ANASAYFA
21 Ocak 2021 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Büyük Dedemin Şehri!
Edirne'niın eski belediye başkanlarından, Trakya Paşaeli Müdaafa-i Hukuk Cemiyeti kurucu ve yöneticilerinden, Yeni Edirne Gazetesi'nin kurucusu ve imtiyaz sahibi Şevket Dağdeviren ve dönemin Edirne'si anlamlı bir eserle hayat buldu. İki yıllık bir araştırma ve çalışmanın ürünü olan kitap, Şevket Dağdeviren'in 2'nci kuşaktan torunu Cem Altınel tarafından kaleme alındı. Edirne Belediye Başkanlığı'nın katkısıyla hayat bulan eserde fon olarak da Edirne Kırmızısı kullanıldı.
Haberin Yayın Tarihi: 07-02-2020 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Büyük Dedemin Şehri!

HABER MERKEZİ
Edirne'niın eski belediye başkanlarından, Trakya Paşaeli Müdaafa-i Hukuk Cemiyeti kurucu ve yöneticilerinden, Yeni Edirne Gazetesi'nin kurucusu ve imtiyaz sahibi Şevket Dağdeviren ve dönemin Edirne'si anlamlı bir eserle hayat buldu.  İki yıllık bir araştırma ve çalışmanın ürünü olan kitap, Şevket Dağdeviren'in 2'nci kuşaktan torunu Cem Altınel tarafından kaleme alındı. Edirne Belediye Başkanlığı'nın katkısıyla hayat bulan eserde fon olarak da Edirne Kırmızısı kullanıldı.
Cumhuriyet öncesi dönemin Edirne tarihi ile ilgili önemli bilgileri içeren kitap Edirne Belediye Başkanlığı yayınlarının 27'ncisi ve Edirne Kent Belleği Müzesi serisinin de ilk yapıtı oldu. 232 fotoğraf ve 38 belgenin kullanıldığı, 50 civarında kaynağın incelendiği yapıt, 250 sayfadan oluştu.
Bir torunun dedesine, ailesine ve onların yaşamlarının, var-lıklarının bu şehre kattıklarına, var oldukları şehre duydukları sevgi bağlılık ve vefanın dönüşmüş hali olan kitabın ana eksenini Şevket Dağdeviren'in biyografisi oluş-turmakla birlikte 1863-1931 yılları arasında Edirne'nin sosyo-politik yaşamından da kesitler sunuldu.  
ŞEVKET DAĞDEVİREN ÇOK YÖNLÜ BİR KİMLİK 
Birinci bölümde Şevket beyin yaşamı detaylı olarak anlatıldı. Devlet memurluğu, vilayet matbaası müdürlüğü, mutasarrıflık dönemi, Edirne Belediye Başkanlığı, Trakya Paşaeli Müdaafa-i Hukuk Cemiyeti etkinlikleri, sürgünler, Trakya Tayyare Cemiyeti dönemi görsel ve belgelerle desteklenerek okuyucu ile buluşturuldu. 
Aynı bölümde Dağdeviren Ailesi ile ilgili şecere, aile bilgileri ve Şevket Bey'in özel eşyalarının görselleri de yer aldı. 1906-1913 yılları arasında çıkan Yeni Edirne Gazetesi'nin imtiyaz sahibi kurucusu ve yöneticisi olan Şevket Beyin gazetesi ile ilgili bilgilere de bu bölümde yer verildi.
İkinci bölümde Şevket Beyin albümünde bulunan dönemin önde gelen şahıslarının fotoğraf ve portreleri yer aldı. Yüze yakın fotoğraftaki kişilerin bazıları belirlenebilse de birçoğu ile ilgili bilgiye ulaşılamadı. Kitaba iki yıl süreyle büyük bir emek veren torun Cem Altınel, bu fotoğrafların dönemin fotoğrafçılık tarihi açısından da önemli belgeleri niteliğine sahip ve ilgi duyan araştırmacılar için kaynak olabilecek potansiyelde olduğunun altını çizdi.
Şevket beyin yapıtlarına ayrılan üçüncü bölümde, Edirne vilayetinin 28 salnamesinden biri olan 1892 tarihli Şevket Dağdeviren Salnamesi analiz edildi, dönemle ilgili bilgi ve görseller okuyucu ile buluşturuldu. 2005 yılında Türkçesi basılan bu Salname Edirne ve Osmanlı araştırmacıları için değerli bir bilgi kaynağı niteliğinde bulunuyor.
KORKUNÇ SAVAŞ GÜNLERİNİN SİVİL YÖNÜ 
Büyük dedesi Şevket Dağdeviren ve dönemin Edirne'sine ilişkin çalışmasıyla Edirne için önemli bir hizmette bulunan Cem Altınel, Birinci Balkan Savaşı döneminde 1912-1913 yılları arasındaki 155 günlük Edirne kuşatması ve işgali sırasında Edirne'de bulunarak savaşın sivil yönünü günceleştiren Şevket Beyin ve diğer 5 sivil günce yazarının günlüklerinin birlikte analiz edilerek kitaba dahil edildiğini kaydetti. Altınel, "Edirne'nin yaşadığı korkunç savaş günlerinin sivil yönü hakkında fikir verebilmek için anonimleşmiş birçok fotoğraf da dördüncü ve son bölüme alınmıştır.
KENT BELLEĞİ MÜZESİ SERİSİNİN İLK YAPITI
Cumhuriyet öncesi dönemin Edirne tarihi ile ilgili önemli bilgileri içeren bu kitap Edirne Belediye başkanlığı yayınlarının 27'ncisi ve Edirne Kent Belleği Müzesi serisinin de ilk yapıtıdır" dedi. 
Bu kitap için; Bir şehir, bir aile, bir insan, Belgelerle görsellerin tarih dizini içinde irdelendiği bir kitap, Kolay anlaşılır, Sistematik bir anlatım, Metodolojik ve cesur, Seçkin bir dil ve biçem, Yoğun ve titiz bir çalışmanın ürünü, Hem bilgilendirici hem de kalıplara karşı, Balkan Savaşı ve Edirne Kuşatmasına farklı bir bakış, Buhranlı bir döneme analitik yaklaşım, Bir biyografi ve şehir tarihi denilebilir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne’de elektrik kesintisi
İba bu kez seçimle geldi
Uzaktan anne yemeği
Sistemle yola devam
Ekmekte zam yolda
Oynadığı her takımda “Kral” oldu
Sahte döviz makineye takıldı
Müftülük ek binada
EDESOB'tan ‘şeker' gibi protokol
‘Esnaf da HES koduna geçsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama