ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Varsa yoksa İmam Hatip!
Eğitim Sen Edirne Şubesi, FETÖ'den devralınan okulların tümü imam hatibe dönüştürüldüğünü belirterek, “ Yetmedi, bölgede tek olan İşitme Engelliler Okulu kapatılarak çok yakınında her şeyiyle donanımlı yeni yapılmış İmam Hatip Lisesi varken yine İmam Hatip Lisesi yapıldı. O da yetmedi, Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bir bölümü ve pansiyonlar İmam Hatip Lisesi'ne verildi. Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin kız öğrencileri üvey evlat muamelesi görmüş ve ulaşımı güç olan Turizm Otelcilik okulunun yurduna sürülmüşlerdir. Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu'nda sınıf mevcutları kırkı aşarken, bahçede iğne atsan yere düşmemekteyken ortaokul ihtiyacı görmezden gelinmektedir. 'Bitti' denmesine rağmen yılan hikâyesine dönen Spor Lisesi öğrencilerinin mağduriyetleri sürmektedir” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 18-02-2020 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Varsa yoksa İmam Hatip!

Eğitim Sen Edirne Şubesi, FETÖ'den devralınan okulların tümü imam hatibe dönüştürüldüğünü belirterek, “ Yetmedi, bölgede tek olan İşitme Engelliler Okulu kapatılarak çok yakınında her şeyiyle donanımlı yeni yapılmış İmam Hatip Lisesi varken yine İmam Hatip Lisesi yapıldı. O da yetmedi, Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin bir bölümü ve pansiyonlar İmam Hatip Lisesi'ne verildi. Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin kız öğrencileri üvey evlat muamelesi görmüş ve ulaşımı güç olan Turizm Otelcilik okulunun yurduna sürülmüşlerdir. Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu'nda sınıf mevcutları kırkı aşarken, bahçede iğne atsan yere düşmemekteyken ortaokul ihtiyacı görmezden gelinmektedir. 'Bitti' denmesine rağmen yılan hikâyesine dönen Spor Lisesi öğrencilerinin mağduriyetleri sürmektedir” dedi.
Eğitim Sen Edirne Şubesi Başkanı Ayhan Fırtına Yürütme Kurulu adına “Balık baştan kokar” başlığı altında yaptığı açıklamada, “Eğitimin niteliğinde yıllar içinde yaşanan gerileme, eğitimde yaşanan ticarileşme ve dinselleşme uygulamaları, okulların fiziki altyapı ve donanım eksiklikleri olarak karşımızdadır” diyerek şunlara yer verdi:
“Öğrenci açısından; kalabalık sınıflar, ikili öğretim, taşımalı eğitim, çocukların dini cemaat ve vakıfların kreşlerine ve yurtlarına yönlendirilmesi oluşan oluşturulan sorunlardan bir kaçıdır. Öte yandan; öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik piyasacı müdahaleler, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik uygulamasının sürmesi, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu da bu mesleğin etiğini bozmuştur. 
Atasözünde dendiği gibi balığın baştan koktuğu günümüzde her gün yüreğimizi ateşlere atan ve korkuyu olağanlaştıran; çocukların bırakıldıkları yurtlarda taciz ve istismara uğraması ve bunun gibi çok sayıda sorun eğitim sisteminin belli başlı sorunları olarak dikkat çekmektedir. 
Vitrine konulan özel okul patronu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk günlerde bizim değil ama bir kesimin umudu gibi görünmüş olsa da gerici çevrelerle yaptığı icraatlar ile eğitimde etkisiz eleman olduğu, eğitimi gerici vakıfların ve sermaye sahiplerinin yönettiği gerçeğini herkes görmüştür.
Devlet politikası olarak MEB tarafından açık ilkokul/ortaokul uygulamaları yaygınlaştırılmış ve Dünya genelinde istisnai bir durum olarak uygulanan (engelli öğrenciler, örgün eğitime katılma imkânı olmayanlar vb.) açıktan eğitimin yaygınlaştırılmasından kaynaklı yaşanan sorunların çözümü için bugüne kadar hiçbir somut adım atılmamıştır. Sadece son beş yılda açık öğretime giden öğrenci sayısı yüzde 65 artarak 1,5 milyonun üzerine çıkmıştır.
Çocuklarımız eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamakta, çocuk yaşta evlilikleri önlemeye yönelik adımlar atılmamaktadır. Yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere; kız çocukları, kırsal kesimde yaşayan çocuklar, eğitim hakkına erişimde zorlanmaktadır.Bakanlığın ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin Diyanet ve gerici çevrelerle yapmış olduğu protokoller, hazırlanan ayrımcı yayınlar, cinsiyetçi ve cins ayrımcı uygulamalar okullarda etkili şekilde üretilmeye devam etmekte, geleneksel cinsiyet rolleri aile, okul, hukuk, ahlak, din ve yandaş medya tarafından sistemli bir şekilde çocuklara aktarılmaya çalışılmaktadır. Bu durum ülkemizde giderek artan 'çocukların istismarı' ve 'kadına yönelik şiddetin' en temel nedenlerinden birisidir. 
Türkiye'de milyonlarca çocuk ve gencin eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanmasını engelleyen, eğitimi kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda alt-üst etmek için yıllardır uğraşanların ülkeyi ve eğitim sistemini getirdiği nokta içler acısıdır. Adeta planlı bir şekilde niteliği yitirilen devlet okullarının ihtiyaçlarının bile velilerce karşılanıyor olması aileleri de öğrencileri de devlet okullarından soğutmaktadır. Çocuklarının iyi bir eğitim almasını hedefleyen aileler devlet okullarındaki bu başıboşluk ve dinselleşme sonucunda zorunlu olarak özel okullara yönelmekte ve ekonomik zorluklarla karşılaşmaktadırlar.
Balığın baştan koktuğu gerçeğinin kanıtı olan Bakanlık icraatlarına illerde de maalesef aynen riayet edilmektedir. Kurumların var olan yöneticileri süreç içinde değiştirilmiş, yapılan yeni yönetici atamaları yandaş sendika üyesi olması göz önünde bulundurularak, örgütlenme özgürlüğü de ihlal edilmektedir. Malum sendika temsilcileri gittikleri okullarda yönetici olmak isteyenlerin kendilerine üye olmazsa atanamayacaklarını açıklayacak kadar şımarmış ve yüzsüzleşmişlerdir. 
Her tarafını kirlettikleri eğitim sistemi, kendi kirliliklerinin devamını sağlamaktadır. Bir meslek okulunda yöneticiler öğretmenlerin bazılarına üç yılı aşkın süredir, fazla ekders ödemesi yapıyor, bakanlık müfettişleri incelemede ortaya çıkarınca, öğretmenlere hak edişlerini de geri alacak şekilde ödetip, dosya kapatılmaya çalışılıyor. Yapılan ödemenin fazla olduğunu söyleyen öğretmenleri ise çok bilen yönetici, idareci azarlamayı ihmal etmiyor! İşin acı yanı ise; bu yanlışları yapan müdür ve müdür yardımcıları hakkında ne il yöneticileri ne yapmıştır. Bu kişiler hala yöneticilik görevini yapmakta mıdırlar? 
Hepimiz biliyoruz;Bakanlığın yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek dersine ilişkin kararları; “Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür başyardımcılarının aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 10. maddesi; "(1) 5/3/1964 tarihli ve 439 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası ile 2006/11350 sayılı Kararın 5 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan "6 saat" ibaresi; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında müdür ve müdür başyardımcısı olarak görev yapanlar için "2 saatten az olmamak üzere 6 saate kadar" şeklinde uygulanır" hükümlerine göre Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan müdür ve müdür başyardımcıları 1 Ocak 2014 ten itibaren 2 saatten az olmamak üzere 6 saate kadar derse girmektedirler. 
Dolaysıyla, müdür ve müdür başyardımcıları 1 Ocak 2014 ten itibaren 2 saatten az olmamak üzere 6 saate kadar derse girmekte iken müdür yardımcıları 6 saat derse girmek zorundadırlar.” denmesine rağmen, İlhami Ertem And. Lisesi okul müdür ve müdür yardımcıları ders dağılımlarını yönetmeliklere uymayan biçimde kendi branşları dışında ders alarak yapabiliyor. Veli ve öğrencilerden gelen şikâyetlerden sonra yaptığımız araştırmaya göre; okul müdürünün girmesi gereken zorunlu 2 (yada 6 saate kadar) saat derslere haftalardır girmeyip, öğrencilerin eğitim hakkını gasp edebildiği gibi, hak etmediği ücreti tam alabiliyor. Kendisi derse girmeyince, proje çalışması bahanesiyle derse girmeyen öğretmenine de göz yumarak öğrencilerin mağdur olmasına yol açıyor. İl milli eğitim müdürlüğü de olanları sadece izlemekle yetiniyor.
Sonuç olarak; Yerine getirilmeyen çalışmalar için ücret ödemesi, haksız kazanç, öğrenci mağduriyeti ve devletin zarara uğratılması. İş barışı ve huzurun kalmadığı söylenen okullarda, öğrenci devamsızlıkları had safhada, bazı veliler çocuklarını okuldan almak için arayış içerisinde. Aynı ortamı kullanmak zorunda kalan 80. Yıl Cumhuriyet And. Lisesi öğrencilerinin de durumu incelenmeye değer. Bu yıl bu okullardan ayrılma ne kadar olmuştur, olmuşsa neden ayrılmışlardır?
Okullar arasında yaratılan ayrımcılığın tüm halkımız tarafından görüldüğü aşikâr. FETÖ'den devralınan okulların tümü imam hatibe dönüştürüldü. Yetmedi, bölgede tek olan İşitme Engelliler Okulu kapatılarak çok yakınında her şeyiyle donanımlı yeni yapılmış İmam Hatip Lisesi varken yine İHL yapıldı. O da yetmedi, Selimiye Mesleki ve Teknik And. Lisesi'nin bir bölümü ve pansiyonlar İHL'ne verildi. Selimiye Mesleki ve Teknik And. Lisesi'nin kız öğrencileri üvey evlat muamelesi görmüş ve ulaşımı güç olan Turizm Otelcilik okulunun yurduna sürülmüşlerdir. K. A. Alper Yazoğlu Orta Okulu'nda sınıf mevcutları kırkı aşarken, bahçede iğne atsan yere düşmemekteyken ortaokul ihtiyacı görmezden gelinmektedir.
'Bitti' denmesine rağmen yılan hikâyesine dönen Spor Lisesi öğrencilerinin mağduriyetleri sürmektedir. Velileri verdikleri mücadeleden sonuç alamadıkça, yılmış yıkılmış durumdalar.
Kısacası; eğitim baştanbaşa kokuşmuş durumdadır. Öğrenci, çalışanlar, öğretmenler, veliler ve toplum bunu görmektedir. Çare aramaktadır. Çare; katılımın artması ve kurumları, eğitim politikasını sorgulamaktır. Bu anlamda sendikamız Eğitim Sen her başvurunun akıbetini araştırmakta, yetkililere iletmekte, kamuoyu ile paylaşmaktadır. Biz Eğitim Sen olarak; sizlerle birlikte yılmadan ve korkmadan belgelerle ve mevzuatlar kapsamında mücadelemizi sürdüreceğimizi bildiririz.”
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE