ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hangi rapor doğru?
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, ETUS Yönetim binası toplantı salonunda ortaklarında katılımıyla düzenlediği basın toplantısında kumbaralara atılıp kayıtlara geçirilmeyen 16 milyon lira ile ilgili iddiaları yalanlayarak, “Zimmet, vurgun, hırsızlık ithamlarını biz kabul etmiyoruz” dedi… Ancak, Giyik'in söz konusu toplantıda aklandıkları 26 Nisan 2019 tarihli eski raporu okuduğu, Hudut Gazetesi'nin 18 Şubat 2020 tarihli nüshasında yer alan bilirkişi heyetinin Maliye uzmanlarının tespitlerine dayanarak 18 Eylül 2019 tarihinde düzenlediği kendisini yalanlayan ek rapordan tek kelime etmemesi ise dikkat çekti…
Haberin Yayın Tarihi: 21-02-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hangi rapor doğru?

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, ETUS Yönetim binası toplantı salonunda ortaklarında katılımıyla düzenlediği basın toplantısında kumbaralara atılıp kayıtlara geçirilmeyen 16 milyon lira ile ilgili iddiaları yalanlayarak, “Zimmet, vurgun, hırsızlık ithamlarını biz kabul etmiyoruz” dedi. Ancak, Giyik'in söz konusu toplantıda aklandıkları 26 Nisan 2019 tarihli eski raporu okuduğu, Hudut Gazetesi'nin 18 Şubat 2020 tarihli nüshasında yer alan bilirkişi heyetinin Maliye uzmanlarının tespitlerine dayanarak 18 Eylül 2019 tarihinde düzenlediği kendisini yalanlayan ek rapordan tek kelime etmemesi ise dikkat çekti.
ETUS Başkanı Hakan Giyik, ETUS'un muhasebecisi Osman Hatipler ile birlikte kamera ve objektiflerin karşısına çıktı. Giyik, şehrin, kurumun ve şahısların ismini yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya yönelik asılsız iddialara cevap amacıyla basın toplantısı düzenlediğini belirtti. 2014 yılında Edirne Belediyesi'nin aldığı kararla; nakit binişle toplu taşıma hakkı verildiğini anımsatan Giyik iddiaların asılsız olduğunu belirtti ve şunları söyledi:
“İDDAİLAR ASILSIZ”
“Bu hak, şehrin dışından gelen ve Kentkartı olmayan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için verildi. Belediye Başkanımız Recep Gürkan'a da o dönemde bu şikâyetler çok fazla geliyordu, bize de geliyordu. Bir çözüm bulmamız gerekiyordu ve mecliste böyle bir karar alındı. Bu karar kooperatifimize tebliğ olduktan hemen sonra çok yakın bir zamanda olağan genel kurulda biz de tüm ortaklarımızın oybirliğiyle nakit biniş sistemine geçtik. Tüm ortaklarımız oybirliğiyle verdi bu kararı; kimse kafasına göre bir şey yapmadı. Hakan Giyik veya 14 şüpheli yapmadı bunu. Bunun bilinmesini istiyorum. Bu kararı alarak halkımızın mağduriyetini ortadan kaldırdık, çok güzel tepkiler aldık.
2014-2019 yılları arasında nakit toplama işi başladı. O sırada haftada 1 gün, 15 günde 1 gün hak ediş dağıttık. Bu hak edişleri dağıttığımız sırada kooperatifimizin içinden 12 tane ortağımız bizi zimmetle suçladı; suç duyurusunda bulundu. Savcılık da bunların iddiasına istinaden ben, yönetimim ve denetim kurulu hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma başlatılmasının ardından konumuz bilirkişilere gitti. Bilirkişiler de kooperatifimizdeki tüm evraklarımızı incelediler ve aldılar. Bu konuyla ilgili inceleme yaptılar ve 18 Kasım 2019 tarihinde Savcılığa bilirkişi raporları verildi. Raporlar verildikten sonra, sonuç kısmında şu ifadeler vardı: Yönetimin uhdesinde hiçbir şekilde bir meblağ bulunmadığı açık ve nettir.
“ZİMMET, VURGUN, HIRSIZLIK İTHAMLARINI KABUL ETMİYORUZ”
İsteyen bilirkişi raporunu Savcılıktan alabilir. Büyük kooperatiflerde çeşitli sorunlar oluyor ama ilk defa böyle bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz. 12 ortağımız; kooperatife, Hakan Giyik'e, yönetime nasıl zarar veririz, amacıyla çıktıkları bu yolda bizleri derinden üzdü. Bizlerle beraber çalışanlarımızı, çalışanlarımızla beraber ailelerimizi de üzmüşlerdir. Zimmet, vurgun, hırsızlık ithamlarını biz kabul etmiyoruz, edemeyiz de.”
226 KİŞİYE 16 MİLYONUN DAĞITILDIĞI BELGELER
Basında yer alan 16 milyonluk zimmet iddialarına da değinen Giyik, “ Salı günü yerel basına, Çarşamba günü de ulusal basına sızan bir haber var. 2014- 2019 arasında toplanan 16 milyon paranın 226 kişiye dağıtıldığının belgeleri de burada. 1 tane üye 'ben para almadım” diyemez. Bizi şikâyet eden 12 kişiden 8'i bu paraları aldı. 4'ü de şikâyet ettikten sonra bu paraları almadı. Onların da paraları, idare binamızda mevcut. 
Burası büyük bir kooperatif kimse itibarsızlaştıramaz. ETUS battı diyenlere çok yakında cevabını da vereceğiz. Bahsedilen 16 milyon para işte şu evraklardır. Savcılık da istedi bu evrakları; hemen götürdük. Geçen hafta ıslak imzalı evraklarımızı istedi, hemen verdik. Beni ve ismi geçen arkadaşlarımı kimse hırsızlıkla suçlayamaz! Herkes haddini bilsin. Bizi bu ithamlarla suçlayan gazetecilerden, 'Doğru mu değil mi?' diye bize sormalarını isterdim. Birçok gazeteci beni aradı ama bu haberleri yapanlar beni aramadı. Kendilerine uygun kısmı almışlar ve gazeteye yapıştırmışlar. Asılsız iddialarla haber yapan gazetelere ve sosyal medyada paylaşım yapan kişilere de davalarımızı açtık. 
“ETUS BÜYÜK KOOPERATİF, KİMSE İTİBARSIZLAŞTIRMAYA ÇALIŞAMAZ”
Bazı kişiler sosyal medyada sürekli, 'Recep Gürkan şunu yaptı, Hakan Giyik bunu yaptı' diyor. Recep Gürkan bu esnafa yardımcı oluyor, suç mu? Recep Gürkan sayesinde bu esnafın ufku açıldı. Bu 16 milyonun soruşturma aşaması bittikten sonra kooperatif ortağı olan 12 kişiye de dava açacağız. Ortaklarımız da tazminat davalarını açacak. Bu durumu, bu noktaya getirdikleri için hakkımızı soracağız onlardan. Burası büyük bir kooperatif; kimse itibarsızlaştırmaya çalışamaz.
“KİMSE ETUS'A DİL UZATAMAZ”
Burası ne mücadelelerle yönetiliyor. Başlangıçta, Hamdi Sedefçi başkanlığında 10 milyon para verdik; 70 tane araba alıyorduk o zaman. Sordu mu bunu kimse? Şu anda 170 tane araba aldık 481 bin lira değerinde o arabaların bir tanesi. Bulunduğumuz tesisin şu andaki değeri 8 milyon TL. Bunları Edirne, ortaklarımız, vatandaş için yaptık. Ortaklarımıza haftalık hak edişler dağıttık; ayakta durabilmeleri için. 6-7 aydır para dağıtamıyoruz. Neden dağıtamıyoruz bilen var mı? Ama yazmak kolay, 'Hakan Hırsız, o hırsız, bu hırsız' Yok öyle bir şey. Kimse bana ve yönetimime hırsız diyemez! Alnını karışlarım adamın! Yüce adalete güveniyoruz. Gereken sonuçları alacağımıza da inanıyoruz. Biz Edirne halkına kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz; vermeye de devam edeceğiz. Yatırımlarımız da devam edecek. Kimse ETUS battı demesin; bunların cevabını da çok yakın zamanda vereceğiz. Kimse ETUS'a dil uzatamaz. Çok büyük emekler var burada; kimisi evini, kimisi arabasını, kimisi arsasını sattı şu anda ayakta durmaya çalışıyor. Kooperatifimiz üzerinde oynanan oyunlara hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. 
“BİLİRKİŞİ RAPORUNDA ÇOK NET YAZILMIŞ” 
Bilirkişi raporunda şu ifadeler kullanılıyor; 'Kayıt dışı nakit tahsilatlarının muhasebe kayıtlarına ve hesaplarına yansımayan gelirler olduğu; kasayı, bakiyesini ve kooperatif varlıklarını arttırıcı etkisi olduğu; kooperatif genel kurulunda ortakların ibrasına sunulan bilanço ve gelir tablosuna yansıması nedeniyle ortakların bilgisinden gizlenmiş olduğu; sorumlusunun 1163 Sayılı 55 ve 56. maddeleri gereğince 2014-2015-2016-2017-2018 dönemlerinde görev yapan yöneticiler olduğu ancak nakit binişlerden kaynaklı olarak tahsil edilen tutarın 226 ortağa açıktan dağıtılması nedeniyle Yönetim Kurulunun uhdesinde bir meblağ bulunmadığı tespit edilmiştir' ifadeleri kullanılmış. Aslında burada da çok net yazılmış. Hak edişlerini almayan ortağımız var mı diye hepsine de herkes sorabilir.”
İKİNCİ RAPOR
Ancak, Giyik'in söz konusu toplantıda aklandıkları 26 Nisan 2019 tarihli eski raporu okuduğu, Hudut Gazetesi'nin 18 Şubat 2020 tarihli nüshasında yer alan bilirkişi heyetinin Maliye uzmanlarının tespitlerine dayanarak 18 Eylül 2019 tarihli düzenlediği ek raporda ise yalanlanacak hiçbir hususun bulunmadığı ortaya çıktı. Ek rapora ilişkin tüm ayrıntılar 18 Şubat 2020 tarihli Hudut'te “ ETUS'ta 16 milyonluk zimmet şoku!” başlığı altında yer almıştı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE