ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kuraklıkta durum 'kara'!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Kasım 2019  Ocak 2020 dönemini kapsayan 3 aylık Meteorolojik Kuraklık Haritası'nda Edirne ve Tekirdağ'ın büyük bölümü ile Ardahan 81 il arasında “siyah” renkle “Olağanüstü Kurak Bölge” olarak gösterildi… Meriç Ziraat Odası Eski Başkanı Ömer Ergin, özellikle son dönemde yağış almayan Trakya bölgesinde, bu süreçten sonra yağmur yağsa bile kuraklığın etkisinin kaybolmayacağını, çiftçinin hasat döneminde çok üzüleceğini belirterek yetkilileri; 'Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı' hazırlamaya davet etti…
Haberin Yayın Tarihi: 19-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kuraklıkta durum 'kara'!

Olgay GÜLER
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan Kasım 2019  Ocak 2020 dönemini kapsayan 3 aylık Meteorolojik Kuraklık Haritası'na göre 81 il arasında Edirne ile Ardahan olağanüstü kurak bölge olarak ortaya çıktı. Meriç Ziraat Odası Eski Başkanı, Üretici Ömer Ergin, son yılların en düşük yağışını alan Edirne'nin kuraklıkla karşı karşıya olduğunu söyledi. 
Edirne ve çevresinde bu süreçten sonra yağacak yağmurun sadece etkiyi azaltacağını, kuraklık gerçeğini ortadan kaldırmayacağını ifade eden Ergin, yetkilileri 'Edirne, Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı' hazırlamaya davet etti. Ergin; ""Kuraklık tehlikesi vardır ve bunu gizlemeye çalışmak yerine olası tehlikeyi görmek ve tedbirler almak herkesin yararına olacaktır. Hazırlanacak bu eylem planını acilen uygulamaya geçmesi gerekiyor" dedi.
Dünya çapında mevsimlerin değişmeye başladığını ve önlem alınması gerektiğini belirten Ergin şöyle konuştu;
"MEVSİMLER DEĞİŞİYOR, ÖNLEM ALINMALI"
"Üretici ve yetkililer ilimizde yaşanan kuraklığın tarımsal üretimde doğuracağı olumsuz etki ve zararlara karşı hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Havalar çok güzel diye seviniyor, güneşin tadını çıkarıyoruz. Şubat ayı olmasına rağmen ilimizin bazı yerlerinde Ayçiçek ve çeltik tarlalarında hazırlık yapanlar var. Bunlar normal değil. Mevsimler değişiyor. İklim değişikliğinin ve etkilerinin çok yönlü olarak tartışılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Ancak, önümüzde çok daha güncel ve öncelikli bir tehlike var
"ASIL TEHLİKE TARIMSAL KURAKLIK"
Ülkenin genelinde normal yıllara yakın yağış ve sıcaklık değerleri seyretmektedir. Buna karşılık ilimiz olağan yıllara göre çok az yağış almaktadır. Bu durum Edirne'de özellikle çeltik üretiminde ciddi tehlike sinyallerinin doğmasına neden olmaktadır. İlimiz Kuzey'den Güney'e yerel olarak kuraklıkla karşı karşıya. Kuraklık şehirlerin su sorununun ötesinde. Medyanın büyük bölümü ve yetkililer kuraklığı sadece şehirlerin özelliklede İstanbul'un ve diğer büyük kentlerin su sorunu olarak görüyor. Şehirlerin su sorunu elbette önemli. Ancak asıl tehlike tarımsal kuraklık." 
Kuraklığın etkilerinin şimdiden başladığını ifade eden ve üretimde düşüşler olacağını belirten Ergin şöyle devam etti;
"HASAT ZAMANI ÇOK ÜZÜLECEĞİZ"
İlimizde ilkbaharda yağmur yağsa bile etkili bir kuraklıkla karşı karşıya, kuraklığın etkileri şimdiden başlamış durumda. Bundan sonra yağacak yağmurlar kuraklığın etkilerini azaltsa da tamamen ortadan kaldırması zor görünüyor. Tarımsal üretimde özellikle çeltik üretiminde düşüşler olacaktır. Yeterli üreticinin beklediği yağış olmazsa tarımsal üretim ve doğaya etkisi daha da büyüyecek. Zaten birçok üründe dışa bağımlı olan Türkiye, daha çok tarımsal ürün ve gıda ürünleri ithal etmek zorunda kalacak. Gıda ürünlerinin fiyatı artacak. Kış ortasında “havalar çok güzel” diye sevinirken, hasat zamanı çok üzüleceğiz. 
"KURAKLIK GÖRMEZDEN GELİNMEMELİ, ÖNLEM ALINMALI"
Olası kuraklığa karşı mutlaka önlem alınması, alternatif politikalar geliştirilmesi gerekiyor. Özellikle çeltik üretiminin kalesi olan ilimiz için 'Edirne, Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı' hazırlanmalı, ve hazırlanacak bu eylem planını acilen uygulamaya geçmesi gerekiyor. Kuraklık tehlikesi vardır ve bunu gizlemeye çalışmak yerine olası tehlikeyi görmek ve tedbirler almak herkesin yararına olacaktır. Birçok ülkede kuraklık yaşanıyor ve bu ülkeler gerekli önlemleri alırken, bizde kuraklık görmezden geliniyor. Umarım uyarılarımız dikkate alınır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE