ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ALG Psikoteknik hizmette
İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ticari araç sürücülerinin alması zorunlu hale getirilen psikoteknik belgeleri için Kapıkule yolu üzeri Londra kamping tesisleri içerisinde hizmete giren tesis 07.00 ila 23.00 saatleri arasında hizmet vermeye başladı…
Haberin Yayın Tarihi: 19-02-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ALG Psikoteknik hizmette

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ticari araç sürücülerinin alması zorunlu hale getirilen psikoteknik belgeleri için Edirne'de de yeni bir merkez hizmete girdi.
Kapıkule yolu üzeri Londra kamping tesisleri içerisinde hizmete giren tesis 07:00 ila 23:00 saatleri arasında hizmet vermeye başladı.
Edinilen bilgiye göre, merkezde 8 adet psikoteknik cihazı ve bu cihazlarda teste tabi tutulacak sürücüyü denetleyecek 4 uzman psikolog ve 2 psikolojik rehber danışman (iletişim uzmanı) görev alıyor.
4 adet test odası içerisinde bulunan 8 adet psikoteknik cihazlarında teste giren sürücü psikologlar eşliğinde 1-1.5 saat arasında süren bir imtihandan geçiyor. Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu kapsamında araç sürücülerine sürekli dikkat, muhakeme, koordinasyon, seçici dikkat, hız mesafe tahmin, çarpışma tahmin, görsel algı bellek, kişilik, görsel süreklilik, çevresel görsel görüş, tepki hızı ve trafiğe ilişkin görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanıyor.
Sürücü adayı olmak isteyen herkesi kapsamayan ancak bazı yasal sebeplerden dolayı ticari araç sürücüleri dışındaki sürücüleri de bu belgeyi almayı zorunlu kılan durumlarda örneğin ehliyetin kaybedilmesi ve yeniden ehliyet alınması istendiğinde ticari bir araç kullanılacak ise bu belgenin alınması zorunlu hale geliyor.
Bu belgeyi almaktaki amacın trafiğe çıkacak olan ticari şoförlerin hafıza, öfke kontrolü ve saldırganlık gibi durumlar için nasıl tepki vereceklerinin ölçülmesi ve bu sürücülerin trafiğe çıkmasında bir engel olup olmadığının testinin yapıldığı merkezde görülmesi olarak açıklayan firma yetkilisi “Bu belgenin alınması hem sürücünün hem de trafikteki diğer insanların hayatı için oldukça büyük önem taşımaktadır” diyerek belgesi olmayan veya almak için sıra beklemek istemeyen sürücülerin mutlak surette Kapıkule yolu üzerinde yeni kurulan ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ALG Kapıkule Psikoteknik Merkezi'ne başvurmalarının yeterli olacağını söyledi.
3 Şubat 2019 tarihi itibari ile yapılan denetimlerde Psikoteknik belgesi olmadan ticari araç kullanan sürücülere 283 TL, araç sahiplerine ise 885 TL cezası uygulanacağı belirtildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE