ANASAYFA
22 Ekim 2021 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
LİSENİN HARLEM MEHMET'İ: MEHMET ÜMİT ÜÇSULAR
İsmail DEMİRAY yazdı...
Haberin Yayın Tarihi: 20-01-2020 07:20
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
LİSENİN HARLEM MEHMET'İ: MEHMET ÜMİT ÜÇSULAR

Mehmet Ümit Üçsular Üsküdar İstanbul doğumlu. Sümerbank'ta çalışan babası görev nedeniyle İstanbul'da bir süre görev yaparken 1945 yılında doğar Mehmet hocamız. Bir buçuk yaşındayken de Edirne'ye tayinleri çıkar geri dönerler. 

 

İlkokulu İstiklal'de, orta ve liseyi Edirne Lisesi'nde bitirir. Üniversite için parasız yatılı çıkınca Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Matematik Öğretmenliği bölümüne gider, üç yıl da Diyarbakır'da eğitimine devam eder. 
İlk tayini Van'a çıkar, üç yıl kalır Van'da. Oradan Uzunköprü'de bir yılın ardından 1972 yılında Edirne'ye tayin olur, 1994'e kadar Fen bilgisi eşi Havva hanımla birlikte memleketleri Edirne'de görev yaparlar, üç çocuk yetiştirip üçünün de eğitimlerini yapmalarını sağlayıp hayata hazırlarlar.


BASKETBOLA İLKOKULDA BAŞLAR
Basketbola ilkokulda başlar, mahalle aralarında oynar arkadaşlarıyla. Ortaokul'a gelince Nedim Hızlılar hocası özel olarak ilgilenir öğrencisiyle. Kendini geliştirir, orta ikiden itibaren lise takımında, ardından Edirnespor'da oynamaya başlar. Sever basketbolu, çok da çalışır, salondan çıkmak istemez adeta. Lisede Beden Eğitimi Öğretmenleri Naci Budakoğlu'nun çok emeği vardır üzerinde. Lise yıllarında Edirnespor'da oynarken İstanbul'dan bir çok takım gelir karşılaşma yapmak için. Edirnespor formasıyla Fenerbahçe genç takımına karşı oynayan takımda yer alır. 
Ekrem Demiray  Keke İlhan'ın kontrolünde, her zaman girilmez salona. Hocaları Taner Sevim nezaretinde arkadaşlarıyla birlikte salonun gişe camından Mehmet'i salarlar, ince yapılı olduğu için. Salonu açarlar, gece basketbol oynamak için. Keke İlhan gelip onları tekrar kovana kadar. Ekrem Demiray Spor Salonu'nda kendisi çok genç olmasına karşı o dönemin yetişmiş basketbol oyuncuları olan Avukat Ruhi Uğurlu, Tonto Türker ve Nedim Hızlılar'ın üzerimde çok emeği geçtiğini söyler.


MİLLİ TAKIM TEKLİFİ GELİR
Lise birinci sınıfa geldiğinde Edirne'de ismi duyulmaya başlanmış, Lise, Edirnespor derken İstanbul'dan gelen takımlarla yaptıkları maçlarda göze batmaya başlamıştır. Çok çalışmaktan gelen farklı tekniği nedeniyle adı “Harlem Mehmet”e çıkar. Yıldız Milli Takım seçmelerine çağırılır. Ailesi karşı çıkar, Edirne'de basketbola evet, ama Edirne dışına gitmesine izin vermez ailesi. Lise öğrencisi iken aynı zamanda okulun kız ve erkek basketbol takımlarını da çalıştırır. Hem oyuncu, hem hocadır aynı zamanda.  Edirnespor olarak Kırklareli'nde inşaatı biten Spor Salonu'nun açılışı için giderler, Kırklarelispor'la açılış maçı yaparlar. Kırklareli ile yaptıkları maçlar hep çekişmeli geçtiğini anımsamaktadır Mehmet Ümit Üçsular.


İSTANBUL'A TRANSFER OLUR
Lise ikiden üçe geçtiği yıl İstanbul Beykoz Ayakkabı Fabrikası basketbol takımından transfer teklifi gelir. Milli takıma göndermeyen ailesi, sadece hafta sonları olmak şartıyla transfere izin verir. Aylık 250 liraya imzayı atar Mehmet Üçsular. Cuma akşamı İstanbul'a gitmekte, Cumartesi, Pazar maç ve antrenman trafiğine katılıp Pazar akşamı yine Edirne'ye okuluna, ailesinin yanına dönmektedir. Liseden mezun olduktan sonra bir yıl daha Beykoz takımında oynar, aynı zamanda çalışır da. Beykoz'un Kundura Deri Fabrikası'nda memur olarak. 
Beykoz Basketbol Takımı Türkiye'nin mahalli liginin takımıdır. Bugünün  Basketbol Süper Ligi. Galatasaray, Fenerbahçe, Deniz Harp okulu, Çırçır, Darüşşafaka rakipleridir. Kıran kırana maçlar olur. Basketbolunu iyice geliştirir Mehmet Ümit Üçsular.


ÜNİVERSİTE VE ÖĞRETMENLİK YILLARI
Beykoz'da oynarken üniversite eğitimi düşüncesi ağır basar, sınavlar sonunda parasız yatılı olan Diyarbakır'ı seçer. Üç yıl Matematik öğretmenliği alarak öğretmen olmayı hak kazanır. Diyarbakır'da basketbolun b'sinin olmadığı yıllarda okulda basketbol takımı kurar, 8 arkadaşıyla birlikte kendi aralarında maçlar yaparlar.
İlk öğretmenlik kurası Van'a çıkar. Matematik öğretmeni olarak tayin edilmiştir. Tatvan'a kadar güzel bir tren yolculuğu ile giderler. Tatvan'da biter tren yolculuğu. 300 kişilik gemiye 600 kişi binerler, brandaların altında yolculuk yapar Van Gölü'nün üzerinde. 
VAN'A BASKETBOL
Van'da göreve başlar, aklı sürekli basketboldadır. Van'da spor salonu depo haline getirilmiş, spor için kullanılmamaktadır. Salonu boşaltır, temizler, potaları koydurur. Karayolları müdürü ile tanışır. Kendisine çok yardımcı olur, açık basketbol sahasını komple asfaltla kaplatır Mehmet hoca için. Yine basketbolun Van'da konuşulmadığı yıllardır. Mehmet hoca basketbolun can suyu olur, ayağa kaldırır. Van'da görev yaptığı lisede basketbol takımı kurar, çevredeki okulları teşvik eder, okullar arası müsabakalar düzenlenir. 


EDİRNE'YE DÖNÜŞ
Bundan sonrasını kendi ağzından dinleyelim: 
“Öğrenciliğim boyunca Diyarbakır'da üç yıl, öğretmenliğim dönemimde Van'da üç yıl, toplamda altı yıl ayrı kaldığım Edirne'yi özlemiştim artık. Diyarbakır ve Van'da geçen altı yılımı unutmam mümkün değil. Çok güzel anılarım oldu, sevildim, saygı gördüm. Basketbol'la sıcak bir iletişim kurdum yörenin insanlarıyla, gençleriyle. 
Van'da üç yıllık görev sürem sonunda tayinim Uzunköprü'ye çıktı. 2.Murat Ortaokulu'nda bir yıl görev yaptım. Arada Uzunköprü Lisesi'nde basketbol takımı kurarak onlara hocalık yaptım. 
Uzunköprü'de bir yıl geçirdikten sonra Edirne merkeze geldim. Lise'de matematik öğretmenliğinin yanında mutlaka basketbol vardı. Edirne Lisesi'ni çalıştırdığım dönemde öğrencilerimin içinde sonradan Edirne Olin Takımının yaratıcısı olacak olan Edip Ağaoğulları'da vardı. Ardından Meslek Teknik Lisesi'ni, Edirnespor'u, Meriç Tekstil'i, Saraçhane'yi, Ayşekadın'ı, Trakya Birlik'i çalıştırdım. Faal olarak çalıştığım yıllar içinde basketbolun içinde sürekli oldum. Basketbolu ben çok sevdim, keyif aldım. Emekli olduktan sonra sıramı gençlere bıraktım. Artık sadece izlemekle yetiniyorum, bu da bana yetiyor.”
(Yarın: Prof. Dr. Tuncay ÇAĞLAR)

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Talatpaşa'ya oya ağacı
‘Terazi şaştı!’
Mülteciye Yunan mezalimi
Edirnespor'dan Tuncaspor'a destek
Zam talebi yağmuru
Pedallar Cumhuriyet aşkına
Edirne YÖREX'de
‘Parasını alamayan çiftçi nasıl ekecek?’
TÜ öğrencisine ‘Masterclass Eğitim’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke