ANASAYFA
28 Şubat 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hayaline uçtu!
Edirne Fen Lisesi Öğrencisi Çağrı Can Ilıkçı, başlarda hayalini kurduğu, öğretmenleri aracılığıylaysa gerçeğe dönüştürerek yaptığı maket uçakla, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'Eğitimde İyi Örnek' uygulaması kapsamında örnek gösterildi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-02-2020 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hayaline uçtu!

Olgay GÜLER
Edirne Fen Lisesi Öğrencisi Çağrı Can Ilıkçı, hobi olarak yaptığı maket uçakla, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'Eğitimde İyi Örnek' uygulaması kapsamında örnek gösterildi… 
Edirne Fen Lisesi öğrencisi Çağrı Can Ilıkçı, Okulun Bilgisayar Öğretmeni Eren Başkol yardımıyla maket uçak yaptı. Uçağı okulda sergileyen Ilıkçı'nın üretimi, bir süre sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de dikkatini çekti. Milli Eğitim Müdürlüğü de maket uçağı; 'Eğitimde İyi Örnek' uygulaması kapsamına alarak, internet sitesinde paylaştı. Öğretmenleri, arkadaşları ve Milli Eğitim'in de takdirini alan Ilıkçı artık Edirne'yi Teknofest'te düzenlenecek 3'üncü Liselerarası Model Uçak Yarışması'nda temsil etmeye hazırlanıyor. 
“GELECEKTEKİ MESLEKLERİNE HAZIRLANIYORLAR”
Milli Eğitim Müdürlüğü'nün internet sitesinden uygulamayla ilgili yapılan açıklamada, Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencilerinde ilgi ve yeteneklerini geliştirip, ileride seçecekleri mesleklerine hazırlamak için çalışmalar yapıldığı belirtildi. Açıklamada, “Yapılan çalışmalardan biri de ilimiz Süleyman Demirel Fen Lisesinde yapılan "Maket Uçak Tasarımı" uygula-masıdır. Bu uygulamayla özellikle uçak mühendisliği, uzay bilimleri, mekatronik mühendisliği bölümlerini tercih etmek isteyecek öğrencilerimize bu alanda yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Öğrencilerimiz öğretmenlerinin kılavuzluğunda maket uçakları mekanik ve elektronik olarak tasarlıyor, mekanik tasarıma elektronik parçalar monte ediyor ve sonunda uçuş denemeleriyle maket uçaklarını tamamlıyorlar. Öğrencilerimiz bu uygulama ile hem yaparak yaşayarak öğreniyor, hem de gelecekte yapacakları mesleklerine hazırlanıyorlar” dedi. 
TEKNOFEST'E HAZIRLANIYOR
Öte yandan geleceğin mühendisi Çağrı Can Ilıkçı, önümüzdeki yıl Teknofest İstanbul ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğiyle yapılacak 3'üncü Liselerarası Model Uçak Yarışması'na da katılmaya hazırlanıyor. Yarışma kapsamında takım olarak başvuracak lise öğrencileri, elektrik motorlu model uçak eğitimi alacak, eğitim akabinde uçaklarını belirlenmiş kuralları yerine getirecek şekilde tasarlayacak ve üretimini yaptıktan sonra uçuracaklar. Programın final yarışması Türkiye Teknoloji Takımı'nın (T3) düzenlediği Teknofest kapsamında 20-23 Eylül arasında belirtilen bir günde İstanbul'da yapılacak.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Tefeci operasyonu
Kapıda 'korona' önlemi
Sigara bir ilçeyi yok ediyor
‘Aksal aynaya baksın’
Velilerin azmi futbol kulübüne dönüştü!
Edirne'de komşu sineması
‘Çamur at izi kalsın’
Demir'den 'aylak bakkal' benzetmesi
Dersleri girişim
Palavur Deresi yatağına ıslah
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE