ANASAYFA
06 Temmuz 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Herkesin eli çiftçinin cebinde’
Edirne'nin çeltik, yer fıstığı, ayçiçeği ambarı Meriç ilçesinin Ziraat Odası eski Başkanı Ömer Ergin, Tarım Kredi Kooperatifleri'ni yüksek faiz uyguladıkları için tefecilikle suçlayarak; "Elini kaptıranın bedeni gidiyor. Tarım Kredi Kooperatiflerine yaklaşmayan yaşadı, yaklaşan öldü. Maalesef herkesin eli çiftçinin cebinde" dedi… Hükümetin tarım desteklerinin daha üreticiye ulaşamadan aracılara gittiğine dikkat çeken Ergin, tarım sigortası TARSİM'de ise devlet katkısının üreticiye yansıtılmadığını dile getirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Herkesin eli çiftçinin cebinde’

Olgay GÜLER
Meriç Ziraat Odası Eski Başkanı Ömer Ergin, tarımda uygulanan destekleme politikaları ve TARSİM uygulamasıyla ilgili açıklama yaparak veryansında bulundu.
Çeltik ve fıstığın başkenti Meriç'te her yıl ortalama 90 bin dekar çeltik ekildiğini ifade eden Üretici Ergin, çiftçinin alın terinin karşılığını alamazken aracıların misliyle fazla kazandığını söyledi. Hükümetin tarım desteklerinin daha üreticiye ulaşamadan aracılara gittiğini, tarım sigortası TARSİM'de ise devlet katkısının üreticiye yansıtılmadığını dile getiren Ergin, Tarım Kredi Kooperatifleri'ni yüksek faiz uyguladıkları için ise tefecilikle suçladı. 
“DESTEKLER ÜRETİCİYE ULAŞMIYOR, VANALARIN AĞZI BAŞKA YERLERE ÇEVRİLİYOR”
Hükümetin verdiği desteklerin üreticiye ulaşamadan aracılara gittiğini söyleyen Ergin; ''Bu sıkıntılı yönetim şekilleri ve bölgemiz üreticilerinin yaşamakta olduğu sorunların bir kısmını dile getirmek, bu sorunları karar vericilerin görüp konunun gerçek muhatapları ile istişareler yapmalarına ve çözüm odaklı çalışmalarına sebep olacaktır'' Devletimiz her zaman bize şunu söylüyor biz şu kadar parayı çiftçiye destek olarak verdik. Bu destekler onaylanmadan, resmi gazetede yayınlanmadan hemen muslukların vanalarının ağzı başka yerlere çevriliyor. Üreticimize ulaşmıyor” dedi. 
Tarım sigortası olarak bilinen TARSİM uygulamasına da değinen Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü; 
“TARSİM'DE DEVLET KATKISI ÜRETİCİYE YANSITILMIYOR”
“Bir örnek verecek olursak; 2090 sayılı Afet Kanunu değiştirilip biz çiftçiler TARSİM'e yönlendirdik. TARSİM'le ilgili bize anlatılan 10 lira siz risk alacaksınız, 20 liralık poliçe yaparsanız 10 lirasını da yani yarısını devlet verecek. TARSİM bize bu şekilde anlatıldı. Şimdi size yaşanan bir örnek verecek olursam Malatya da 23 bin TARSİM kayısı don afet poliçesi kesilmiş bunun karşılığı olarak çiftçi 75 milyon lira TARSİM'e poliçe bedeli ödemiş. Don afeti sonrası TARSİM çiftçiye 90 milyon lira para ödüyor. Yani zaten çiftçiden 75 milyon lira aldı, karşılığında 90 milyon çiftçiye ödedi. Tamam da hani iki katını da, yarısını da devlet koyacaktı o paranın. Neymiş yetmezse hükümet verecekmiş. Maliye bakanlığına sorduğumuzda bu parayı çekmiyorlar diyor. Tabi böyle olunca çiftçiye de yansıtmıyorlar. 
“ELİNİ KAPTIRANIN BEDENİ GİDİYOR”
TARSİM'i öyle bir hale getirdiler ki, çiftçi Tarım Kredi Kooperatifine de gitse, Ziraat Bankası'na da gitse TARSİM'i bende yapmak zorundasın yoksa hükümet senin borcunu ertelese de ben ertelemiyorum diyorlar. Hükümet zaten bu süspansiyonu uygulamış faizini sana ödüyor sen neden benim borcumu ertelemiyorsun? Çünkü yüzde 18 de TARSİM poliçesinden kar yapacaklar. Halen gelmişiz bu tarihe özel bankalarda dosya yok, komisyon vs yok. Tarım Kredi Kooperatifleri bizim ortak malımız değil mi? Tarım Kredi Kooperatifine üye olduğumuz zaman sermaye almıyorlar mı? Biz buranın ortağı değil miyiz? Yok efendim benden kredi çekersen TARSİM'i bana yaptıracaksın yoksa borcunu ertelemem. Borcunu ertelemiş ama ben yenileyeceğim yenilemezsem komisyon alamıyorum, dosya parası alacağım. Bankadan yüzde 5  12 faiz ile aldığı krediyi bana yüzde 12  20 faiz uygulayarak veriyor. Niye yüksek faiz uyguluyorsun? İşte buna tefecilik denir. Elini kaptıranın bedeni gidiyor. Tarım Kredi Kooperatiflerine yaklaşmayan yaşadı, yaklaşan öldü. Maalesef herkesin eli çiftçinin cebinde.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE