ANASAYFA
01 Nisan 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
En masum hak mücadelesi
Köylerinin içine karma organize sanayi bölgesi yapımına karşı, en temel ve en masum insanlık hakkı olan insanca yaşama, üretme ve topraklarında yaşam hakkını savunan Kavacık Köyü sakinlerinden bir grup Hudut Gazetesi'ni ziyaret etti…
Haberin Yayın Tarihi: 22-02-2020 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
En masum hak mücadelesi

Refik USLUY
Köylerinin içine karma organize sanayi bölgesi yapımına karşı, en temel ve en masum insanlık hakkı olan insanca yaşama, üretme ve topraklarında yaşam hakkını savunan Kavacık Köyü sakinlerinden bir grup Hudut Gazetesi'ni ziyaret etti. Hudut'un imtiyaz sahibi Gazeteci Gönül Uyanıktır ile görüşen grup, köy halkının haklı davasını kamuoyuna duyurmada Hudut'un en büyük yardımcıları olduğunu kaydetti.
Geçtiğimiz 2 Şubat günü 50'nci kuruluş yılına giren Hudut Gazetesi ailesine hem kutlama hem teşekkür ziyaretinde bulunan Kavacık Köyü Muhtarı Aziz Kurt,  Kavacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Evren Gören, köy sakinlerinden Ahmet Günay,  Samet Altınbaş ve Mahmut Dere, OSB'ne değil, yer seçimine itiraz ettiklerini bir kez daha vurguladı. 
Sınırlı Sorumlu Kavacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Evren Gören, köy halkının çok insani ve masum taleplerinin dikkate alınmasını istediklerini kaydetti. Gören, “Ben bir üretici temsilcisiyim. Bizler köyümüzde, topraklarımızda üretime devam etmek istiyoruz. Üreterek ekonomiye katkıda bulunuyoruz. Çok masum ve insanca isteklerimiz var. Topraklarımızda yaşam hakkını savunuyor ve üretime devam etmek istiyoruz. Yeni bir Ergene faciası yaşanmadan bu taleplerimize kulak verilmesini istiyoruz” dedi. 
Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı büyük köylerden biri olan Kavacık Köyü'nde yaklaşık 280 hane ve 750 kişi yaşıyor. Köyün Muhtarı Aziz Kurt, organize sanayiye karşı olmadıklarını, ancak yer seçiminin yanlış ve hatalı olduğunu ve bu yüzden karşı çıktıklarını söyledi. Planla ilgili her gün yeni şok edici gelişmelere muhatap olduklarını kaydeden Muhtar Aziz Kurt, “Biz yer seçimine karşı çıkıyoruz. OSB köyümüzün içine kadar giriyor. İnsanlarımız üretemez ve bu topraklarda yaşayamaz hale gelmesin diyoruz.  Köyümüzde 1500 küçükbaş hayvanımız var. Bu hayvanları nerede otlatacağız diye kara kara düşünüyoruz. Köyümüz yaşanmaz hale getirilmesin. Bunda herkesin vebali olur” dedi.
Köy sakinlerinden Ahmet Günay da, “Kavacık köyü halkı olarak organize sanayiye karşı değiliz ancak yanlış yerde olduğunu, Ergene Havzası çevre planında belirtildiği üzere birinci derecede tarım arazisi olan bu yere OSB'nin kurulmasının yanlış olduğunu söylüyoruz” dedi.  Mahmut Dere ve Samet Altınbaş'ın da katıldığı ziyaret sırasında Ahmet Günay olumsuzluklara ve köy halkının taleplerine şu sözlerle bir kez daha dikkat çekti. 
“14 bin dekar sulama alanına sahip olan köyümüzün sulama göletinin kirleneceğini, köyümüzün yeraltı sularının ve 1.5 km mesafede bulunan 4 adet köyün içme suyunun da OSB'nin yaratacağı kirlilikten etkileneceğini düşünüyoruz. Yapılan 1 / 5000 planın köyde yaklaşım sınırının içinde olduğu Tümülüs Tepesinin de yaklaşma sınırının içine girdiğinden dolayı yerin uygun olmadığını, ayrıca DSİ'nin 270 dönüm içindeki ağaçlandırma alanının yok olacağını düşünüyoruz. Şu anda köyümüzün küçükbaş ve büyük baş hayvanlarına otlak olarak kullanılan bu alanda OSB kurulması halinde hayvanlarımızı otlatacağımız alan kalmamakta ve arazi alanlarına gidecek ulaşım yolumuz kapanmaktadır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE