ANASAYFA
28 Şubat 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Üç baraj yılan hikayesi!
Trakya'nın değişik kesimlerinde Kış ortasında peş peşe yağmur duaları düzenlenirken, Edirneliler kuraklıktan etkilenmemek için iki yıl önce ihale ilanına çıkılıp vazgeçilen Çömlekköy,  Bulgaristan ile 40 yıldır uzlaşılamadığı için kalan Suakacağı ve planlaması yapılırken durdurulan Gölbaba Barajları'nın acilen yapılmasını istiyor… Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “11 köyün faydalanabileceği Çömlekköy Barajı'ndan 56 bin dönüm alan sulanacak. 'Kuraklık olacak mı?' korkusu ortadan kalkacak" dedi… Enerji Yöneticisi, DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin de çaresiz kalan çiftçilerin yağmur için dua yapmaktan başka ellerinden bir şey gelmediğine dikkat çekerek, “Dua edilsin de, Çömlekköy, Suakacağı, Gölbaba Barajları da acilen yapılsın” diye konuştu…
Haberin Yayın Tarihi: 10-02-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Üç baraj yılan hikayesi!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trakya'nın değişik kesimlerinde Kış ortasında peş peşe yağmur duaları düzenlenirken, Çömlekköy Barajı'nın ivedilikle yapılmasını isteyen Edirne Ziraat Odası (EZO) Başkanı Hüseyin Arabacı, “11 köyün faydalanabileceği barajdan 56 bin dönüm alan sulanacak. Kuraklık olacak mı korkusu ortadan kalkacak" dedi. Enerji Yöneticisi, DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin de çaresiz kalan çiftçilerin yağmur için dua yapmaktan başka ellerinden bir şey gelmediğine dikkat çekerek, “Dua edilsin de, Çömlekköy  Suakacağı  Gölbaba Barajları da acilen yapılsın” diye konuştu.
ERKİN; BARAJLAR NEDEN YAPILMAZ?
Erkin Hudut'a yaptığı açıklamada, on yılda bir tekerrür eden kurak mevsime girilmesi, Dünyanın iklimsel değişimi, kurak mevsimin tehlikeli gidişi başta çiftçilerimiz olmak üzere herkesi tedirgin etmeye hatta ürkütmeye başladığını söyledi. Konu yerel ve ulusal basın da dillendirilse de ilgili kurumlardan ses çıkmadığının altını çizen Erkin, şöyle devam etti:
“Geçmişte yaz aylarında debisi azalan Meriç nehrinde çeltik sulamasına destek olmak için 1993 yılı yazında Bulgaristan'dan Tunca üzerindeki barajdan tonu 0,12 dolardan 13 gün süreyle su satın alınmıştır. Bu yıl böyle bir şansımız da gözükmüyor. Çünkü Bulgaristan'daki barajların doluluk oranları da düşük. Her şey de olduğu gibi çaresiz kalan çiftçilerimiz de yağmur için dua yapmaktan başka ellerinden bir şey gelmiyor. Halbuki iki yıl önce ihale ilanına çıkılıp vazgeçilen Çöm-lekköy Barajı  Tunca Regülatörü neden biran önce ihale edilip yapılmaz. Mühendislik çalışmaları bitirilmiş planlaması yapılırken durdurulan Gölbaba Barajı neden projesi hazırlanıp yapımına başlanmaz. 40 yıldır gündemde kalan Suakacağı Barajı Bulgaristan'la uzlaşıp yapılmalıdır. Keza Lalapaşa barajları yükseltilerek buralara Tunca nehrinden su basılarak sulama sahaları arttırılacağı gibi Organize Sanayi Bölgesi'ne de su temin edilebilecektir. Bu projelerde mutlaka ele alınıp başlan-malıdır.
BARAJ YAPMA MECBURİYETİ
Erkin açıklamasında, Edirne'nin doğal depolamaya su getirecek vadileri olmadığı, kendi havzalarından su gelmediği için Meriç ve Tunca nehirlerinden su pompalanarak sulama mevsiminde kullanılmak üzere suyun depolanacağı barajlar yapma mecburiyeti bulunduğuna işaret ederek şunları söyledi:
“Yılda 7 milyar metreküp su Saroz Körfezi'ne akmakta olup bunun ancak 480 milyon metrekübünü depolayabilecek barajlarımızı yapabildik. Çakmak Barajı henüz su basılacak duruma gelmedi. Hamzadere, Yenikarpuzlu, Sultanköy barajlarına su basılabilmekte lakin Meriç debisi çok düştüğü için Ergene kirliliği su kirliliği konsantrasyonunu yükselmesine rağmen bu barajlara su basılmaktadır. Basılan suyun kirlilik analizinin yapılıp risk varsa su basma işinin geçici olarak durdurulması şarttır. Aksi halde baraj rezervuarlarında telafisi mümkün olmayan sıkıntılar oluşabilecektir. Altınyazı Barajı'na su basılması yapılmamaktadır. Buradaki pompa binaları soyulmuş iş görmez pürperişan haldedir. Barajların sulamalarının işletilmesi sulayıcı guruplara devredilmiştir. Hamzadere sulaması DSİ'nin yönetim ve gözetiminde geçici olarak devredilmesi suna örnektir. Bu sulamaların işletilmesinde en büyük sıkıntı pompaj elektrik enerjisinin yüksek fiyat maliyetidir. Bunun için mutlaka pompaj enerjisini daha ucuza mal edecek enerji santrallerinin yapılması şarttır. Aksi halde bu işletmelerin verimli işletilmesi giderek zorlaşacaktır. Uzun yıllardır çeltik ekimi yapılan Edirne Meriç vadisinde ihtiyaç kadar su kullanılmalı en önemlisi mutlaka münavebeli ekim uygulanmalıdır. Özellikle İpsala ovalarında aşırı tuzlanma arazilerin çoraklaşarak hızla aslına yani sazlık haline dönmesine sebep olacaktır.”
ARABACI: BARAJ İSTİYORUZ
Edirne Ziraat Odası (EZO) Başkanı Hüseyin Arabacı, Çömlekköy Barajı'nın ivedilikle yapılmasını istediklerini söyledi. Arabacı, "11 köyün faydalanabileceği barajdan 56 bin dönüm alan sulanacak. Kuraklık olacak mı korkusu ortadan kalkacak" dedi. 
Edirneli üreticiler, Çömlekköy Barajı'nın yapılmasını istiyor.  EZO Başkanı Hüseyin Arabacı, bölgede sürdürülebilir tarım için barajın çok önem arz ettiğini anımsattı ve şunları söyledi:
"Barajın tamamlanması halinde 56 bin 500 dönümlük alan sulanabilecek. Bölgede 11 köy baraj sayesinde sulamadan faydalanabilecek. Bu gölgede 13 bin dönüm de çeltik ekimi var. Baraj yapıldığında, sıkıştığın an barajdan suyu verirsin. Nehrin kuruma riskini ortadan kaldırırsın. Acilen baraj yapılmalı. 
Çömlekköy Barajı projesinin, bütün çalışmaları tamamlandı. İhaleye çıkıp işe başlanılacak. Nehirden su pompalarla baraja aktarılacak ve baraj bu şekilde dolacak. Nehirden pompalarla baraja basılacak ve bu yapılırken de buradan elektrik üretilecek. Bu üretilen elektrikle de buranın masrafı maliyeti karşılanacak. Çiftçinin kafasında soru işareti kalmayacak. Ne yapabiliriz ya da 'kuraklık' olacak mı korkusu kalmayacak. Çeltik var ve diğer ürünlerimizde sulanabiliyor olacak, yaz aylarında çeltik üreticisinin acaba nehir kurur mu korkusu tamamen bitmiş olacak.
"BARAJ PROJELERİ ÇOK ÖNEMLİ" 
Birçok alanı sulama kapasitesine sahip olacak olan Çakmak Barajı da tam olarak bitirilmediğinden tam randımanlı çalışamıyor. Çakmak Barajı'nın da hızlandırılıp bir an önce bitmesini istiyoruz. Çakmak Barajı bizim buradan İpsala'ya kadar ekilen bütün alanlarda etkili olacaktır. En azından nehirler kuruma seviyesine geldiğinde oradan yapılan takviye ile riski azaltmış oluruz. Bence ilk yapılması gereken bu tarz projelerin bir an önce yürürlüğe girmesi ve bir an önce bitmesi.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tefeci operasyonu
Kapıda 'korona' önlemi
Sigara bir ilçeyi yok ediyor
‘Aksal aynaya baksın’
Edirne'de komşu sineması
Velilerin azmi futbol kulübüne dönüştü!
‘Çamur at izi kalsın’
Demir'den 'aylak bakkal' benzetmesi
Dersleri girişim
Palavur Deresi yatağına ıslah
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE