ANASAYFA
03 Haziran 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gümrük samanlık!
İthal saman konusu Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu'nu karşı karşıya getirirken, Edirne Tren Garı son günlerde Bulgaristan'dan getirilen vagonlar dolusu samanla dolup taşıyor… Tonlarca saman balyası burada TIR'lara yüklenerek başta Ege bölgesi olmak üzere yurdun birçok yerine naklediliyor…
Haberin Yayın Tarihi: 24-02-2020 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gümrük samanlık!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
İthal saman konusu Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu'nu karşı karşıya getirirken, Edirne Tren Garı son günlerde Bulgaristan'dan getirilen vagonlar dolusu samanla dolup taşıyor. Tonlarca saman balyası burada TIR'lara yüklenerek başta Ege bölgesi olmak üzere yurdun birçok yerine naklediliyor.
Bulgaristan'dan demiryolu ile getirilen ithal samanlar Kapıkule'deki gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından Ayşekadın Tren Garı'na sevk ediliyor. Vagonlar dolusu saman balyaları burada TIR'lara yüklenirken, vagonlardan indirilen balyalar daha sonra kamyonlara yüklenmek üzere burada istifleniyor. 
GAYTANCIOĞLU: TÜRKİYE'DE SAMAN MI KALMADI?
Bulgaristan'dan ithal edilen samanları Ayşekadın Garı'nda görüntüleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Bulgaristan'dan ithal edilen samanları görüntüleyerek, “Burası Edirne Tren Garı, gördükleriniz de saman. Saman Bulgaristan'dan ithal ediliyor, trenlerle Türkiye'ye geliyor. Bu şekilde balyalar dışarı çıkartılıyor ve bu balyalar da yine burada yükleme yapılıyor. TIR'lara ve bu TIR'larla da yurdun bir çok yerine götürülüyor. Bu gördüğünüz TIR Aydın'a gidecek, İzmir'e uğrayacak. Bu şekilde Türkiye'nin her yerine başka ülkelerden gelen saman gönderilecek. Türkiye'de saman mı kalmadı?” diyerek Oda TV ile paylaştı.
ARABACI: SEZONDA 10 LİRAYDI
Edirne Ziraat Odası Başkanı (EZO) Hüseyin Arabacı, samanda çok para kazanılıyor gibi bir algı yaratılmaması gerektiğini vurguladı. Sezonda tarlada 10 Lira'ya balya alındığını saman fiyatlarının 17  18 Lira olduğunu kaydeden Arabacı, “Bu sene para yaptı ama bu 8  10 sene de bir defa oluyor” dedi.
EZO Başkanı Hüseyin Arabacı, saman fiyatlarının 17- 18 Lira olduğunu, samandan çok para kazanılıyor gibi bir algının yanlış olduğunu söyledi. 8- 10 yılda bir defa böyle bir durum yaşandığını belirten Arabacı saman fiyatının yüksek olmasının nedenlerine değindi ve şunları söyledi:
“ÇOK PARA KAZANILIYOR ALGISI YANLIŞ”
“Bölgemizden İzmir ve Aydın Bölgesine saman gidiyor. Sezonda tarladan 10 Lira'ya balya alınıyordu. Şu an çiftçi ya da bunun ticaretini yapan tüccar arkadaşlar stok yapıp şimdi bu dönemde de tabi bunun bir hammaliyesi indirmesi bindirmesi oluyor. Kış döneminde de 17 - 18 Lira arası saman fiyatları gidiyor. Samanda çok para kazanılıyor gibi bir algı yaratmamak lazım. Çünkü geçen sene örneğin sezonda 10 Lira idi. Sonra 8 -  9 Lira'ya düştü kışın. İç Anadolu ya da diğer bölgelerde saman az olduğundan dolayı belli sezonlarda yani bu yıl örneğin 10 yılda yaşanılabilecek bir sezon bu. Saman 17 - 18 Lira diye belirtirsek bu her sene yaşanan fiyat değil. Diğer bölgelerde saman olmadığından biraz kıtlık yaşanacak. Bir de bu sene kurak gittiğinden bazı büyük firmalar şimdiden saman tedariğini yapmaya çalışıyor. Eğer kuralık olursa önümüzdeki yıl sıkıntı yaşamasın diye. Saman fiyatlarının yükselme nedenlerinden bir tanesi bu. 
FAZLASI İZMİR AYDIN'A
Kendi bölgemizde sıkıntı yok. Çiftçi kendi ihtiyacını karşıladı biraz fazlasını da talep doğrultusunda İzmir ve Aydın bölgesine veriyor diyebiliriz. Bölgemizde tarlalardan ne kadar saman çıktıysa bağlandı, kendi ihtiyacını kullandı kalan fazla kısmını da talep doğrultusunda çifti satıyor. Bu sene saman para yaptı ama bu 8  10 sene de bir defa oluyor. Bazen tarlada bağladığımız dönemden daha bile aşağı düşüyor bazı yaz döneminde.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE