ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kışta kuraklık endişesi
Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, bölgede bir önceki yıl metrekareye 790 kilogram yağış düşerken bu rakamın geçen yıl 430 kilogram olarak gerçekleştiğini belirterek, son 10 yıl içinde en büyük kuraklıklardan birinin yaşandığını bildirdi… "Bu ciddi kuraklık demek" diyen Arabacı, ekili alanların yağışa çok ihtiyacı bulunduğunu, aksi halde çiftçinin zor durumda kalacağını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kışta kuraklık endişesi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Ziraat Odası (EZO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, bölgede bir önceki yıl metrekareye 790 kilogram yağış düşerken bu rakamın geçen yıl 430 kilogram olarak gerçekleştiğini belirterek, son 10 yıl içinde en büyük kuraklıklardan birinin yaşandığını bildirdi. "Bu ciddi kuraklık demek" diyen Arabacı, ekili alanların yağışa çok ihtiyacı bulunduğunu, aksi halde çiftçinin zor durumda kalacağını söyledi.
EZO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, hububat destekleri, havanın kurak gitmesi, nehir ve barajlardaki düşüş artan girdi maliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çiftçinin 24 Ocak'ta desteklerin ödenmesini beklediğini belirten Arabacı şunları söyledi:
"ÇİFTÇİ 24 OCAK'I BEKLİYOR"
“Şu an edindiğimiz bilgiye göre, geçen yılın son günlerinde Kırklareli ve Tekirdağ bölgesi buğday desteklerini ve hububat desteklerini aldı. Fakat ödenek yeterli olmadığından dolayı bizim Ocak sonlarına hatta 24 Ocak'ta ödeneceğine dair bilgiler aldık. Fakat tam netleşmediği için açıklamadık. 24 Ocak'ta çiftçimiz destekleri bekliyor. Bu süre inşallah uzamaz, çünkü çiftçinin gerçekten çok ihtiyacı olduğu bir dönem. Banka borçlarını kapatmaya, seneyi toplamaya çalıştığı bir dönem. İnşallah bu süre içinde bu ödemeler yapılır. Mazot ve gübre icmalleri askıya çıktı, yakın bir zamanda bakanlığımızın bunları ödeyeceğini düşünüyoruz. 
"10 YILIN EN BÜYÜK KURAKLIĞINDAN BİRİ" 
Mevsimsel olarak geçen 10 yıl önce buna benzer bir kuraklık yaşamıştık. Aşağı yukarı metrekareye 390 litre yağış almıştık. 2019'da ise 430 litre yağış aldık. Bu 10 yıl içinde yaşanan en büyük kuraklıklardan birisi. Bir önceki yıl 790 litre metrekareye yağış almışız metrekareye bu yıl 430. Bu gerçekten ciddi anlamda bir kuraklık demek. Şuan baktığımızda mahsulün sıkıntılı bir süreci yok ama bu günlerde kış yağışını almamız lazım. Alamazsak çiftçi zor durumda kalacaktır. Bu demek değildir ki belki 2-3 gün sonra yağış gelecek. Fakat hava tahminine baktığımızda önümüzdeki 5-10 gün içerisinde yağış gözükmüyor. Temennimiz biran önce yağış almak. Buna çok ihtiyacımız var. 
BARAJ VE GÖLLERDE DÜŞÜŞ VAR 
Baraj ve göllerdeki su seviyesiyle ilgili, tam olarak bilmemekle birlikte düşüş var. Kış yağışlarıyla bu seviyeler yukarı çıkıyordu. Bu yağışlar böyle yağmazsa seviyeler düşecek. Belki nehirlerimiz kuruma aşamasına gelebilir. Beklentimiz geçmişte alamadığımız yağışları almak. Şuan ürün bazında buğdayın ihtiyacı kadar yağış geldi. Buğdayda kök gelişimi hala sürüyor, kuruya dayandığında kök duraksama aşamasına gelecektir, buğdayda sarılık oluşacaktır. Buğday inşallah strese girmez ve gelişimi sağlar.
"GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK FAZLA"
Mazota her geçen gün zam geliyor. Uzun zamandır söylüyoruz, ayçiçeğinde olsun hububatta olsun girdi maliyetleri çok fazla. Yüzde 30 artış sağladı girdiler. Bu artış bizi etkiliyor. İnşallah bakanlığımızın çalışması vardır. Ürün desteklerimiz arttırılsın en azından girdi maliyetlerini karşılayalım. Onunla ilgili sadece mazot desteğinde bir artış oldu. Çok fazla çalışma olmadı. İnşallah bakanlığımız bunu değerlendirir. Mazot ve gübrenin yanında tarımsal sulamadaki elektrikte arttığından dolayı ciddi anlamda girdi oluşturmaya başladı. İnşallah konuyla ilgili çalışmalar olur ve önlem alınır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE