ANASAYFA
27 Şubat 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarım toprağına patlayıcı!
Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Saçlımüsellim Köyü'nde tarım topraklarına patlayıcı madde deposu yapılmasına ilişkin iptal kararını onayan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4.İdari Dava Dairesi'ne Danıştay 6'ncı Dairesi'nden gelen bozma kararı şaşkınlık yarattı…  Karara tepki gösteren Trakya Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, tarım arazilerinin, tarım dışı amaçlar için kullanıma açılmasının bölge planlarına ve Danıştay'ın Trakya bölgesi ile ilgili verdiği birçok kararına aykırı olduğuna dikkat çekerek, “Danıştay 6.Dairesi'nce Patlayıcı madde tüzük ve mevzuatı, güvenlik mesafeleri düzenlemelerinin hukuken gözetilmemesi usul ve yasaya açıkça aykırılıktır” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 22-01-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarım toprağına patlayıcı!

Olgay GÜLER
Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği ve Trakya Platformu bileşenleri, Saçlımüsellim'de yapılmak istenen patlayıcı deposunun iptal kararını bozan Danıştay 6'ncı Dairesi'ne tepki gösterdi. 
Uzunköprü İlçesi Saçlımüsellim Köyü Demircili Çiftliği mevkiinde Yüzbaşıoğlu Kimya şirketinin tarım topraklarımız üzerine Patlayıcı Madde Deposu kurabilmek için yaptırdığı plan değişiklikleri Edirne İdare Mahkemesi'nce iptal edilmişti. Uzunköprü Çevre Gönüllüleri Derneği'nin müdahil olduğu, Trakya Platformunun destek verdiği davada yapılan keşif sonrası düzenlenen bilirkişi heyet raporunda plan değişikliklerinin bir çok sebeple hukuka, doğaya, tarıma aykırı olduğu saptanmıştı. İptal kararına karşın Yüzbaşıoğlu Kimya şirketi'nin yaptığı istinaf başvurusu ise İstanbul Bölge İdare Mahkemesince esastan reddedilmiş ve bu karar çevreciler tarafından sevinçle karşılanmıştı. Son yaşanan gelişmeyle, Danıştay 6'ncı Dairesi, Bölge İdare Mahkemesi'nin kararını bozduğunu açıkladı. 
Konuyla ilgili Edirne Kent Konseyi'nde açıklama yapan Trakya Platformu bileşenleri adına dönem sözcüsü Avukat Bülent Kaçar konuştu. Danıştay'ın patlayıcı madde deposu plan değişikliğini hukuka aykırı bulmamasını ve sunduğu gerekçeleri hukuken ve vicdanen kabul etmenin mümkün olmadığını söyleyen Avukat Kaçar, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ni kararında direnmeye davet etti. Trakya bölgesinin planlanmasında hakim fonksiyonun tarımsal faaliyetler olduğunu söyleyen Kaçar şöyle konuştu;
“KARARI HUKUKEN VE VİCDANEN KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”
“Trakya bölgesinin planlamasında hakim fonksiyon tarımsal faaliyetlerdir. Tarım arazilerimizin, tarım dışı amaçlar için kullanıma açılması bölge planlarına ve Danıştay'ın Trakya bölgesi ile ilgili verdiği birçok kararına aykırıdır. Danıştay 6. Dairesi'nin her iki gerekçeli karara ve beş kişilik uzman bilirkişi heyetinin hukuka ve kanunlara aykırı bulduğu Patlayıcı Madde Deposu Plan Değişikliğini hukuka aykırı bulmamasını ve sunduğu gerekçeleri hukuken ve vicdanen kabul etmek mümkün değildir.
“TARIM YAPILAMAZ”
Plan değişikliği için kamu kurumlarının görüş bildiren yazıları hazırlık işlemi niteliğinde olup icrai değildir. Bu nedenle kesin olmayan ve yürütülmesi zorunlu olmayan hazırlık işlemleri, görüş ve tavsiye nitelikli işlemler icrai olmadığı için dava konusu edilemez. Patlayıcı Madde Depolarının güvenlik mesafelerinde, tehlikeli alanlarda tarım yapılabilmesi mümkün değildir. Danıştay 6.Dairesince Patlayıcı madde tüzük ve mevzuatı, güvenlik mesafeleri düzenlemelerinin hukuken gözetilmemesi usul ve yasaya açıkça aykırılıktır.”
“DOĞAMIZI VE ARAZİLERİMİZİ KORUMAYA KARARLIYIZ”
İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ni, Danıştay'ın kararına uymamaya çağıran Avukat Kaçar; “İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4.İdari Dava Dairesinin, Danıştay 6.Dairesinin bozma kararına uymamasına ve Trakya'nın Tarım topraklarını haklı olarak koruyan gerekçeli ve hukuka uygun kararında direnmesini bekliyoruz. Trakya'da planlama adı atındaki hukuksuzluklara ve tarım topraklarımızın yok edilmesine karşı anayasal ve yasal haklarımızı kullanarak doğamızı ve arazilerimizi korumaya kararlıyız” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Neresi tarih?’
Bir ayağı da çukurda!
Servis şoföründe alkol!
‘Evlatlarım sürünmesin’
O anne ve bebeği devlet korumasında
Çakırlar'dan 'birkaç'lı tepki!
Kır zarar ver bırak, okutma!
Velide LGS kaygısı
Ağaçlar neden beyaz?
Aramızdan ayrılanlar
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE