ANASAYFA
06 Temmuz 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
BASKETBOLUN KIZANI: İSMAİL YÜKNÜ
İsmail DEMİRAY yazdı...
Haberin Yayın Tarihi: 17-01-2020 07:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
BASKETBOLUN KIZANI:  İSMAİL YÜKNÜ

50'li yıllara damgasını vurmuş efsane kadrosunda yer alan takımın en genci, kendi tabiriyle “kızan” olan İsmail Yüknü'yle sohbetimizden söz edeceğim. 
Bisikletle yakın köylere gitmeyeceksem şöyle bir Edirne çevresinde şehir turuna çıkar, mutlaka da Yeniimaret'e cami dibinde Alper'in kahvesine uğrarım. Canım ne çektiyse, fincanda özenle pişirdiği kahvesinden veya demli çayından içerim. 
Burasını ne zaman keşfettim; sanırım pedaldaşlarımızdan Adnan Çardaktan'la bir tura giderken bizlere çay ısmarladığı zaman. Meğerse onun kahvesiymiş burası, yani müdavimi olduğu mekan. Sonraki günlerde bisikletimle buraya da sık sık uğramaya başladım. Sevmiştim mekanı. Sakin, sessiz bir yerdi. Edirne'nin en eski mahallelerinden biri. Mahalle kültürünün halen yaşadığı bir semt. 

 

YENİ İMARET ONUN HER ŞEYİ
İsmail Yüknü'yü de o zamanlar tanıdım. Hudut Gazetesi'nin müdavimlerinden, her gün şöyle bir elden geçirir, okur gazetesini. O İsmail, ben İsmail sohbetlerimiz başlamış oldu böylece. Spor sayfasında basketbol haberlerinde benim ismimi de görünce kendi basketbol macerasını da anlattı bana. Meğer İsmail ağabeyimiz o 50'li yılların efsane kadrosunda yer almış. Bu yazı dizisi de onunla görüştükten sonra düşüncelerimde oluşmaya başlamış oldu.
İsmail Yüknü Yeniimaret'te doğmuş, çocukluğu, gençlik yılları Edirne'de geçmiş. Sonradan Almanya'lara kadar gitse de yaşlılık döneminde içinin sesini dinleyerek tekrar dönmüş doğduğu eve, semtine, Yeniimareti'ne. Artık Yeniimaret'te tarihi camiinin dibinde Alper'in kahvesinde mahalleleriyle hoş sohbetler ederek gününü geçiriyor. 
ALMANYA YILLARI
Ya aradan geçen 40 yılda neler olmuştur?
Askerlik dönüşü Edirne Devlet Hastanesi'ne muhasip olarak işe girer. Alımlardan sorumludur. Gören gözlerine isyan eden yüreğine söz geçiremez, yıllar sonra basar istifayı, ver elini Almanya. Gurbet ellerine.
Almanya'ya disiplinli çalışma yaşamı, sosyal hayatına da bir düzen getirir İsmail Yüknü'nün. Futbolcu olarak başladığı spor hayatına hakem olarak devam eder Almanya'da. Tartıya koyar Almanya'daki futbol düzeniyle ülkesindekini kahrolur. Boşuna değildir aradaki fark. Yıllar yılları kovalar, yorulduğunu hissedince döner memleketine, baba ocağına, doğduğu evine.
KUTLU PAYASLI ASKER ARKADAŞIM
Bir askerlik anısı ile başlıyor sohbetimiz;
“Ankara'da askerim. 60 ihtilali yeni olmuş. Büyük müzik üstadı Kutlu Payaslı asker arkadaşım. İkimiz de yedek subayız. Onun nöbetlerini ben tutuyorum, karşılığın da beni çarşı izinlerinde Gençlik Parkı'nda konsere götürüyor, yemek ısmarlıyor. Bir defasında 'Gel seni Edirneliler'in takıldığı yere götüreyim' dedi. Ankara'da Taberin Bar denen bir yer. Rüzgarlı Sokak'ta. İçeri giriyoruz, beni tanıtıyor; 'Arkadaşım Edirnelidir.' Oturmuşlar bir masanın etrafına sohbet ediyorlar.


ÇETİN ALTAN VE ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR'DE EDİRNELİ ÇIKTILAR
Biri soruyor (Çetin Altan'mış) 'Edirne'nin neresindensin?'. 'Yeniimaret' diyorum. Diğeri soruyor. Edirne'nin eskilerinden birkaç kişi arka arkaya. Hepsini tanıdığımı belirtiyorum.  'Sen hakikaten Edirneli'ymişsin' diyor, aralarına alıyorlar, akşama kadar sohbet ediyoruz. Konumuz eski Edirne ve Edirneliler. Gurbette çok daha fazlaydı Edirnelilerin dayanışması. Meğerse o da Şevket Süreyya Aydemir'miş.
Basketbol'mu? Gençlik yıllarına dönüyor İsmail ağabeyimiz, bir anısını paylaşıyor bizimle;
“Yaşım küçük, lisedeyim. Basketbola ilgim üst seviyede. Basketbolla Ekrem Demiray Spor Salonu'nda tanıştım. O dönemde Edirne'de yaşayan Musevi kökenli vatandaşlarımız basketbolda çok iyi durumdalar. Basketbolda Edirne'yi Türkiye'ye tanıtan da onların takımı. Edirnespor'la sürekli maçlar yapılıyor.  Edirne Lisesi de basketbolun bir parçası Edirne'de. O dönemde Edirne'ye basketbol maçı yapmak için kimler gelmedi ki? Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Ankara Muhafız Gücü. 
CAN BARTU İLE KARŞI KARŞIYA
Yıl 1958. Basketbol Milli Takımı Romanya'da yapılacak olan turnuva için Edirne'dedir. Antrenman yapmak için Edirne Muhtelitlerine (karmasına) haber gider. Can Bartu da var takımda. Ve Yalçın Granit, Erdoğan Karabela, Solak Türker'de kadroda. Edirne'de; Ben daha o zaman kızan, Atilla Eriten, Avukat Ruhi, Minço Turhan ve Şeref. Düşünüyorum da o yaşımda onlarla birlikte aynı sahada basketbol oynadım. Unutamadığım anılarımdan biridir.”
İsmail Yüknü her gün Yeni İmaret'te Alper'in kahvesinde. 
Yolunuz düşerse uğrayın, çayınızı ısmarlayacak, hoş sohbetiyle gönlünüzü doyuracaktır.          (Yarın: Burak DURAN  Anonsör)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE