ANASAYFA
01 Haziran 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Uyum buluşması
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nce başlatılan Uluslararası Öğrencilerin Türkiye'de Sahip Oldukları Hak ve Yükümlülüklerin ele alındığı son toplantı Edirne'de Margi Otel'de yapıldı…
Haberin Yayın Tarihi: 18-02-2020 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Uyum buluşması

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nce başlatılan Uyum Buluşmalarının 26'ıncı ve etabın son toplantısı Edirne'de Margi Otel'de yapıldı. Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, “Her göçmen bir insandır” diyerek, Türkiye'yi insanlık ve vicdan noktasındaki gayretini öğrencilerin gittiği ülkelerde anlatmasını istedi. 
Uluslararası Öğrencilerin Türkiye'de Sahip Oldukları Hak ve Yükümlülükler konulu program Margi Otelin ev sahipliğinde yapıldı. Farklı ülkelerin öğrencilerinin stantlarıyla süslediği toplantı salonunda program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. 
“GÖÇ İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ OLGUDUR”
49 ülke öğrencisinin buluştuğu programın açılış konuşmasını yapan Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, “Bugün 49 ayrı milletten can ile aynı çatı altında buluştuk. Göç; insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Dünyanın 191 ülkesinden 5 milyona yakın göçmen statüsündeki insanı topraklarında barındıran bir devlet olarak bu konunun ve böyle buluşma günlerinin anlam önemini iyi bilenlerdeniz. Şehrimizde kaliteli bir eğitim, daha güvenli yaşam sürebilmesi adına emeklerinden dolayı sayın Valimiz Ekrem Canalp başta olmak üzere tüm il yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. 
“GÖÇ; HEPİMİZİN YAŞADIĞI BİR OLGU”
Uyum ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, “Göç; hepimizin yaşadığı bir trajedi, yaşadığı bir olgu. Uyum buluş-maları bizim için ayrı bir önem arz ediyor. Uyum buluşmalarımızın sonuncusunu Edirne'de yapmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.
“GÖÇMEN AYLAN BEBEK”
“Büyüksün Türkiye” isimli video gösteriminden sonra Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, öğrencilere devletin onların hizmetinde ve emrinde olduğunu anımsattı ve özetle şöyle dedi:
“DEVLET HİZMETİNİZDE VE EMRİNİZDE”
"Türkiye'de kaldığınız sürece hak ve yükümlülükler konusundaki her şeye sınırsız şekilde ulaşabilirsiniz. Derslerinizde çok başarılı olun, en güzel puanlarla mezun olun. Kendi ülkelerinizdeki ailelerinize akrabalarınıza, arkadaşlarınıza çağrı yapın; Edirne, Trakya, Anadolu çok güzel, kıymetli mücevher gibi, tüm üniversite ve eğitim kurumlarıyla kıymetli. Burada gelip eğitim öğretim görebilir, Türk insanını tanıyabilirsiniz. Son nefesinize kadar dünya üzerinde alabileceğiniz en büyük mutluluktur Türklerle karşılaşmak ve tanımak, onlarla gelecek kurgulamak. Devlet emrinizde ve hizmetinizde. Türkçeyi güzel konuşup öğrenmenizi önemsiyor, önceliyoruz. Türkçenin tadını çıkarın. Türk dediğin zaman dünyanın her yerinde asıl olan insanlık ve vicdandır. 
“ASIL OLAN İNSANLIK VE VİCDANDIR”
Türkiye'yi şu insanlık ve vicdan noktasındaki gayretini lütfen sizlerde gittiğiniz ülkelerde insanlara anlatın. Her göçmen bir insandır. Her insanın bir hikâyesi vardır. Göçmen sığınmacı, mülteci, uluslararası öğrenci, üst düzey yönetici, iş adamı değil, göçmen insan, anne, baba. Göçmenin bir hikâyesi var. Göçmen Aylan bebek. Devletin çıkmış olduğu yol Aylan bebekleri soğuk suları ve toprakları yüzüne düşürmeme yolculuğudur. Bu haklı sesimize ses verirseniz bizim bu mücadelemize el verirseniz biz de deriz ki bu kardeşlerimiz iyi ki buraya gelmişler, burada okumuşlar, buraların havasından, suyundan, toprağından, badem ezmesinden nasiplenmişler. Bizim için en büyük mutluluk budur. İyi ki varsınız geleceğimizin teminatısınız hoş geldiniz, şeref verdiniz."
“EDİRNE; SAYGI, SEVGİ, HOŞ GÖRÜNÜN BAŞKENTİ”
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Yurtcan, Şu anda 4 bin 264 farklı ülkeden öğrenciyi bünyesinde barındırıyoruz. Her biri bizim için birer can, hepsi evladımız. Valiliğimizle, İl Göç İdaresiyle, il müdürlükleriyle uyumlu çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Amacımız bize teslim edilen bu canları burada rahat ettirebilmek. Edirneliyim, o yüzden Edirne'yi; saygının, sevginin ve hoş görünün başkenti olarak tanımlıyorum. Geçen yıl yabancı öğrenciler arasında yapılan ankette Edirne yaşama açısından tercih edilen ikinci şehir olarak seçildi Antalya'dan sonra."
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Roman Müzik Topluluğu'nu enstrümantel müzik dinletisinin ardından sunumlara geçildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gök gürültülü dolu, sağanak
‘3 ay kira almayın’
Hayvancılıkta döl çıkmazı!
‘Köyünde kendine çalış’
Boyacıdan ayağa hizmet
Altında yükseliş devam
SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN
Hasada yakın takip
Su tasarrufunda püf noktası
Top sektirmede 'Işık' hızı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE