ANASAYFA
27 Şubat 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
168 yıllık tarih terkedildi!
Edirne'nin açık hava müzesi konumundaki tarihi semti Kaleiçi'nde bulunan ve bir süre İstiklal Okulu ek binası olarak kullanılan 168 yıllık İtalyan Katolik Kilisesi, 3 yıldır kaderine terk edilmiş durumda bekliyor…
Haberin Yayın Tarihi: 17-01-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
168 yıllık tarih terkedildi!

Olgay GÜLER
Edirne'nin açık hava müzesi konumundaki tarihi semti Kaleiçi'nde bulunan ve bir süre İstiklal Okulu ek binası olarak kullanılan 168 yıllık İtalyan Kilisesi, 3 yıldır kaderine terkedilmiş durumda bekliyor.
Mithatpaşa Mahallesi'nde bulunan tarihi yapı 2006 yılındaki restorasyonunun ardından Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kullanılmaya başlandı. İstiklal Okulu'nun ek binası olarak 2017 yılına kadar hizmet veren bina bu tarihten sonra yeniden Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesine geçti. 3 yıldır kaderine terkedilmiş durumda bulunan ve henüz değerlendirilmeyen tarihi kilise bugünlerdeyse madde bağımlılarının uğrak yeri haline geldi. 
“KADERİNE TERK EDİLMEMELİ”
Tarihi yapının bulunduğu Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak, 3 yıldır değerlendirilmediği için binayla ilgili sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Sarıbaşak; “2017 yılına kadar İstiklal Okulu tarafından kullanılmıştı bina. O tarihten bu yana da boşta duruyor. 3 yıldan bu yana değerlendirilmediği için artık son zamanlarda sıkıntılar olmaya başladı. İçeriye girenler oluyor, uyuşturucu içenler oluyor. Bu tarihi bina değerlendirilmediği sürece yarın öbür gün yine bu gibi olaylar olacak” dedi. 
“AİLE HEKİMLİĞİNİN BİR KISMI BURAYA TAŞINABİLİR”
Kaleiçi'nde 3 mahallenin bağlı olduğu ve her gün onlarca yaşlı vatandaşın metrelerce uzaktan yürümek zorunda kaldığı Gazimihal Aile Hekimliği'nin bir kısmının bu binada değerlendirilebileceğine vurgu yapan Muhtar Sarıbaşak; “Kaleiçi'nde 3 mahallenin bağlı olduğu sadece 1 aile hekimliği var. Dilaverbey Mahallesi, Mithatpaşa Mahallesi ve Çavuşbey Mahallesi'ndeki vatandaşlar bu aile hekimliğine geliyor. Her gün kuyruklar oluşuyor içeride. Sadece ilaç yazdırmak için yaşlı insanlar çok uzaklardan buraya gelmek zorunda kalıyor, mesafe çok uzun. Nereden baksanız yaklaşık 10 bin vatandaş bu aile hekimliğine bağlı. Dolayısıyla mahallemizde böyle bir imkan varken, bu bina da böyle boş durup kaderine terk edileceğine en azından aile hekimliğinin bir kısmı buraya taşınıp, hem doktorların üzerindeki yük alınmış olur, hem de vatandaşlar onlarca metreden mesafeyi kat etmek zorunda kalmazlar. Böylelikle 3 mahalle birden rahat etmiş olacak” dedi. 
İTALYAN KİLİSESİ HAKKINDA
1852 yılında inşa edilmiştir. Yapının giriş kapısı üzerinde kitabesi bulunmaktadır. Kitabenin sağında ve solunda İtalyan üslubunda iki vazo ve içinden çıkan güller kitabeyi sınırlandırmıştır. Yapının kitabesi dikdörtgen şeklindedir. Kitabenin üstünde tanrıyı simgeleyen klasik tarzda bir güneş motifi yer alır. Madenden yapılmış giriş kapısı üzerinde altı tane elips madalyon içlerinde rozet taşırlar. Bu madalyonlar girland biçimindedir. Kapının sınırlandığı noktada, klasik tarzda bezemeli küçük köşe payeleri yer alır. Kapının hemen üzerinde çelenkler içinde yer alan iki kol ve bu kollar üzerinde İsa'nın motifi haç görülür .Bu da tanrıyı simgelemektedir. 
Yapıya iki basamaklı merdivenle girilir. Girişin en üstünde İtalyan hacı yer alır. Bazilika üzerinde yapılmış olan kilisenin cephesi tapınak cephesi gibi klasik tarzda düzenlenmiştir. Girişin ön cephesinde demir korunaklı iki pencere bulunur.Bu hücreler kule şeklinde yükselmektedir. Pastaforion hücresinin doğu ucunda birer tane demir korunaklı pencere yer alır. Güney pastaforion hücresinde dışarıya geçit veren bir kapı bulunur. Bu kapıdan hemen yanındaki müştemilata geçiş sağlanır. Yapının bahçesinde bulunan kitabeden anlaşıldığı kilise, Katolik kilisesidir. Kilisede süsleme unsuru olarak fresko ve mozaikler kullanılmıştır. Apsis dıştan düz bir duvarla örülmüş ve bu düz duvarın köşelerinde birer İtalyan haçı bulunmaktadır.a

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Neresi tarih?’
Bir ayağı da çukurda!
Servis şoföründe alkol!
‘Evlatlarım sürünmesin’
O anne ve bebeği devlet korumasında
Çakırlar'dan 'birkaç'lı tepki!
Kır zarar ver bırak, okutma!
Velide LGS kaygısı
Ağaçlar neden beyaz?
Aramızdan ayrılanlar
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE