ANASAYFA
27 Şubat 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Barajlara Ergene zehri!
Trakya'da son yılların en kurak Kış mevsiminin yaşanması üzerine bölgenin kanayan yarası Ergene Nehri'nin aşırı ölçüdeki kirli sularının Meriç Nehri ile birlikte yaz mevsiminde başta çeltik olmak üzere ekili alanların ihtiyacının sağlandığı barajlara doldurulmasının büyük risk oluşturduğuna dikkat çekildi… Enerji Yöneticisi, DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, iki nehrin birleşmesinden sonra ortaya çıkan kirlilik oranın acilen tespit edilmesini, aksi halde telafisi mümkün olmayan ortam yaratılmaması için söz konusu barajlara su basılmasının durdurulması gerektiğini savundu…
Haberin Yayın Tarihi: 23-01-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Barajlara Ergene zehri!

Trakya'da son yılların en kurak Kış mevsiminin yaşanması üzerine bölgenin kanayan yarası Ergene Nehri'nin aşırı ölçüdeki kirli sularının Meriç Nehri ile birlikte yaz mevsiminde başta çeltik olmak üzere ekili alanların ihtiyacının sağlandığı barajlara daha çok su doldurulmasının büyük risk oluşturduğuna dikkat çekildi.  Enerji Yöneticisi, DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, iki nehrin birleşmesinden sonra ortaya çıkan kirlilik oranın acilen tespit edilmesini, aksi halde telafisi mümkün olmayan ortam yaratılmaması için söz konusu barajlara su basılmasının durdurulması gerektiğini savundu. 
Erkin, mevsimin kurak gitmesi sebebiyle Meriç Nehri'nin debisinin önceki yıllara göre düşmesi yüzünden Ergene'nin kirli sularının Meriç Nehri kirliliğini de etkileyeceği sebebiyle barajlara su basılması riskini görmek için pompa emme havuzundan Hıfzısıhha labaratuvarınca su numunesi alınıp analiz sonuçları kamuoyuyla paylaşılmasını, sonuç uygunsa su basılmasına devam edilmesini belirtti.
Erkin yaptığı açıklamada, 20 bin km2'lik Balkan topraklarını drene eden Meriç  Arda- Tunca nehirleri ve Trakya topraklarının drenajını yapan Ergene nehrinin 2020 Ocak ayı debilerinin kuraklık riskinin habercisi durumuna geldiğini belirterek, “Geçmiş yıllara göre ilk kez kış mevsimi debileri bu kadar düşmüştür. Dünya iklimsel değişim ve küresel ısınma tehlikesinin etkileri hızla bölgemizde vuku bulma emareleri görülmeye başladı sanırım” dedi.
Önceki yıllar bu nehirlerin yılda ortalama olarak 6 milyar m3 suyu Saros Körfezi'ne taşıyorken bu yıl bu oranın yarıdan daha az olduğuna işaret eden Erkin şöyle devam etti:
“Bu tehlikeli durumun yanında Hamzadere, Sultanköy, Yenikarpuzlu.. of-stream barajlara Meriç Nehri'nden bugünlerde olduğu gibi Kış ve İlkbahar aylarında su pompalanmaktadır.Yaz aylarında da sulama sahalarına su basılmaktadır. Trakya'yı drene eden ve son 30 yılın kabusu haline gelen Ergene Nehri Adasarhanlı mevkiinde Sarıcali pompa istasyonu su alma kanalına 750 m mesafede Meriç'e bağlanmaktadır. Buradan Sultanköy Barajı'na 20 milyon m3 su Meriç'ten pompalanmaktadır. Ergene'nin Meriç'e Nehri'ne bağlandığı yerden 23 km aşağıda Yenikarpuzlu Cimra bölgesindeki P1 pompa İstasyonu ile Yenikarpuzlu ve Hamzadere Barajlarına yaklaşık 180 milyon m3 su Meriç'ten pompalanmaktadır. Maalesef Ocak ayı itibarıyla 10 m3/s debideki kirli su, 68 m3/s Meriç suyuyla karışmış olarak mevcut barajlara basılmaktadır. Önceki yıllarda ortalama debisi 350 m3/s olan Meriç nehrindeki kirlilik oranı daha az iken Ocak ayındaki 78 m3/s debideki Meriç nehri suyunun kirlilik oranı önceki yıllara göre daha yüksek olması ihtimaliyle acilen bu kirlilik oranının tespit edilip söz konusu barajlara buna göre su basılmalıdır. Şayet kirlilik oranı normalin üzerindeyse su basılması durdurulmalıdır. Aksi halde baraj rezervuarları kirletilerek buradaki doğal su hayatı tehlikeye gireceği gibi sulama sahalarında kirli su aracılığıyla istenmeyen kirlilik taşıma riski oluşacaktır. Gerek insan gerekse bitki ve su canlıları açısından telafisi mümkün olmayan ortam yaratılmamalıdır.”
DEBİLER
Arda 
        Elhova      5 m3/s
Tunca
        Suakacağı    10 m3/s
Meriç
        Harmanlı    36 m3/s
        Svilengrad    36 m3/s
        Kirişhane    74 m3/s
        İpsala        80 m3/s
Ergene
        İnanlı        3 m3/s
        İnanlı         7 m3/s
        Yenicegörece     9 m3/s
HAMZADERE SULAMA BİRLİĞİ
Trakya'nın tek sulama birliği Hamzadere Sulama Birliği'nden geçen hafta yapılan açıklamada, Edirne ve çevresindeki yetersiz yağışlar üzerine çeltik ambarı İpsala bölgesinin ekim sezonunda kuraklıktan etkilenmesi için “Kuraklık Eylem Planı” hzırlandığı, bunun için Meriç Nehri'nden sadece gece tarifesiyle su basılan Hamzadere Barajı ve Sultanköy Barajı'na gündüzleri de su verilmeye başlandığı bildirilmişti.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de inşaat sektörü eksi
‘Neresi tarih?’
Bir ayağı da çukurda!
Servis şoföründe alkol!
‘Evlatlarım sürünmesin’
O anne ve bebeği devlet korumasında
Konuşmadan anlaşıyorlar
Çakırlar'dan 'birkaç'lı tepki!
Kır zarar ver bırak, okutma!
Velide LGS kaygısı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE