ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ayçiçeğinin kafası karışık!
Türkiye'nin ayçiçeği ambarı Trakya'da son yılların en kurak kış mevsiminin yaşanması, hububatta endişe içerisindeki üreticinin şimdi de ayçiçeği ekimi konusunda kafasını karıştırdı...  Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgesinde 48 kooperatife üye yaklaşık 40 bin ortağı bulanan Trakya Birlik'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ayçiçeği ekiminin Şubat ayında yapılmasının yanlış olacağına dikkat çekerek, geçen yıl erken ekimden kaynaklanan sorunların tekrar yaşanmaması için Mart ayının beklenmesini önerdi…
Haberin Yayın Tarihi: 17-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ayçiçeğinin kafası karışık!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Türkiye'nin ayçiçeği ambarı Trakya'da son yılların en kurak kış mevsiminin yaşanması, hububatta endişe içerisindeki üreticinin şimdi de ayçiçeği ekimi konusunda kafasını karıştırdı.  Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgesinde 48 kooperatife üye yaklaşık 40 bin ortağı bulanan Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle ayçiçeği ekiminin Şubat ayında yapılmasının yanlış olacağına dikkat çekerek, Mart ayının beklenmesini önerdi.
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, ayçiçeği ekimlerinde Mart ayını tavsiye etti. Akgün,"Erken ekim bölgeleri için Mart ayını tavsiye ediyoruz" dedi.
Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Akgün, geçen sene erken ekimden dolayı sorunlar yaşan-dığını anımsattı. Bu dönem yaşanmamasını temenni eden Akgün, "En azından ekim için Mart ayının beklenmesinde fayda var diye düşünüyorum" dedi ve şunları söyledi:
"Çiftçilerimizin daha bilinçli olduğuna inanıyorum. Erken ekim ve yağan yağmurlar neticesinde geçen sene sıkıntı olmuştu. Edir-ne'nin ayçiçeği ekimi hep Mart ayında olmuştur. Havalar iyi gidin-ce Şubat ayında ekelim düşüncesi var. Bunun bir yanlış olduğunu inanıyorum. Ekim için mevsimsel zamanın olması lazım. Havalar bu ay bu kadar sıcak olursa verimler iyi olmaz. 
EDİRNE ÜRETİCİSİNE MART ÖNERİSİ
En azından ekim için Mart ayının beklenmesinde fayda var diye düşünüyorum. Bunu en iyi bilen çiftçilerimizdir. Bunun sonucuna katlanacak olan yine çiftçilerimizdir. Mart ayında ekim olursa durumun daha iyi olacağını düşünüyorum. Bazı bölgelerde Mayıs ayında ekim oluyor. Bu sene kuraklıktan dolayı sanki erken ekim olacakmış gibi bir durum var. Herkeste böyle bir temenni var. İnşallah yağmurlar yağar. Yağmurlar yağdığında verimler iyi olur. Geçen sene hem buğday hem de ayçiçeğinde iyi verimler aldık.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE