ANASAYFA
27 Şubat 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kırmızı et ‘felaket’
Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın, son 3 yılda maliyetlerin yüzde 70-80 artmasına rağmen üreticinin 3 yıl önceki fiyata hayvan kestirdiğine dikkat çekerek, zarar ettiği için bu işten çekilmeye başladığını, bundan dolayı hayvan varlığında ciddi düşüş yaşandığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 18-01-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kırmızı et ‘felaket’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın, üretimin sağlanması için Karkas etin kilosunun en az 35 Lira olması gerektiğini belirterek, “Besici zarar ettiği için bu işten çekiliyor” dedi.
Edirne Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın, hayvan üreticisinin yaptığı işten soğuduğunu, zarar ettiğinden çekilmeye başladığına dikkat çekti. “Karkas et en az 35 Lira olmalı” diyen Taşkın şunları söyledi:
“ÜRETİCİ ÇEKİLİYOR”
“Ülke hayvancılığının nereye gittiğini kimse söyleyemez. Öngörümüz şudur; piyasanın bozuk olmasından, üreticinin bu işten soğumasından, para kazana-mamasından dolayı hayvan varlığında ciddi düşüş var. Besici zarar ettiği için bu işten çekilmeye başladı. 
Besi yeminin torbasına ortala-ma 5 Lira zam geldi. İşçilik, saman ve elektrik maliyeti arttı. Üreticimiz 3 yıl önceki kestirdiği fiyatlara hayvan kestiriyor. Devletin destekleme modeli geliştirmeli. Desteğin ederi verilmeli. Şu anda karkas dana etinin kilosu 32 TL'den işlem görüyor. Karkas etin kilosu en az 35 TL olmalı. Üreticimiz zarar etmesin. Şu anda yokluk olduğu için 31 - 32 Lirayı buluyor. 3 yıldır girdi maliyetleri yüzde 70- 80 arttı. Bazen üreticiler kesim yaptıracak yer bulamadı. Uzun vadelere kesim yaptırdılar. Zaten zararına yapılan işi bir de uzun vadesi olduktan sonra kıymeti yok. Şimdi biraz normale döndü.  Et Süt Kurumu bile kestiği dananın parasını üreticiye 50  60 günde ödedi.
“KİMSE UCUZA ET YEMİYOR”
Kesim için ithal dana gelmediğini biliyoruz. Ama yarın ne olur bilmiyoruz. 'Üretici ucuza üretim yaptı, tüketici ucuza yedi' diye bir şey yok. Ucuza et yemiyor kimse. Herkes maliyetini, kâr payını üzerine koyarak et satıyor. Üretici bu memlekete lazım bu tüketiciye lazım. Biz birbirimize lazımız. Yerli üretim olmadıktan sonra bu iş olmaz. Yıllardır kimse ucuz et yemedi. Burada darbeyi yiyen üretici oldu. Üretimin sağlanması adına dana karkas 35 TL olmalı. Üretim bitiyor. 
“SÜT DEĞERİNİ BULMALI”
Dana besiciliği yapmak için süt verimi olması lazım. Sütten para kazanılmazsa besicilik yapılmaz. Besicilik maliyetli bir iş. Besicilik maliyeti sütle karşılanmalı. Süt değerini bulmalı. Süt değerini bulduktan sonra bizim üreticimiz besicilik zaten yapar. 
Geçen sene birliğimize kayıtlı 10 bin dana kesimi yapılmış. Kesim sayısı düşmekte. Her geçen gün üreticimiz besiciliği bırakıyor. Hayvancılığın gidişatını kimse kestiremez. Gider çok kazanç az kazanç her gün eriyor. Bir an önce kargas et sınıflandırması yapılmalı.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Neresi tarih?’
Bir ayağı da çukurda!
Servis şoföründe alkol!
‘Evlatlarım sürünmesin’
O anne ve bebeği devlet korumasında
Çakırlar'dan 'birkaç'lı tepki!
Kır zarar ver bırak, okutma!
Velide LGS kaygısı
Ağaçlar neden beyaz?
Aramızdan ayrılanlar
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE