ANASAYFA
28 Şubat 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İktidar yakındır’
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Divan Başkanı olarak görev yaptığı partisinin Edirne İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, “Şartlar olgunlaşmıştır. İktidar yolunu bugün Edirne'de açıyoruz” dedi… Tek adam devletinin demokrasiyi her gün daha fazla yıprattığını belirten Öztrak, “Devletin çivisi çıktı. Devletin dili adalettir. Tek adamlık hevesi ülkemizde adaletin, hukukun, şeffaflığın, hesap vermenin son kırıntılarını da yok etti gitti” diye konuştu…
Haberin Yayın Tarihi: 10-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İktidar yakındır’

Olgay GÜLER
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Divan Başkanı olarak görev yaptığı partisinin Edirne İl Kongresi'nde, “Şartlar olgunlaşmıştır. İktidar yolunu bugün Edirne'de açıyoruz” dedi. Tek adam devletinin demokrasiyi her gün daha fazla yıprattığını belirten Öztrak, “Devletin çivisi çıktı. Devletin dili adalettir. Tek adamlık hevesi ülkemizde adaletin, hukukun, şeffaflığın, hesap vermenin son kırıntılarını da yok etti gitti” diye konuştu. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin Edirne İl Kongresi'ne katıldı. Öztrak, kongrede yaptığı konuşmada Ak Parti hükümetine yüklendi. Genel kuruldaki konuşmasında Ak Parti hükümetinin hem ekonomi hem de tarım politikalarına yönelik icraatlarına değinen Öztrak, ayçiçeği ithalatına ilişkin rakamlardan örnek verdi. Ak Parti'nin çiftçinin dertlerine sırtını döndüğünü söyleyen Öztrak; ““2006'da bir tarım kanunu çıkardılar, çitçiye dediler ki 318 milyar 2019'a kadar destek vereceğiz. Ne verdiler? 143 milyar. Yani yarısı bile değil. Bunlar çiftçiye de millete de sırtını dönmüş, milletin dertlerine kulakları sağır, gözleri kör” dedi.
Türkiye'nin uluslararası hukukun üstünlüğü endeksinde 5 yılda 50 basamak birden gerilediğini söyleyen Öztrak şöyle konuştu; 
 “DEVLETİN ÇİVİSİ ÇIKTI”
“Tek adam devleti demokrasimizi her gün daha fazla yıpratıyor. Bir yanda ekonomik kriz, diğer yanda başta Suriye olmak üzere çevremizde büyüyen ateşten çember, milletimizi bunalttıkça bunaltıyor. Milletin dertleri sahipsiz, millet çaresiz. Devletin çivisi çıktı. Devletin dili adalettir. Tek adamlık hevesi ülkemizde adaletin, hukukun, şeffaflığın, hesap vermenin son kırıntılarını da yok etti gitti. Türkiye uluslararası hukukun üstünlüğü endeksinde 2014'ten 2019'a kadar geçen 5 yılda 50 basamak birden düştü. 109'uncu sıradayız 126 ülke içerisinden. Hukuk devleti ve demokrasideki aşınma vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini aşındırdı. 
“TAŞIMA SUYUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ”
Bundan tam 152 yıl önce, cephedeki askerlerin yaralarını sarsın diye kurulan ve bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından adı konulan Kızılay, bugün birçok skandalın aktörü haline geldi. Kızılay gibi milli bir değerimiz yandaş şirketlerin vergi veya başka bir takım akçalı işlerini peçelemek için kullanılıyor. Hem aşımız, hem de işimiz son 5  6 yılda küçüldükçe küçüldü. 2013 yılında bu ülkede yarattığımız milli gelir 956 milyar dolardı. Bugün bu 749 milyar dolara düştü. Yani cebimizden 201 milyar dolar gitti. İyi yönetiliyoruz diyebilir miyiz? Bu gidişin sonu gelmez, taşıma suyuyla değirmen dönmez, el atına binen tez iner. 
“TRAKYA'YI İKİYE BÖLÜP PARÇALAYACAKLAR”
Bu iktidar döneminde bölünmeyen, parçalanmayan çok az şey kaldı. Bizi biz yapan değerler parçalandı. Şimdi Trakya'yı Anadolu'dan koparmak istiyorlar. Kanal İstanbul diyerek güzelim Trakya'yı ikiye bölüp parçalayacaklar. Ne için? Damadın ve Arap zenginlerinin topladığı arsalar prim yapsın zenginliklerine zenginlik katsınlar diye. Trakya'nın bereketli topraklarına yapılan bu ihaneti kabul edecek miyiz? Çılgın proje dedikleri bu işe milyarlarca dolar yatırmaya hazırlanıyorlar, öbür tarafta kentsel dönüşüme para veremedikleri için depremde insanlarımız ölüyor. Yoksullar evleri başlarına yıkılıyor. 
“16 YILDA AYÇİÇEĞİ İTHALATINA 16 BUÇUK MİLYAR DOLAR GİTMİŞ”
Edirne ve Trakya tarımın önemli bir merkezi. İktidarın tarımla ilgili politikaları ve ekonomik kriz çiftçilerimizi perişan etti. Türkiye'de üretilen yağlık ayçiçeğinin her 100 tonundan 13 tonu Edirne'mizde, 43 tonu ise  Trakya'mızda üretiliyor. Geçen yıl yağlık ayçiçeği ithalatına 408 milyon dolar ödemiş ülkemiz. Önceki seneye göre ayçiçeği ithalatında ki artış yüzde 166, üçe katlanmış. Son 16 yılda yağlık ayçiçeğine tohumuna, küspesine yani ayçiçeği ithalatına ödenen para 16 buçuk milyar dolar. Kime gitmiş? Dışarıdaki çiftçiye gitmiş. Bunlar olağanüstü rakamlar. Bu rakamlar Moldova, Rusya, Bulgaristan, Romanya'nın çiftçisini sevindiriyor ama Türk çiftçisinin yüzünü öne eğdiriyor. 
“ÇİFTÇİNİN DESTEĞİNİ DÜZGÜN VERSİNLER, GÖRÜN İTHALATI NEREYE İNDİRİYORUZ”
Bütün bunlar yaşanırken bakan çıkıyor, almadığı ayçiçeğine fiyat kesiyor. Sonrada kooperatiflere alımı durduruyor, ayçiçeği fiyatları düşmeye başlıyor. Madem fiyat ilan ediyorsun, onun alım parasını da vereceksin kooperatiflere; “al bunu” diye. Trakya'nın çiftçisinin primini düzgün versinler, mazot  gübre desteğini doğru düzgün versinler, göreceksiniz bu ithalatı nereye indiriyoruz. 2006'da bir tarım kanunu çıkardılar, çitçiye dediler ki 318 milyar 2019'a kadar destek vereceğiz. Ne verdiler? 143 milyar. Yani yarısı bile değil. Bunlar çiftçiye de millete de sırtını dönmüş, milletin dertlerine kulakları sağır, gözleri kör.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tefeci operasyonu
Kapıda 'korona' önlemi
Sigara bir ilçeyi yok ediyor
‘Aksal aynaya baksın’
Edirne'de komşu sineması
Velilerin azmi futbol kulübüne dönüştü!
‘Çamur at izi kalsın’
Demir'den 'aylak bakkal' benzetmesi
Dersleri girişim
Palavur Deresi yatağına ıslah
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE