ANASAYFA
28 Şubat 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kule radarlar geri dönüyor!
Edirne Belediyesi Şubat ayı meclisinde, 2016 yılında kent merkezinde hizmete alınıp 4 ay çalıştıktan sonra kaldırılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kapsamında kule radarların tekrar kurulması maddesi, AK Parti ve MHP grubunun ret oylarına karşı CHP ve İYİ Parti oylarıyla kabul edildi…  Sistemle ilgili yapılan 'para kazanma' eleştirilerine toplantıda cevap veren Belediye Bakanı Recep Gürkan; “Burada en önemli kısım öncelikle can sonra da mal kaybının önlenmesi. Sizin kurala uymamanızın faturasını başkaları canıyla malıyla ödememeli. Bu yaptırımlar da sizden para almak için değil bu kurallara uymayı mecburi hale getirmek için” diye konuştu… 
Haberin Yayın Tarihi: 08-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kule radarlar geri dönüyor!

Olgay GÜLER
Edirne Belediye Meclisi Şubat ayı olağan toplantısında, kent merkezinde 4 yıl önce 4 aylığına uygulamaya alınan EDS Kule Radar sisteminin tekrar başlatılması için karar alındı.
Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın başkanlık ettiği Belediye Meclis toplantısında 5'i gündem dışı toplam 27 madde görüşüldü. Edirne'de 2016 yılının Nisan ayında uygulamaya başlanan, hain darbe girişiminden sonra ülke genelinde uygulaması iptal edilen EDS kule radar sisteminin yeniden hizmete alınması kararının da görüşüldüğü mecliste Ak Parti ve MHP grubu ile Gürkan arasında yaşanan ikili diyaloglar da dikkat çekti. Belediye Başkanı Recep Gürkan söz konusu EDS sisteminin yeniden devreye girmesinin 'para kazanma' ile bağdaştırılmasına tepki göstererek; “Burada en önemli kısım öncelikle can sonra da mal kaybının önlenmesi. Sizin kurala uymamanızın faturasını başkaları canıyla malıyla ödememeli. Bu yaptırımlar da sizden para almak için değil bu kurallara uymayı mecburi hale getirmek için” dedi.
CUMHUR İTTİFAKI RADARA 'HAYIR' DEDİ
EDS sisteminin Edirne'de yeniden aktif hale getirilmesi için İl Emniyet Müdürlüğü ile yapılacak ön protokol ve nihai protokol konusunda Belediye Başkanı Recep Gürkan'a yetki verilmesinin görüşüldüğü maddede Ak Parti ve MHP'den oluşan cumhur ittifakı ret oyu kullandı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, söz konusu sistemin para kazanma amacıyla değil, para cezalarının caydırıcılığını kullanarak trafik kurallarının düzenli uygulanmasını sağlamayı amaçladığını ifade etti. Gürkan şunları söyledi; 
GÜRKAN SİSTEMİ SAVUNDU
“Bu sistem kurulmadan önce Edirne'de Sigorta İl Müdürlüğü ile Sanayi Sitesi arasında her yıl en az 2 ölümlü trafik kazası meydana geliyordu. Bu sistemle ölümlü kaza oranı sıfıra düştü. Yaralamalı kazalar yüzde 50 oranında azaldı. Maddi hasarlı kazalar daha yüksek bir oranda azaldı. Mesela Bulgaristan'a Yunanistan'a geçiyoruz ya da Avrupa'nın herhangi bir şehrinde trafik kurallarına uyuyoruz ama Türkiye'de ya tepki gösteriyoruz ya da uymamaya çalışıyoruz. Trafik kuralları evrenseldir. Sadece hız limitleri değişebilir.  
“BURADAKİ AMAÇ GELİR DEĞİL”
Buradaki amaç gelir değildir. Allah hiç kimsenin başına vermesin. Bir yakınımızı trafik kazasında kaybetsek ya da ömür boyu sakat kalsak bunun bedeli nedir? Var mıdır böyle bir bedel? Yoktur. O yüzden kurallara uygulamalara sadece para olarak bakmak insan canını hiçe saymaktır. 4 ay gibi kısa sürede çalışmasına rağmen ölümlü kazalar sıfıra düştü. Bundan daha büyük bir değer bence yok. Kuralın uygulanması kurala uyanları rahatsız etmez. Biri rahatsız oluyorsa kurala uymuyordur.
“BEN RAHATSIZ OLMUYORUM”
EDS radar kulenin olduğu yerlerde sürücüler, sistem çalışmamasına rağmen halen yavaşlayarak geçiyor. Demek ki doğru bir iş yapıyoruz. Benim kurala uymama gibi niyetim olmadığı için bundan rahatsız olmuyorum. En önemli kısmı da öncelikle can sonra da mal kaybının önlenmesi. Sizin kurala uymamanızın faturasını başkaları canıyla malıyla ödememeli. Bu yaptırımlar da sizden para almak için değil bu kurallara uymayı mecburi hale getirmek için.” 
Gürkan, meclisten karar çıkmasının ardından konuyla ilgili komisyonun çalışma yapacağını, ardından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne çalışmanın onaya gideceğini, onaylanması halinde çalışmaya başlayacağını dile getirdi. Görüşmelerin ardından madde Cumhur ittifakının ret oyuna karşı, Millet ittifakının oy çokluğuyla kabul edildi. 
OYUNCAK MÜZESİ İÇİN ADIM ATILDI
Belediye Meclisi'nde ayrıca, daha önce Hudut Gazetesi'nde de haberi çıkan Edirne'ye kurulacak ilk oyuncak müzesiyle ilgili de adım atıldı. Belediye Başkanlığı binasının hemen yanında Çubukçular Hamam Sokak'ta bulunan ve restore edilen tarihi bina, oyuncak müzesi olarak kullanılmak üzere 10 yıllığına belediyeye kiralandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tefeci operasyonu
Kapıda 'korona' önlemi
Sigara bir ilçeyi yok ediyor
‘Aksal aynaya baksın’
Edirne'de komşu sineması
Velilerin azmi futbol kulübüne dönüştü!
‘Çamur at izi kalsın’
Demir'den 'aylak bakkal' benzetmesi
Dersleri girişim
Palavur Deresi yatağına ıslah
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE