ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Esnafın Müşteri Duası!
Edirne'de Selimiye Camii Külliyesi'nde yer alan tarihi Arastası Çarşısı'nın Dernek Başkanı Adem Bayrak, son 2 aydır işlerin sıfıra düştüğünü, çoğu gün siftahsız eve döndüklerini söyledi… Bayrak, “Dükkân kapısını açmak demek masraf demek. Çarşı bomboş. Öğle saatine kadar çoğu esnaf elektrikten tasarruf için dükkân açmıyor" dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 18-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Esnafın Müşteri Duası!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne'de Selimiye Camii Külliyesi'nde yer alan tarihi Arastası Çarşısı'nın Dernek Başkanı Adem Bayrak, son 2 aydır işlerin sıfıra düştüğünü, çoğu gün siftahsız eve döndüklerini söyledi. Bazı esnafın elektrikten tasarruf dü-şüncesiyle dükkanlarını erken açmadıklarını belirten Bay-rak, “Dükkân kapısını açmak demek masraf demek” dedi.
Selimiye Arastası'nda esnaf geleneği bozmadan her sabah dükkânının kapısını bereket duası ile açmayı sürdürüyor. İki üç aydır işlerde hareketliliğin olmamasına yakınıp üzülen esnaf, çoğu gün siftahsız eve dönüyor. Çarşı Dernek Başkanı Adem Bayrak, "Çarşı bomboş. Öğle saatine kadar çoğu esnaf elektrikten tasarruf için dükkân açmıyor" dedi.
Selimiye Camii Külliyesi'nde yer alan tarihi Selimiye Arastası esnafı geleneği bozmadan her sabah bereket duası yaparak işe 'Bismillah' diyor. Dün sabah da bereket duası yapılırken bazı esnafın insan yokluğundan dükkânını açmadığı görüldü. Esnaf, "Çarşı öğle saatlerine kadar bomboş. Hiç kıpırtı yok. Çoğu gün siftahsız eve dönüyoruz. Herkes her şeyi tasarruf etmeye çalışıyor. Dükkân kapısını açmak demek masraf demek. İnşallah işlerimizde bundan sonra düzelme olur" şeklinde temennilerini dile getirdi.    
ARASTA'DA TASARRUF 
Çarşı Dernek Başkanı Adem Bayrak öğle saati gelmesine rağmen çarşıda insan olmadığını, iş yokluğundan çoğu esnafın dükkânını açmadığını belirtti. Kapalı dükkânları gösteren Başkan Adem Bayrak şunları anlattı:
"Neredeyse öğle oldu ama dükkânların yüzde 20'si açık değil. İki aydır işler sıfır. Siftahsız dükkân kapatan çok. Bu nedenle çok erken dükkânını açmak istemiyor esnafımız. Yok para yok. Elektrikten tasarruf edelim düşüncesiyle erken gelmiyorlar. İşler var var denildi. O iki üç aylık varlık 9 - 10 ayı beslemiyor. Her ay işler çok var diye düşünülmesin. Yetkililere sesleniyorum bugünlerde çarşımızı esnafımıza ziyarete gelsinler. İşler olsa niye açmasınlar? Arkadaşlarımızdan sabah saat 08.00'de de gelenler var. Öğleye kadar insan yok. Boş boş oturuyorlar. Niye açmayalım? Amacımız para kazanmak. İnsan yok kime satalım? Yok para kazanamıyoruz. Çoluk çocuk ne yiyecek içecek bir sürü ödemeler var. Ne yapacağız bilemiyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE