ANASAYFA
06 Haziran 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İlkokullu sağlık elçileri
Türk Böbrek Vakfı tarafından başlatılan 'Gönüllü Sağlık Elçileri' projesi kapsamında, Edirne Şükrüpaşa Okulu'nda vakfın eğitimlerine katılarak çalışmalara gönül veren 10 ilkokul öğrencisi, yemin edip rozet takarak 'Gönüllü Sağlık Elçisi' oldu…
Haberin Yayın Tarihi: 25-02-2020 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İlkokullu sağlık elçileri

Olgay GÜLER
Türk Böbrek Vakfı tarafından başlatılan 'Gönüllü Sağlık Elçileri' projesi kapsamında, Edirne Şükrüpaşa Okulu'nda vakfın eğitimlerine katılarak çalışmalara gönül veren 10 ilkokul öğrencisi, yemin edip rozet takarak 'Gönüllü Sağlık Elçisi' oldu.
Türk Böbrek Vakfı (TBV) tarafından 2013 yılında başlatılan 'Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Ve Hayat Tarzı Önerileri' eğitimleri kapsamında 2020 yılı ile birlikte 'Gönüllü Sağlık Elçileri' projesi hayata geçirildi. Öğrencilerin gönüllülük duygusu ve konuya olan ilgilerinin baz alınarak, böbrek ve insan sağlığı konularından eğitim verilen proje Edirne'deki Şükrüpaşa İlkokulu'nda da 10 öğrenciyle uygulandı. Vakfın eğitimlerine katılan 10 ilkokul öğrencisi, TBV Başkanı Timur Erk ve Eski Kırkpınar Ağası, TBV Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet İriş'in de katıldığı törenle 'Gönüllü Sağlık Elçisi' yemini ederek rozet taktı. 
TBV'nin okullarda 'Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme Ve Hayat Tarzı Önerileri' kapsamında, 7 yılda 250 binden fazla öğrenciye ulaştığını söyleyen Vakıf Başkanı Timur Erk, son yıllarda İl Milli Eğitim Müdürlükleri kapsamında verilen 'eğiticinin eğitimi' ile öğretmenleri de çalışmaya dahil ettiklerini dile getirdi. Ulaşılan öğrenci sayısının çok daha fazla olması adına çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini belirten Erk, 7 yıllık çalışmalarda bir çok çocuğa eğitim verdiklerini belirtti. 
“HEDEFİMİZ SAĞLIKLI NESİLLER”
Öğrencilerle birlikte velileri de bilgilendirip, bilinçlendirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Erk; “Buradaki hedef daha ziyade o eğitim verdiğimiz 7  12 yaş grubunun anneleri. Hedef kitle veliler. Niye? Çünkü bu işi yöneten sizlersiniz. Sizler, kendi annelerinizden öğrendikleriniz bazı yanlış beslenme alışkanlıklarınız varsa onları siz düzeltebilirsiniz. Sizin düzelttikleriniz yeni nesillere geçecek. 3 beyaz düşmanımız var. Şeker, tuz, un dördüncüsü de beyaz kağıtta sarılı olduğu için sigara. Bu beyaz düşmanlara savaş açtık. Türkiye'de bundan 10 sene evveline kadar kişi başına yetişkin 18 gram tuz tüketimi vardı. Dünya şampiyonları arasına girebiliyorduk. Sağlık Bakanlığı'yla iş birliği yaptık. 5 yıllık kampanyayla 10 grama düştük. Hedef 6 grama düşmek” diye konuştu. 
Edirne’de 20 bin öğrenciye ulaşıldı
TBV Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet İriş ise, proje kapsamında Edirne’de 4 yıldan bu yana çalışmalar yapıldığını belirterek, ulaşılan öğrenci sayısının 20 bini bulduğunu belirtti. Türkiye’de böbrek hastalarının tedavileri için yılda 2.5 milyar dolar harcandığını ifade eden İriş, obezitenin ciddi bir sağlık sorunu olduğunu hatırlattı.
Konuşmanın ardından Vakıf Başkanı Erk, eğitime katılan 10 öğrenciye 'Gönüllü Sağlık Elçisi' yemini ettirerek rozetlerini taktı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE