ANASAYFA
27 Şubat 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Babafingo göründü!
Edirneli şekerlemeci Arif Meriç, adı Hıdrellez Şenlikleri'yle bütünleşen mitolojik karakter 'Babafingo' ismini, kendi ürettikleri tatlıya vererek Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan tescilletti… 
Haberin Yayın Tarihi: 23-01-2020 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Babafingo göründü!

Olgay GÜLER
Edirneli şekerlemeci Arif Meriç, adı Hıdrellez Şenlikleri'yle bütünleşen mitolojik karakter 'Babafingo' ismini, kendi ürettikleri tatlıya vererek Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan tescilletti.
Edirne'de her yıl Mayıs ayında kutlanan Hıdrellez şenliklerinde, vatandaşların gece sabaha kadar sudan çıkmasını beklediği mitolojik karakter Babafingo'nun ismi artık bir tatlıyla anılacak. Fikri bir yıl önce hayata geçirerek Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuran Edirneli Şekerlemeci Arif Meriç, bu süreçte de Babafingo adını verdiği tatlının tarifini geliştirdi. İçinde sadece fındık, fıstık, ceviz, tahin, bal, karanfil ve hurma bulunan tatlıyı yapan girişimci Meriç un, şeker, tuz ve hayvansal yağ ise kullanmadı. Meriç'in tatlıyla ilgili patent başvurusuysa geçtiğimiz günlerde kabul edildi ve tescil belgesi eline ulaştı. 
10 YIL BOYUNCA İSİM HAKKINI ALDILAR
Tescil için 1 yıl beklediklerini söyleyen Meriç; “1 yıl boyunca askıda geldik. 1 yılın sonunda da Babafingo şahsımız tarafından tescillendi. 10 yıl boyunca devam edecek. Gelecek nesillere de babafingoyu artık tescillenmiş olarak götüreceğiz” dedi. 
“HIDRELLEZ GELENEĞİNDEN ESİNLENDİK”
Edirne'de yüzyıllardır süre gelen Hıdrellez geleneğinden esinlenerek tatlıya 'Babafingo' ismi verdiklerini söyleyen Meriç; “Öncelikle bunu düşündük ve tasarladık. Biliyorsunuz Hıdrellez'de büyük bir şölen ve ahenk var. Türkiye'nin her yerinden akın akın insanlar geliyor. Bir taraftan ateşin göklere yükselmesi, bir taraftan da nehrin içindeki o güzelliğin meydana çıkması herkesi heyecanlandırıyor. Biz de Edirnemiz'e her gelen misafirimiz bilhassa Kakava Şenlikleri'nde tatlansın diye bu tatlıyı yaptık ve gücü temsil etmesi için de ismini Babafingo koyduk” diye konuştu. 
“ŞU ANDA 2 ÇEŞİDİ VAR”
Tatlı'da un, tuz, şeker ve yağ bulunmadığının altını çizen Meriç; “İçerisinde fındık, fıstık, ceviz, tahin, bal, karanfil ve hurma var. Bu güzelliklerle beslenen Babafingo tatlısının insan vücuduna ne kadar faydalı olduğunu şişesi küçük, ama marifeti büyük olan bir üründen görecekler. Bir diğer çeşidini de sadece yer fıstığıyla yaptık. Meriç ilçemizin yer fıstığı ile balı bir araya getirdik, karıştırdık. Şu anda iki çeşit babafingo var ama ileride daha çeşitlerini yapmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.  
BABAFİNGO EFSANESİ
Romanların inanışına göre bir zamanlar onlara yol göstermiş, önderlik etmiş kişi. Sularda kaybolduğuna ve bir gün geri döneceğine inanılır. Kakava Şenlikleri'nde suya girmek, biraz da bu olayı anmak içindir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de inşaat sektörü eksi
‘Neresi tarih?’
Bir ayağı da çukurda!
Servis şoföründe alkol!
‘Evlatlarım sürünmesin’
O anne ve bebeği devlet korumasında
Konuşmadan anlaşıyorlar
Çakırlar'dan 'birkaç'lı tepki!
Kır zarar ver bırak, okutma!
Velide LGS kaygısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE