ANASAYFA
01 Nisan 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Yetim, Çiftçi-Sen Genel Merkezinde
Ürün bazında kurulan tüm sendikalar Çiftçiler Sendikası (Çiftçi -Sen) çatısı altında birleşti. Geçen dönem Keşan İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Yetim, Çiftçi-Sen Genel Yürütme Kurulu Üyesi seçildi. 
Haberin Yayın Tarihi: 24-02-2020 07:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Yetim, Çiftçi-Sen Genel Merkezinde

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Ürün bazında kurulan tüm sendikalar Çiftçiler Sendikası (Çiftçi -Sen) çatısı altında birleşti. Geçen dönem Keşan İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Yetim, Çiftçi-Sen Genel Yürütme Kurulu Üyesi seçildi. 
YETİM, ÇİFTÇİ-SEN GENEL YÜRÜTME KURULU ÜYESİ
Ürün bazında kurulan tüm sendikalar Çiftçi Sen çatısı altında birleşti. Farklı ürünleri üreten üreticiler, sendika çatısı altında kürsüler biçiminde örgütlenecek. Konfederasyona üye sendikaların delegelerin katılımıyla yapılan konferansta,  Ali Bülent Erdem'in Genel Başkanı olduğu Çiftçi-Sen'in Genel Yürütme Kurulu Üyeliği'ne geçen dönem Keşan İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Yetim de seçildi.
Yetim, Çiftçi-Sen'in konferans sonrası basın açıklamasını Edirne kamuoyu ile paylaştı. "24 Ocak 1980 ile başlatılan liberal politika uygulamalarının tarımı etkilemesi kaçınılmazdı. O tarihten itibaren alınan her karar tarımın şirketleştirilmesi yönünde olurken, küçük çiftçilerin aleyhine oldu" denilen açıklamada özetle şunlar yer aldı:
"Türkiye'den istenenler açıktı. Tarımsal desteklemelerin kapsamının azaltılması, girdi sübvansiyonlarının düşürülmesi, dış ticaretin özendirilmesi, taban fiyat uygulamalarının kaldırılması, tarımsal KİT'lerin özelleştirilmesi, TSKB'lerin devre dışı bırakılması, tarımsal kredi faizlerinin yükseltilmesi, sulamanın paralı hale getirilerek giderek özelleştirilmesi.
"2001'DEN SONRA ÇİFTÇİYE SALDIRILAR YOĞUNLAŞTI"
1999 ve 2001 yılında Dünya Bankası ve IMF ile 'Tarımda Yeniden Yapılanma' ve 'Tarımda Dönüşüm' programları başlatıldı. Çiftçilere yapılan saldırıların yoğunlaşacağı bir dönem başladı. Ürün bazındaki örgütlenmeleri ve mücadeleleri birleştirebilmek, ortak bir mücadele yürütebilmek için; Ürün bazında kurulmuş sendikaların ortak kararıyla Konfederasyonlaşmaya gidildi. 24 Mayıs 2008 tarihinde Çiftçi- Sen kuruldu.
"KIRSAL ALAN TAHRİP EDİLİYOR"
Çiftçilere şirketleşmeleri ve şirket gibi kooperatifler kurmaları dayatılıyor. Son Tarım Şurasında üyeleriyle sözleşmeli üretim yapan kooperatiflerden vergi alınmayacağı, kooperatifçilik yasası değiştirileceği açıklanıyor. Organize Tarım İhtisas Bölgeleri oluşturuluyor. Maden, enerji, inşaat şirketleriyle kırsal alan tahrip ediliyor.
SENDİKALAR, ÇİFTÇİ-SEN ÇATISI ALTINDA 
Konfederasyonumuz Türkiye tarımında yaşanan tahribatın boyutunu, tarım ve gıdanın şirketlerin denetimine geçtiğini göz önüne alarak yapılması gerekenin şirketlerin gıda sistemi karşısında halkın gıda sistemini inşa edecek, yani gıda egemenliği temelli bir mücadelenin yürütülmesini ve örgütlenmenin de bu mücadeleye uygun hale getirilmesini kararlaştırdı.
Bu amaçla ürün bazında kurulan tüm sendikaların Çiftçi Sen çatısı altında tek bir sendika olarak birleşmesi, farklı ürünleri üreten üreticilerin sendika çatısı altında kürsüler biçiminde örgütlenmesi oy birliğiyle kabul edildi. 
Hangi ürünü üretirse üretsin her çiftçinin üye olabileceği, ekolojik köylü tarımı yapanların, kıyı balıkçılarının, göçerlerin dahil olabileceği bir örgütlenme biçiminin önü açıldı. Konferansımızın kararı doğrultusunda 21 Şubat 2020 tarihinde başvuru yapılarak Çiftçiler Sendikası oluşturuldu.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE