ANASAYFA
28 Mayıs 2020 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Altyapı tarihi eser gibi
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, altyapı çalışmalarını paylaşırken, patlak olduğunda bölgeye gittiklerinde 1930'lu yıllardan kalan borular, hatta Osmanlı döneminden kalan kanalların bulunduğunu gördüklerini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 24-01-2020 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Altyapı tarihi eser gibi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik, altyapı çalışmalarını paylaşırken, patlak olduğunda bölgeye gittiklerinde 1930'lu yıllardan kalan borular, hatta Osmanlı döneminden kalan kanalların bulunduğunu gördüklerini söyledi. Kaçak ve patlak olduğunda dinlemenin geceleri sessizlikte onarımın da gündüz yapıldığını belirten Tetik, "Herhangi bir sorunda anında nokta atışı yapabileceğiz" dedi.
Edirne'de Karaağaç ve İstasyon Mahallesi'nde içme suyu ile ilgili çalışmalar sürüyor. Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik çalışmalarda gelinen noktayı paylaştı ve şunları aktardı:
"Şu an içme suyuyla ilgili olarak Karaağaç ve İstasyon Mahallesinde çalışmalar yapılıyor. Karaağaç'ta çekmiş olduğumuz içme suyu borularının test deneyleri yapılıyor. Bugünlerde yapıyoruz çünkü geçtiğimiz günlerde hava sıcaktı. 5 derecenin altında olduğu için bu tür deneyleri yapamıyoruz. Bunun en az 15 ila 20 derece olmasını istiyoruz. Bu sıcaklıklar kaynak yapılırken yakalayabilmek için çadır kuruyoruz. O sıcaklığı bulduktan sonra imalat yapılıyor. Şükrüpaşa Mahallesi Abdi İpekçi Caddesi, Paşaçayırı dediğimiz yerde yağmur suyu çalışmalarımız devam ediyor. 
GECE SESSİZLİKTE DİNLEME GÜNDÜZ ONARIM
İçme suyunda yaklaşık 12 bin metre döşeme yapıldı. Toplamda 380 kilometre'nin 12 kilometresi yapıldı. Yağmur suyunda şu an daha 2 bin metrelerdeyiz. Kanalizasyonda ise 4 binlerdeyiz. Aynı sokakta 3 borunun geçtiği var; 2 borunun geçtiği var. Farklı farklı işliyor o yüzden. Yavaş gitmemizin sebeplerine gelecek olursak; şu an çalıştığımız bölgeler doğalgaz, internet ve elektriğin altyapıda olan çalışan firmalarla ortaklaşa çalışıyoruz. İçme suyunda hızlı gitmemizin sebebi altyapıda sokaklar daha geniş. Orta yerden geçince bir karşılaşma olmuyor yer altında.
HER HANGİ BİR SORUNDA ARTIK NOKTA ATIŞI 
Eski içme suyu ve kanalizasyon suyu boruların birçoğunun nereden geçtiği kayıt altında değil. Bunlara arkadaşlarımız uygulama yaparken dijital ortama işliyorlar. Fakat yaklaşık yüzde 40'a yakın işlenmemiş temiz su borusu var, o boruların nereden geçtiğini bilemiyoruz. Bir patlak olduğunda daha önce oralarda çalışmış ve emekli olmuş arkadaşlarımızdan yardım alıyoruz. Kaçak, patlak varsa toprak yüzüne çıkmamışsa cihazlarla kontrol ediliyor dinleme yapılıyor. Bu dinleme geceleri sessizlikte yapılıyor. Gündüz de onarım yapılıyor. Şu an içme suyu ve yağmur suyu tesisatlarımızı yaparken GPS ya da koordinatlarını alarak abone bağlantısının nerede olduğunu projelerimize işliyoruz. Dijital ortama işlemelerimizi tamamladıktan sonra herhangi bir sorunda anında nokta atışı yapabileceğiz. Döşeme esnasında bağlantıları günlük planladık. Bir günlük kesintiyle bölgesel olarak kesintiler olacak. 
Edirne'nin altyapısı 80'li yıllarda yapılmış. Patlak olduğunda bölgeye gittiğimizde boruların 1930'lu yıllardan kaldığı, hatta Osmanlı döneminden kaldığı kanallarının bulunduğunu gördük. Bunları projelerimize işliyoruz. Edirne'de geçtiğimiz zamanlarda büyük bir su patlağı oldu. Bu patlak bizim projelerimizde olmayan bir bölgede çıktı örneğin. Bölgesel olarak Selimiye'nin önünde su yüzeye çıkınca kazdık, gördük. Bu yenileme çalışmalarıyla her şey elimizin altında olmuş olacak.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE