taşındığını söyledi. Ulusal Süt Konseyi'nin acil toplanması gerektiğini belirterek, en büyük en ciddi sıkıntının üretimde düşüşe neden olan hayvanın yeterli beslenememesi olduğuna vurgu yapan Suiçmez şunları söyledi:
“ULUSAL SÜT KONSEYİ TOPLANMALI”
"Geçen Cuma günü Tekirdağ'da Tarım İl Müdürlüğü'nde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinden STK'lar Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısının başkanlığında firmaların da katıldığı bir bölge toplantısı yapıldı. Birlik, kooperatif ve damızlık birliği başkanları da toplantıdaydı. Bir buçuk aydır süt piyasasında bir dalgalanma mevcut.  Trakya'da da farklı bir takım fiyat uygulamaları var. 15 Kasım'da uygulamaya konulan 2.30, üretici fiyatı 2.20 ve bu fiyatın üzerinde ve altında olan yerler var. Anadolu yakasında 2 - 1.90'larda. Hepsi toplantıda konuşuldu. Sanayicilerde oradaydı. Bu piyasa tek kalemden gitmeli. Ulusal Süt Konseyi'nin tekrar toplanıp revize edilmesi, ne olacaksa bir daha gözden geçirilmesi dile getirildi. 
“FABRİKA DEDİĞİMİZ İNEK 15-16 LİTRE SÜT VERİYOR”
10 gün önce yem çuvalına 7 Lira zam geldi. 1 ton yemde 140 Lira. Sanayi de aynı olaydan muzdarip. Trakya'da süt üretiminin yüzde 10 - 13 oranında azaldığını daha önce de söyledik. Üretici gerçekten hayvanlarını tam anlamıyla besleyemiyor. Ben de üreticiyim biliyorum tam yem veremiyorum. 25 litre süt verecek hayvan bu yem fiyatlarının yüksek olmasında hayvanın ihtiyacını karşılayamadığımızdan fabrika dediğimiz inek 15-16 litre süt veriyor. Çok ciddi kayıp. En büyük sıkıntı yem maliyetlerinin yüksek olması ve ben bunun kontrol altına alınması gerektiğini söyledim. Üretici de sanayici de konseyin bir an önce toplanmasını istiyor. Çok yakın zamanda konsey toplanacaktır. Yukarı çıkmak zorunda yoksa konsey dağılır. Dağılması demek süt piyasası yönetilemez hale gelir. Süt hassas ürün. 
 “40 KURUŞ FİYAT YÜKSELMELİ”
Kargas et sınıflandırmasını gündeme getirdim. Çalışmaların son noktaya yaklaştığı belirtildi. 2020 yılı içinde inşallah uygulamaya geçer. Kargas et sınıflandırması olmadığında tüketiciye ve üreticiye bir şey yansımıyor. Sadece aradaki büyük el baronlarının cepleri ekstra dolmuş oluyor. Buzağı desteklerini gündeme getirdik. Ocak ayında ödenmesinin planlandığı söylendi. Tüm talepler, sorunlar, çözüm önerilerimiz not alındı. Yem hammaddesi temininde kontrol açısından TMO'lara daha büyük görev verilebilir. Ulusal Süt Konseyi acil toplanmalı. Bu süt işi düzene girmeli. Konsey toplandığında fiyat revizyonuna gidilecektir. Sütün litre fiyatı şu anda en az 2 Lira 60 Kuruş. 40 Kuruş fiyat yükselmeli. 
“HAYVAN ÜRETEBİLMESİ İÇİN BESLENEBİLMELİ”
Yem fiyatlarını kimse kontrol edemiyor. Üretim düşüklüğünün ana nedenlerinden bir tanesi hayvanların düzgün beslenmemesidir. 25 kilo süt veren bir hayvanın günlük yemesi gereken yem en az 12-13 kilogram. Sanayi yeminden bahsediyorum kaba yemden bahsetmiyorum. Bunu verebilmeli. Biz 5-6 kilo verebiliyoruz. Verdiğin 5-6 kilo yem ile hayvan kendi hayatını idame ettirmek için kullanıyor üretim için kullanamıyor ki. Besleme yem olayına mutlaka çözüm bulunmalı. Yem bitkileri özellikle kaba yem bitkileri ile ilgili teşvik destekler gözden geçirilmeli. Meralar mutlaka acil olarak üretim yapanlara ıslah amaçlı şartlı tahsis yapılmalı. Hırvatistan'da meralardan 450  500 kilo ot alıyor biz çoğu meralarda 20 kilo ot alamıyoruz. Üretimden vazgeçmemeliyiz. Üretimden çekilmemeliyiz. Hayvancılık daha kârlı hala gelecek.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de inşaat sektörü eksi
‘Neresi tarih?’
Bir ayağı da çukurda!
Servis şoföründe alkol!
‘Evlatlarım sürünmesin’
O anne ve bebeği devlet korumasında
Konuşmadan anlaşıyorlar
Çakırlar'dan 'birkaç'lı tepki!
Kır zarar ver bırak, okutma!
Velide LGS kaygısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE