ANASAYFA
27 Eylül 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Plansızlığa direnen tarih!
Tarihi ve kültür kenti Edirne'nin en eski bölgelerinden Kaleiçi'ndeki Dilaverbey Mahallesi'nde, haznesinin büyük kısmı yıkılan tarihi Meşalecibaşı Çeşmesi, binalar arasında kalan tek ön cephesiyle zamana direnmeye çalışıyor… 
Haberin Yayın Tarihi: 14-01-2020 08:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Plansızlığa direnen tarih!

Olgay GÜLER
Tarih ve kültür kenti Edirne'de, zaman direnmeye çalışan onlarca eserin arasında hikayesi en ilginç olanların başında, Kaleiçi semtinde bulunan Meşalecibaşı Çeşmesi geliyor. Zamanla haznesinin büyük kısmı yıkılan ve yerine binalar yapılan çeşme, şimdilerde bu apartmanlar arasında kalan tek ön cephesiyle mahalle sakinlerini selamlıyor. 
Dilaverbey Mahallesi Manyas Karakol Sokak üzerinde bulunan ve 1909 yılında yaptırıldığı bilinen çeşmeden günümüze sadece ön cephesi kaldı. Yaptıranının bilinmediği, günümüzde mülkiyeti Edirne Belediyesi'ne ait çeşmenin üzerine inşa edilen apartmanlar da plansız yapılaşmaya örnek niteliğinde duruyor. 111 yıllık çeşmenin herhangi bir restorasyon görmemesi halinde, zaman içerisinde yok olacağı düşünülürken, benzeri bir çok eserin de aynı kaderi yaşamasından endişe duyuluyor. 
MEŞALECİBAŞI ÇEŞMESİ HAKKINDA
Yapısal özelliklerini kaybeden çeşme bakımsızlığıyla da dikkat çekerken; mahalle sakinleri tarafından Manyas,  Karakol Çeşme gibi isimlerle de anılıyor. Yüksekliği 2.15 metre, genişliği 2.65 metre olan çeşme, iki yanına yapılan apartmanların arasında sıkışmış durumda. Çeşmenin tacında iki adet tepelik palmete benzer şekilde dilimli yapraklardan oluşan tac dikkat çekerken; kitabesinin iki yanında birer gülbezek, üstünde ise ayyıldız motifi yer alıyor. Çeşmenin önünde ufak ölçekli su yalağı da bulunuyor. Edirne'nin çeşmelerine göre farklı cephe yapısıyla da dikkat çeken Meşalecibaşı Çeşmesi, Manyas Karakol Sokak'a bakan tek cephesiyle adeta yok olmayı bekliyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
VRF Klima Nerelerde Kullanılır?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama