ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Uğur Mumcu'suz 27 yıl
Demokrasinin yılmaz savunucu Gazeteci ve Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 27'nci yıldönümünde Edirne'de de ADD Şubesi'nin koordinesinde gerçekleştirilen törende bir kez daha hasretle anıldı…
Haberin Yayın Tarihi: 25-01-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Uğur Mumcu'suz 27 yıl

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Demokrasinin yılmaz savunucu Gazeteci ve Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 27'nci yıldönümünde Edirne'de de törenle anıldı. Anma törenine katılanlar Uğur Mumcu Parkı'nda bulunan anıtını karanfillerle donattı. 
Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 27'inci yıldönümünde Edirne'de ADD Edirne Şubesi koordinesinde düzenlenen programla anıldı. Edirne Belediyesi önünde toplanan kortej Atatürk Anıtı'na yürüdü. Anıta çelenk sunumundan sonra Belediye bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Basın açıklaması Uğur Mumcu Anıtı'nda yapıldı. ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan'ın okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı:
DEMOKRASİNİN YILMAZ SAVUNUCUSUYDU 
"Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda 'mezar taşı' gibi susmamasıdır" diyen, Laikliğin ve Demokrasinin yılmaz savunucusu "Kalpaksız Kuvayı Milliyeci Uğur Mumcu, 27 yıl önce bugün 24 Ocak 1993 günü Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban gitmiştir. 
"Kemalizm benim yaşam şeklimdir. Atatürkçülük, kısaca ulusal bağımsızlık ve ulusal onur demektir. Atatürkçülük, antiemperyalist bir Kurtuluş Savaşı'nı başlatan ve sürdüren bir eylem ve öğretidir." diyen Uğur Mumcu, Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerinin yılmaz bir savunucusu olarak tıpkı Atatürk gibi, emperyalist egemen güçlere karşı yaşamı boyunca mücadele etti. Gazeteciliğin, halkın sağlıklı bilgi alması ve kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı verme sorumluluğu olduğuna inandı. Yaşamı boyunca, kalemini kimsenin önünde eğmedi. Aldığı tüm tehditlere rağmen yılmadan, onurla, dimdik, ödünsüzce sürdürdüğü mücadelesiyle, daha çok demokrasi için korkmadan yazmaya devam etti. 
Tarikat, siyaset, ticaret sarmalını, hazineyi soyan hayali ihracatçıları, silah kaçakçılarını, mafya düzeninin gerçek yüzünü halka sundu. Politik aktörlerin arkasındaki merkezleri teşhir etti.
Türkiye'nin kuruluş ve var oluş felsefesinin simge ismi Uğur Mumcu'nun katledilişinin üzerinden geçen 27 yılda yaşananlara baktığımızda, ülkemizin etnik ve mezhepsel bir cehennem içine sürüklendiğini, ayrıştırıldığını görüyoruz. Uğur Mumcu'nun niçin hedef seçildiğini daha iyi anlıyoruz.
"EN DOĞRU REÇETE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE"
Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, 1919 ruhuyla, Ulusal Egemenliğimizi kazanmamızın 100. Yılında diyoruz ki; her ne kadar Atatürk ve Atatürkçü Düşünce unutturulmaya çalışılsa da, son zamanlarda yaşadığımız sosyo-ekonomik zor günlerin tek çaresi Atatürk'ün gösterdiği hedefe hiç durmadan yürümektir. En doğru reçete, Atatürkçü Düşünce'dir. Atatürkçü Düşünce, milletimiz için gerçek ve tek doğru reçetedir.
DEVRİM ŞEHİTLERİ RAHMET, MİNNET VE ÖZLEMLE ANILDI
24 Ocak'ta "aydınlanma ve demokrasi" yolunda Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan'ı yitirdik. Ayrıca, hiç hak etmedikleri acı sonlarla aramızdan ayrılan, demokrasi adına, barış adına, aydınlanma adına hayatlarını hiçe sayan, kaybettiğimiz, başta ilk aydınlanma şehidimiz Kubilay olmak üzere, Muammer Aksoy, Abdi İpekçi, Cavit Orhan Tütengil, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Çetin Emeç, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu gibi tüm Devrim şehitlerimizi, rahmet, minnet ve özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.
Atatürkçü Düşünce'yi, Aydınlanma Devrimini benimseyen ve yaşam felsefesi edinenler olarak, Uğur Mumcu'yu unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı, O'nun katline yol açan değerlerin savunucusu olmayı bundan sonra da sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz." 
DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR
Yönetim adına Başkan Özcan basın açıklamasına destek veren Edirne Belediye Başkanlığı, Başkan Yardımcıları, CKD, ÇYDD, Emekli Öğretmenler Derneği, Edirne Veli-Der, Edirne Tüketiciler Derneği, Emekli Sen, Birleşik Kamu İş, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Makine Mühendisleri Odası, Çömlekakpınarlılar Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Başkanlığı, Kadın Kolları ve Gençlik kolları, Vatan Partisi İl Başkanlığı, Demokrat Parti İl Başkanlığı ile tüm demokratik kitle örgütlerine de teşekkür etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama