ANASAYFA
27 Eylül 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘3 çiftten 2'si üçüncü evreyi göremiyor’
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda düzenlenen 'Aşk ve Diğer Hastalıklar' konferansında konuşan Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, aşkın üç evreden oluştuğunu fakat çoğu ilişkinin, üçüncü evreyi göremeden sonlandığını dile getirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-02-2020 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘3 çiftten 2'si üçüncü evreyi göremiyor’

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda düzenlenen 'Aşk ve Diğer Hastalıklar' konferasında konuşan Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, aşkın üç evreden oluştuğunu fakat çoğu ilişkinin, üçüncü evreyi göremeden sonlandığını dile getirdi.
Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda; 'Aşk ve Diğer Hastalıklar' konulu konferas düzenlendi. T.Ü. Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk tarafından verilen konferansta, "Aşkın oluşturduğu hormonlar etkiler? İlk görüşte aşk var mı? Aşkın evreleri nelerdir? Sonsuz aşk var mıdır?" gibi konulara değinildi. Prof.Dr. Öztürk, aşkın üç evreden oluştuğunu fakat çoğu ilişkinin, üçüncü evreyi göremeden sonlandığını dile getirdi. 
Aşkın üç evreden oluştuğunu belirten Öztürk; “İlk evrede yüksek kortizon salgılama oluyor. Aşık olan kişi gece ve gündüz sürekli karşısındakini düşünüyor. 'Kaybolmuş parçamı buldum' düşüncesi var. Bu evre 6-9 ay arasında sürüyor. Sonra hormonlar normale dönmeye başlıyor. İkinci evre olan tutkulu aşk döneminde ise stres duyguları azalıyor, karşılıklı bağlanma ve güvenme ön plana geçiyor. Bu dönem birkaç yıl kadar sürüyor. Üçüncü evre olan arkadaşça aşk evresi uzun yıllar sürebilen bir dönem ancak bütün ilişkiler bu evreye ulaşamadan bitiyor. Araştırmalar tüm ilişkilerin üçte ikisinin, aşkın iki evresinden sonra bittiğini gösteriyor." şeklinde konuştu. 
Üçüncü evreyi sürdürebilmenin, 'kirpi mesafesi' denilen mesafeyi doğru ayarlamaktan geçtiğini söyleyen Öztürk, konuyla ilgili Alman filozof Arthur Schopenhauer'ın çalışmasından örnek gösterdi. Prof.Dr. Öztürk; “Soğuk bir kış günü kirpiler ısınmak için birbirlerine yaklaşıyorlar, fakat birbirlerine sokuldukları zaman dikenleri birbirlerine batıyor ve canları yanıyor. Bu kez uzaklaşıyorlar ancak uzaklaşınca da üşümeye başlıyorlar. İki arada kalıyorlar. Yaklaşınca canları yanıyor, uzaklaşınca üşüyorlar. En sonunda hem kendilerini soğuktan koruyacak bir mesafe hem de dikenlerin batmayacağı bir mesafeyi ayarlayabiliyorlar. İşte esasında aşkta böyle bir şey. Çünkü üçüncü evrede belki o ilk iki evredeki fazla yakınlaşma ve mesafenin ayarlanamaması, çiftlerin sürekli birbirleriyle ilgilenilmesini istemesi bu kirpi mesafesiyle çözülebilir. 'Bugün beni kaç kere düşündün hayatım', 'Benim için bugün ne yaptın, ne aldın' gibi davranışlar ve fazla yakınlaşmalar diken batması etkisi yaratıyor. Bu mesafe ayarlanamadığı zaman ilişkiler bitebiliyor, bitmesin istiyorsak bu kirpi mesafesini iyi ayarlamak lazım” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
VRF Klima Nerelerde Kullanılır?
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama