ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) minibüslerindeki nakit kumbaralarının son günlerde neden kaldırıldığı ortaya çıktı. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı 2014 yılından itibaren 5 yıl boyunca ETUS'taki kumbaralara atılan 16 milyon 631 bin liranın kayıtlara geçmediğini saptadı… Bir grup ETUS ortağının şikayeti üzerine Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi…
Haberin Yayın Tarihi: 18-02-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!

Bülent AYAN
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) minibüslerindeki nakit kumbaralarının son günlerde neden kaldırıldığı ortaya çıktı. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı 2014 yılından itibaren 5 yıl boyunca ETUS'taki kumbaralara atılan 16 milyon 631 bin liranın kayıtlara geçmediğini saptadı. Bir grup ETUS ortağının şikayeti üzerine Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.
Edinilen bilgilere göre, bir ihbarı değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi müfettişi görevlendirerek Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) minibüslerindeki nakit kumbaralarına 5 yıl boyunca atılan 16 milyon liranın kayıtlara geçmediğini saptadı. 16 milyon lira paranın 5 yıllık dönemde görev almış olan ETUS yöneticilerinin zimmetinde olduğunu belirtiliyor.
Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 29 Kasım 2018 tarihinde yapılan ihbarda ETUS minibüslerinde bulunan ve kent kartı olmayan yolcuların nakit para attıkları kumbaralarda biriken paraların kayda geçmediği belirtildi. Bunun üzerine maliye vurgunun ortaya çıkarılması için çalışma başlattı. Aynı dönemde bir grup ETUS ortağının şikayeti üzerine Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı da konuyla ilgili soruşturma başlattı.
ETUS araçlarındaki nakit para kumbaralarına atılan paralar için 13 ayrı hattaki minibüslerden biri olmak üzere 13 minibüsü maliye görevlileri takibe aldı. Görevliler, takip edilen 13 araçta gün sonunda bin 165 hasılat tespit etti. ETUS'ta günlük olarak 161 aracın yolcu taşıdığı varsayılarak günlük toplam 15 bin 190 lira olarak hesaplandı. Maliye görevlileri kayıtlara geçmeyen yıllık hasılatı 5 milyon 544 bin 477 lira olarak hesapladı.
Maliye görevlileri, 2018 yılındaki ihbar üzerine yaptıkları çalışmalardan ETUS minibüslerinde yıllık olarak; 2014 yılı için; 3 milyon 346 bin 889 lira, 2015 yılı için; 3 milyon 350 bin 891 lira, 2016 yılı için; 3 milyon 351 bin 490 lira, 2017 yılı için; 3 milyon 328 bin 302 lira ve 2018 yılı için 3 milyon 254 bin 81 lira olmak üzere 5 yılda toplam 16 milyon 631 bin 654 liranın kayıtlara geçmediğini ve kayıp olduğunu saptadı. Yapılan incelemede ETUS yetkililerinin 5 yıl boyunca yapılan nakit yolcu ödemelerini toplam 128 bin 18 lira olarak kayıtlara geçirdikleri, milyonlarca liranın ise kayıtlara geçmediği ve kayıp olduğu belirlendi.
Maliyenin hesaplamalarına göre ETUS söz konusu 5 yıl içinde elde ettiği ancak resmi kayıtlara sokmadığı 16 milyon lirayı aşkın para için soruşturmanın sürdürüldüğü öğrenildi. Bir grup ETUS ortağının başvurusuyla başlatılan soruşturmada başta ETUS Başkanı Hakan Giyik olmak üzere 14 şüpheli kayıp olan bu paradan sorumlu tutuluyor.
Bu arada ETUS'a dışarıdan katılmak isteyen minibüsçülerin ödediği milyonlarca liranın akıbetinin de meçhul olduğu söyleniyor. Daha önce başka kooperatiflerde çalışırken ETUS'a katılmak isteyenler Edirne Belediyesi'ne başvurduklarında ETUS Başkanlığına başvurmaları istendi. ETUS'a başvuranların sisteme dahil olabilmeleri için ETUS'a toplamda milyonlarca lira elden ödeme yaptıkları ancak bu paraların da kayıtlarda olmadığı belirtiliyor. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE