ANASAYFA
27 Eylül 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kış mevsiminde su krizi
Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, bölgede yaşanan kuraklık nedeniyle çeltik ekimi kararı almaları için üreticilere bekleyin çağrısı yaptı... 
Haberin Yayın Tarihi: 23-01-2020 07:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kış mevsiminde su krizi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Yaşanan kuraklık çeltik üreticisini de tedirgin ediyor.  Karasaz Sulama Kooperatifi, Karpuzlu Sulama Kooperatifi ve Hamzadere Sulama Birliği Meriç Nehri'nden barajların dolması için su basıyor. Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken de çeltik ekimi kararı almayı bekleyin çağrısı yaptı. 
Geçen yıla kadar bu aylarda taşkınları yaşayan Edirne bu yıl kuraklıkla karşı karşıya kaldı. Buğdayı tehdit eden kuraklık çeltikçiyi de tedirgin etmeye başladı. Sulama birlik ve kooperatifleri Meriç Nehri'nden barajlara takviye için su basıyor. Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken de yaşanan kuraklıkla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“ÇELTİK EKİMİ KARARI ALMAYI BEKLEYİN”
“Ekim ayında yapılan çeltik hasadından sonra bugüne kadar kuvvetli yağmur hiç yağmadı. 2020 yılı kooperatiflerin genel kurulları yapılıyor. Genel kurullarda da 2020 yılı çeltik ekimi ve sulu tarımla ilgili planlamalar yapılıyor. Katıldığım genel kurullarda da Meriç Nehri'nin debisinin düşük olduğu, ufukta yağmur gözükmediği, Ekim ayından bu yana yağış olmadığından kış ayında yaşanan kuraklıktan dolayı Ekim ayında ekilmiş olan buğdaylarımızın kuruma aşamasına geldiği de gözleniyor ve bunlar konuşuluyor. 2020'de yapacağımız tarımsal sulama özellikle çeltik ekimi konularında dikkatli olmalıyız. Genel kurullarda Mart ayının sonuna kadar alacağımız kararları dikkatli almalıyız. Meteorolojiye göre kuvvetli yağış gözükmüyor. Yine meteorolojik verilere göre, iki aylık geçiş yağmurları görebiliyoruz. Ziraat Odaları ve diğer sivil toplum kuruluşları da bu konuya parmak basıyor. Biz kooperatiflerimizin ve vatandaşlarımızın 2020'de sulu tarım yaparken dikkatli olmalarını istiyoruz. Sonradan oluşacak zararların telafisi çok zor oluyor. 
Edirne ve bölgemizdeki üretici arkadaşlarımızı, kooperatif ortaklarımızı, kooperatif başkanlarımızı bu konuda acil kararlar almamalarını talep ediyorum. Genel kurullarda yapılan çeltik ekimlerinin daha şimdiden gündem maddesi olarak genel kurul tutanaklarına geçirilmesini direkt çeltik ekimi yapılması için tutanaklara geçirilmemesi, boşluk bırakılmasını Mart ayı ve Nisan ayı ortasına kadar beklenmesini talep ediyorum. 
“SU KRİZİ YAŞANIYOR”
Su krizi yaşanıyor. Bilindiği gibi genel kurullarda alınan kararlar uygulanır. Uygulanmadığı takdirde ortakların yönetimle arasında husumetler doğar. Çeltik ekimi kararı almayı bekleyin demek istiyorum. Genel kurullarda çeltik ekimiyle ilgili tarihleri kesin karar olarak almayın diye uyarıyoruz. Çağrım budur. Basından da takip ediyoruz. Kış günü yağmur duaları düzenleniyor. Aralık Ocak aylarının böyle bir kuraklık görmedik. Konya bölgesine gittiğimde Konyalılar 'Biz yılda üç defa buğdayı sulayıp hasat ediyoruz' dediklerinde biz hayretle karşılıyorduk. Ama şu anda bu söylemler bizim başımıza geldi. Cenab-ı Allah'ın hikmetidir. Mutlaka rızkımızı da yağmurumuzu da verecektir. Buğdayların yağmura ihtiyacı var. Çeltik üreticisi tedirgin. Barajlarımız boş. Bulgaristan'da barajlar boş. Nehirlerin debisi düşük. Geçen yıllar taşkınlar yaşanıyordu bu yıl kuraklık yaşanıyor. 
BARAJLARA NEHİRDEN TAKVİYE 
Karasaz Sulama Kooperatifi, Karpuzlu Sulama Kooperatifi ve Hamzadere Sulama Birliği Meriç Nehri'nden barajların doldurulması için su basıyorlar. Yeraltı sulaması ile sulama yapan kooperatiflerimiz de var ve özellikle Hüyüklütatar, Doyran, Karakasım, Tayakadın gibi köylerimizde de Meriç Nehri'nin debisine göre yeraltı sularını ölçtürmeden ekim yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Cenab-ı Allah yardımcımız olsun diyorum.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
VRF Klima Nerelerde Kullanılır?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama